Препоръчайте ми котле на твърдо гориво

  • 44 554
  • 27
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Можете ли да ми препоръчате котле на твърдо гориво, високо КПД и лесно за поддръжка? Става дума за нова къща около 200м2 с изолация...

# 1
  • Мнения: 107
"Ерато".
По-скъпички са,но пък си заслужават:)

# 2
Аз съм с Виадрус U22 на фирмата Ерато. Това 22 е големината. определя се според нужните kw. Примерно 200м2 по 2.5м височина по 75w на кубичен метър, прибавяш 4kw за боилера и слагаш още 25 процента резерв. С числа казано "звучи" така: 200*2.5=500м3
500*75=37500w + 4000w = 41500w + 25% =51875w или котела трябва да е 52киловата. Доста голям котел, но и квадратите са доста. а да това е за температура 30-35 градуса, без да се влиае от това колко минуса ще е навън.

# 3
  • Мнения: 299
Ние също имаме котле Виадрус купено от Ерато. Ползваме го вече пета година и нямаме оплаквания. Също може да погледнеш какви котлета предлага и фирма Рувекс. Скоро купувахме нови радиатори от тях за подмяна на старите ни чугунени и видях, че имат и много котлета.

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 21:32 от Lizi

# 4
  • Мнения: 1 037
Имахме Виадрус, но изобщо не беше практичен - искаше често зареждане, чистене. Нямаше вентилатор. От три години сме с комбиниран Атмос 32 на Ерато и сме много доволни от него. У нас винаги е много топло, но и доста дърва и въглища отиват Mr. Green.

# 5
Питаш за КПД на Виадрус около 75 до 82%. Немските на Дедритрих мисля имат над 90% КПД. Цената е по-висока, незнам ще си заслужава ли? Ние  сме 3-та зима и апартамента е от 100м2 с 2 тона въглища за 5 месеца или 400лв, тази зима направихме 100%изолация но е много топла зимата и все пак мисля че разхода намаля( дограмата е алумин двоен термомост и наполовина вътрешна и наполовина външна изолация) това е с топла вода всеки ден и няма помещение без радиатор, което е по добре от конвекторите. Все пак праиш парно а не слагаш климатици

# 6
  • Мнения: 1 937
Ние сме с DAKON.
Изглежда така:

Отопляваме повече от 200 кв. м., има и външна изолация.
Котелът е разположен в помещение на двора, а тръбите са прокарани под земята.
Доволни сме.

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Такъв е и при моите родители.
Още не можем да направим сметка на разхода, но ще е към 2 тона.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Използвате ли някой дърва и колко кубика отиват на сезон? Също как се чистят тези котлета и колко често се зареждат/чистят? Благодаря!

# 9
  • Мнения: 1 937
taigi, нашият е с чекмедже, което се изкарва и изхвърля.
Човекът, който го пали сутрин и вечер (през зимата), го почиства веднъж на ден, доколкото знам.

Бъдете внимателни с коминното тяло.
Изисква определена тяга, за да е качествена работата на котела.

При нас това се яви проблем. Имаме две камини в къщата, които работят нормално, но се наложи да преместим котела отвън и да осигурим нов комин (защото другите два имат чупки).

# 10
Нека да обобщим нещата. Дотук всеки е препоръчал котлета на фирмата Ерато. Тя е Хасковса, а котлите, които внася са Чешки и наистина са наи доброто на пазара. Било то дори и като цена и като качество. DAKON  VIADRUS и ATMOS всички са чешки и са котли предлагани от Ерато. Дакон са направени от 3мм стоманени листове и се почистват по-лесно от Виадрус. Виадрусите обаче са от чугин и имат по-дълъг живот. А Атмоса е с вентилатор за по добро изгаряне, чугунен, с лесно почистване. Почистване и зареждане   Дакон 1 зареждане на ден - 1 почистване на ден ( с механизъм за натрошаване остатъците и пепелник) Виадрус 1 зареждане на ден - 1 почистване на 2-3 дни  ( без механизъм за натрошаване остатъците и пепелник) Атмос 1 зареждане на ден - 1 почистване на 5-6 дни ( с механизъм за натрошаване остатъците и пепелник). Цените са пак по същия начин Дакон, Виадрус, Атмос. Дърва да има разход и за тях 1-2 кубика или около 70 до 100 лв, зависи по кое време ще се купят, като сметнем и 2 тона донбас по 200лв. Идва до към 500лв. Или по 85лв/месец за 6 месечен отоплителен сезон (октомври 15дни, ноември, декември, януари,февруари, март, 15 дни от април), като се включва и топлата вода. Задължително отделно помещение - котелно и отделен кумин.

# 11
И още нещо. Ако зимата е както беше миналата почти през целия сезон котела не с се спира. Нещо като климатика. Излиза по-икономично. Тогава котела работеше около4 месеца денонощно - само донапълваш , и изхварляш сабралата се пепел в пепелника.това е.

# 12
  • Мнения: 448
Записвам се да следя темата,че и на нас ни предстои такава покупка.Имам и въпроси към осведомените мами-за апартамент 100кв.м. с външна изолация-колко киловата котел и някой да ми каже приблизителна цена на тези котели.Предварително много благодаря!

# 13
# 14
  • Мнения: 455
Аз съм с Виадрус U22 на фирмата Ерато. Това 22 е големината. определя се според нужните kw. Примерно 200м2 по 2.5м височина по 75w на кубичен метър, прибавяш 4kw за боилера и слагаш още 25 процента резерв. С числа казано "звучи" така: 200*2.5=500м3
500*75=37500w + 4000w = 41500w + 25% =51875w или котела трябва да е 52киловата. Доста голям котел, но и квадратите са доста. а да това е за температура 30-35 градуса, без да се влиае от това колко минуса ще е навън.

 #Crazy За какво говорим? Да не отопляваме хале? За къща от 200 кв. м., с изолация външна и изолация на под + тухли /използвани за строежа/ е напълно достатъчно котле от около 30 киловата. А и лично аз мисля, че температура от порядъка на 30-35 градуса е напълно излишна и нездравословна.
При поставяне на парно се изчислява поддържане на 18 градуса постоянна температура, което не означава, че в стаите ще е точно толкова градуса - нормално е в някои стаи да е 20-22градуса.
Това, горното, от личен опит споделям.

Общи условия

Активация на акаунт