проблем с кърмене на новородено

  • 913
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 223
Здравейте момичета Hug

бебчо вече е на 14 дни и имам затруднения с кърменето Sad
Всяко хранене продължава около 4ас, 4ас и половина и дори след това с нищо не показва че се е наял - постоянно си отваря устата и търси да суче.
Иначе кърма имам, добре захапва цялата ареола /не само зърното/, заспива докато суче, но аз постоянно се опитвам да го будя и да го уригвам при смяна на гърдите...и въпреки  всичко продължава да иска да суче никога не пуска зърното сам...и така 4ас и половина...

Какъв може да е проблема? Дали му стига кърмата? Дори се замислям да премина на вариант цедене с помпа и хранене с шише.

Вие какво ще ме посъветвате?
 Hug

# 1
  • Мнения: 1 896
Както го описваш звучи като нормално поведение на новородено.
Ако наистина засуква правилно и има периоди на активно сукане.
Дали яде достатъчно може да се ориентираш по пишкането и акането - ако имаш 5-6 добре напишани памперса в денонощие и ака редовно всеки ден жълто аки като горчица, значи няма от какво да се притесняваш.
Докато отмине периодът, може просто да си лягате в леглото и да кърмиш там, за да не се преуморяваш от постоянното държане на бебе на гърдата.
Ще отмине това време.
И честите бебче - най-важното!

# 2
  • Мнения: 230
бебчо вече е на 14 дни и имам затруднения с кърменето Sad
Всяко хранене продължава около 4ас, 4ас и половина и дори след това с нищо не показва че се е наял - постоянно си отваря устата и търси да суче.
....
Дори се замислям да премина на вариант цедене с помпа и хранене с шише.
Описваш моето положение преди шест месеца. Grinning
И аз си мислех, че ще е по-добре да се цедя и да давам в шише, но слава Богу не го направих.
Двете баби около мен само повтаряха "Не му стига! Не му стига! Гладен е. Виж как търси!" А на консултацията наддаване по учебник. Grinning
Не се притеснявай! Около месец ще "търси" така с уста. Има такъв инстинкт за сучене, който не се задоволява само с  нахранването. Но той не означава, че е гладен! Както ти е казала basilisk критерий са памперсите.
Ние използвахме биберон-залъгалка и се сега се приспива с него, а не с мен. Но пък как ще го отучим от "бибата" още не сме измислили, така че не ти давам съвет. Само казвам нашето решение.
Цеденето и даването с шише не е решение, защото бебето "цеди" по-добре и от най-добрата помпа, а контактът, който имате по време на кърменето, е незаменим. След месец бебо ще е по-силен и няма да заспива на гърда и нещата ще се наредят.
Въоръжи се с търпение и приятно гледане и гушкане и тн. Grinning.

# 3
  • Мнения: 294
Не се притеснявай, всичко е наред!!
И ние се кърмехме по час в началото и заспиваше на гърдата,но не пускаше. Малко е кофти чувството ,че не можеш да се отделиш от бебчо и по цял ден кърмиш,но се въоръжи с търпение. Постепенно ще събере сили и ще почне да изцоква по-лесно и по -бързо млекцето,което му е нужно.
Вземи си някоя книга, или седни пред ТВ и си го кърми колкото си иска бебчо. Дано имаш кой да ти помага в домакинството за да му се отдадеш изцяло . Това време ще отмине неусетно и дори ще ти липсва.
Наслаждавай му се ! Hug

# 4
  • Мнения: 4 242
Така си е през първия месец на новороденото. Не само че силиците му не са много и за него храненето е едно огромно усилие, нормално е да заспива на гърдата хранейки се. Но имай предвид че 9 месеца е било в скута ти, сгушено на топло и сигурно, слушало е денонощно песента на сърцето ти,и изведнъж се озовавана белия свят.толкова чужд за него, толкова звуци, аромати и светлини, че свят дати се извие. Разбира се че ще иска да е в майчината прегръдка колкото може по дълго, така се чувства предпазено и не на чуждо място. Тази свръх привързаност е само първия месец, въоръжи се с търпение още мъничко, ще мине, даже ще ти липсва.
Да споменем и това, че този първи етап е предоставен на майката от природата, за да може тя да си почине и да се възстанови след дългата бременност и раждането Wink Така че почивай и полягвай по- чести, полага ти се! Хубаво четиво, филми и каквото ти хрумне би спомогнало да не скучаеш кърмейки.
А слеващия месец ще пуснеш тема "Суче само 3-4минути, дали се нахранва?" Simple Smile
И честита рожба!

# 5
  • Мнения: 134
Ти ме накара да се замисля и установявам, че в началото бях също така озадачена като теб - бебка сучеше толкова дълго, че се кърмихме само легнали, голямо лежане падаше  Simple Smile  Неусетно за мен обаче явно тя си е съкращавала времето, защото сега яде около 20-30 минути /с дрямките за почиване/. Доколкото разбирам от по-опитните майки това време постепенно ще се оптимизира едновременно с укрепването на бебока. Ако нямаш проблем с болката използвай времето за да се наслаждаваш на близостта на детенцето ти, при нас спокойното кърмене е съвсем отскоро, преди това тя ядеше, а аз плачех  Cry За да си спестя болката почнах да цедя и да давам от шише, това обаче ми докара и повечко кърма. Опасявам се, че шишето е объркало и начина на сучене на бебока, защото сега се налага често да вадя гърдата и пак да я слагам, защото ни се появяват цъкащите звуци, които сочат на факта, че не суче ефективно. Сега изчезвам, защото сладката ми ламичка пак иска да яде /последното хапване беше преди половин час  Rolling Eyes/.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 228
  Сега като се сетя и аз изчетох страшно много детски книжки по това време Simple Smile. Еми друго нямаше какво да правя в детската стая, а бях почти постоянно в леглото с мъниците. Не вярвах като твърдяха, че постепенно почват да се наяждат за няколко минути, а и почва да им става все по интересен светът и не търсят постоянно близостта на мама и гърдата. Определено мога да кажа че всичко това се оказа истина.
  Разбира се има периоди на скок в растежа когато отново ставаме малко като скачени съдове, но това е за кратко и дори на фона на бързото сучене не се забелязва  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 390
Аз само да те посъветвам относно цеденето и даването в шише-по-добре си се опитай да се справиш с кърменето-слушай майките,защото ако почнеш да даваш в шише,ще ти е лесно да знаеш колко изяжда-то ще е сито,но само толкова-след 2-3-4-5 месеца ако издържиш до тогава ще съжаляваш-и още нещо-нито една помпа не може да изцеди така както бебето-аз изцеждах най-много от началото по 120мл от двете гърди и дохранвах заради това,а ако сучеше детето съм сигурна че имах кърма и щеше да изсуква всичко-просто явно не излизаше всичко,въпреки че цедях с Авент.Чувствах го.Ако цедиш след време то ще откаже да суче...и ако получиш(не дай си боже)някой път запушване или нещо друго не знаеш каква разлика има в това бебето да суче и да ти отпуши запушването или ти сама да се блъскаш да го отпушиш-това като пример,просто от моя опит. Hug

# 8
  • Мнения: 133
Това което ви се случва в момента е съвсем нормално, не бих го определила като затруднение с кърменето...въоръжи се с търпение, ще отмине. гледай да си почиваш колкото можеш повече сега докато имаш възможност Simple Smile

# 9
  • Мнения: 336
Така е, нормално е. Тъй като започнах да влизам в тези форуми повече от 20 дни, след като родих, а около мен не е имало наскоро родила приятелка, която да кърми (изобщо не бях виждала процеса, в стаята бях сама), се доверих на съветите от родилно и на педиатърката ни - да се опитвам да кърмя поне 20 мин. и да разбуждам бебка (счита се, че за 5 мин. бебчето си е изсукало нужното му количество). По толкова и средно кърмех, до към края на първия месец само от едната гърда, редувайки, на 3 часа. Когато решавах да "отсервирам" бебка в креватчето, тя най-често се събуждаше или започваше да хълца, връщайки малко мляко, и я вземах на ръце, докато се поунесе и така на repeat. Да кърмя легнала не умея добре и до сега...
Наддаде 1300 за първия месец...
Повлиях се доста от майките, пишещи тук, и сега кърмя на поискване - и що се отнася до режим, и до продължителност. И стигаме до едночасови сесии. Вярно е - и 100 пъти да се теглим и да се доказва, че суче достатъчно, никога няма да съм спокойна. Започнеш ли да цедиш, обаче, винаги ще се тревожиш "Ама това ли е всичко, с което разполагам? Значи след 3 месеца няма да му стига вече...". Аз съм си забранила да се опитвам да се изцедя изцяло, защото не искам да започвам да се притеснявам и за това. Изцеждах се след всяко кърмене до към средата на втория месец, за да съм по-спокойна за лактацията. Сега го правя рядко и нощем, ако направим 6-часова пауза - изцеждам повечко, с идеята, че симулирам пропуснатото кърмене, но не докрай.
Влюбена в бебето си и в кърменето копнея да кърмя още дълго... Дори никога да не съкратим процеса до 10-15 мин...

# 10
  • Мнения: 3 161
Не мога да изчета всикчко, но май са ти дали разумни съвети - от мен само едно - не се шашкай за уригването. Ако е заспало сучейки, не го буди! Ако има нужда от уригване, само ще се събуди и заплаче и тогава трябва да го повдигнеш малко. Успех!

# 11
  • Мнения: 336
Много важно уточнение Simple Smile
(визирам това на Емем)
А и като цяло в началото е малко трудно - бебчо стои като дробче на рамото ти и имаш чуството, че или ще се разглоби, или е забило носле в дрехата ти и не може да диша. Като започнат коликите ще оцениш тази поза, а на бебчо ще стане любима. И оригването вече ще му е по-лесно, ще го владее и легнал Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 616
Моят младеж ми стои на гърдата по два часа и нагоре, а съм го оставила, а се е разплакал, така че има и по-тежки случаи  LaughingМного му се радвам и ми е много хубавко да сме сгушени един в друг, обаче като дойде време за нощното хапване е направо убийствено, а и през деня ръцете ми са постоянно заети и не мога да се нахраня нормално дори, да не говорим, че ако се наложи да се храним навън, мале, мале  Sad. Надявам се скоро да се научим как да сучим малко по-бързичко и ефективно.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 228
   Споко ще се научи и по-бързо да суче. И на мен не ми се вярваше, а с две бебета постоянно на гърдите ми беше страшен купон.  Сега вече едната мадама ако я оставя си седи и разглежда, но Ники хапва за няколко минути и пуска има по-интересни неща за вършене  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 313
Не се притеснявай. Май всички сме минали по този път Laughing Аз го оставях да си суче колкото иска и горе долу на месец спря с това непрекъснато сучене. Освен това може да е в състояние на усилен разтеж и за това да иска да суче непрекъснато. Каквото и да е ще отмине (и ще дойде друго Laughing). Само внимавай със зърната. Мажи ги с Лансинох Peace Успех Hug

Общи условия

Активация на акаунт