Дискриминирани ли са близнаците?

  • 4 381
  • 48
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 201
    Мили майки на близнаци, ние от Сдружение Настоящи и Бъдещи майки искаме да организираме кръгла маса по проблемите във връзка с отглеждането на близнаци, тризнаци и т.н. едновременно родени деца.

    Искаме да ви попитаме, смятате ли че вие като майки на близнаци сте дискриминирани и се намирате в неравностойно положение спрямо другите майки? Например вие взимате само едно майчинство , за да отглеждате 2 деца. Нямате предимство при записване на децата на ясла/детска градина, кухня, рампите не са подходящи за количките ви, имате право само на една детегледачка по програмата „В подкрепа на майчинството”

    Смятате ли, че Държавата трябва да се погрижи за вашите специфични нужди?

    Моля ви кажете ни какво според вас би могла Тя да направи за вас и за вашите деца.

    Нашето сдружение организира детски празник „Пролетна приказка” (има го в Календар на събитията) с цел да се срещнем с вас, да си поговорим , да обсъдим какво може да се направи.

    Както знаете благодарение на работата ни през миналата година, както и на взелите участие в протестите и в подписката, която организирахме,  се промениха значително условията на майчинството, по-късно успяхме да се преборим от тях да се възползват и майките в заварено положение.

    Разчитаме на вашите идеи и подкрепа, за да подготвим законодателни предложения, които да изложим пред институциите на кръглата маса.

    Моля ви, тези от вас които нямат възможност да дойдат на празника, споделете тук мислите, болките , идеите си.

    Благодарим ви

# 1
  • Мнения: 2 757
Мога да кажа тук какви привилегии имат майките на близнаци. Майчинството си е като за 1 дете. Детските са по-големи - 2 деца вземат на практика 3 дози детски. Не знам защо, преценили са, че разходите по близнаци са малко по-големи. Освен това в много общини се предлага безплатна помощ на майките, които сами си гледат децата (в смисъл, че нямат баби или детегледачки, а не че липсва таткото). Става дума за помощ в домакинството - чистене, пазаруване. Майчинството е 1 година. След това майката може да избере да си гледа децата до навършване на 3 години, през който период си получава заплата от общината и и се води трудов стаж. Нещо като домашна ясла при което примерно памперсите и са безплатни. Може и др подробности да има, но аз това знам за сега.

# 2
  • Мнения: 7 803
мога да допълня, че маршрутките не искат да качват двойна количка, щото им заема много място, което реално е за пътници и така губели много  #Cussing out  друг е въпроса, че много хора се опълчват сръщу голямата количка (в различни ситуации), че им пречи на еди кво си  #2gunfire и няма никакво съчуствие и разбиране като хора. от паркиралите къде ли не коли няма място единична количка да мине, та камо ли двойна  #Cussing out в самолет не може да се качи сама майка с близнаци  #Cussing out изобщо не искат да ми продадат билет
и в общината, направили страхотна рампа за колички   bouquet и о, свещенна простота, бяха сложили гражданско състояние на втория етаж. няма асансьор  #2gunfire ако бях с едно бебе, щях да оставя количката при пазача и да се кача с бебето, но с 2 бебета, не можах да го исмисля  newsm78 на орлов мост има асансьор за колички, интересното е що не работи  newsm78 и какъв е смисъла от него, а майките с колички как ли минават от другата страна ?
с две думи, да чувствам се ощетена.

Последна редакция: вт, 27 мар 2007, 12:38 от jump

# 3
  • Мнения: 2 051
Дискриминирани сме родителите им, не самите близнаци.

Това, което липсва:
Врати, през които да може да се минава (за обществени сгради).
Големи асансьори на обществените места - подлези, метро, общински и държавни институции.
Автобуси с подвижни рампи на една от вратите или с една ниска платформа (нещо съвсем обичайно по света).

Тротоари с достатъчно място за минаване, не казвам свободни от коли, защото не е реално подобно искане.  Същото достатъчно място за минаване да се предвижда при всички заграждения, които се правят около строежи и места с ремонти.
Това, мисля, засяга всички провиращи се майки с колички ( предполагам и всички хора, на които им се налага ползване на нещо подобно).

За помощите за майчинство вече се писа - независимо дали са бли-, три- или петзнаци, майчинството е едно - няма логика.



Последна редакция: вт, 27 мар 2007, 19:15 от vedrra

# 4
  • Мнения: 7 803
Автобуси с подвижни рампи на една от вратите или с една ниска платформа (нещо съвсем обичайно по света).
и да няма по средата дръжка за хващане  Confused

# 5
  • Мнения: 649
Дискриминирани сме родителите им, не самите близнаци.

Това, което липсва:
Врати, през които да може да се минава (за обществени сгради).
Големи асансьори на обществените места - подлези, метро, общински и държавни институции.
Автобуси с подвижни рампи на една от вратите или с една ниска платформа (нещо съвсем обичайно по света).

Тротоари с достатъчно място за минаване, не казвам свободни от коли, защото не е реално, подобно искане.  Същото достатъчно място за минаване да се предвижда при всички заграждения, които се правят около строежи и места с ремонти.
Това, мисля, засяга всички провиращи се майки с колички, предполагам и всички хора, на които им се налага ползване на нещо подобно).

За помощите за майчинство вече се писа - независимо дали са бли-, три- или петзнаци, майчинството е едно - няма логика.




Peaceи аз съм на същото мнение! Peace
Кава е логиката две, три или повече едновременно родени деца да се отглеждат с едно майчинство, та тези пари не стигат за нищо! Никъде не можеш да минеш като хората - коли, паркирани на тротоарите, в градския транспорт, абсурд да се качиш спокойно!  #Cussing out

# 6
  • София
  • Мнения: 12 201
  За съжаление оправданието е че майчинството е заместващ доход на майката, а тя е една. Детските били две....

# 7
  • Мнения: 1 895
мога да допълня, че маршрутките не искат да качват двойна количка, щото им заема много място, което реално е за пътници и така губели много  #Cussing out 

Такситата също отказват. Зарязвали са ме на улицата с децата след поръчка по телефона при положение, че моята количка се събираше в багажник на кола #Cussing out Обяснението беше, че те в тоя багажник качвали багаж на разни дами и господа (да се разбира,че аз не съм дама), а аз количката съм я бутала по улиците и съм щяла да им разваля търговския вид на таксито newsm78 ooooh!

# 8
  • Мнения: 2 051
  За съжаление оправданието е че майчинството е заместващ доход на майката, а тя е една

Заместващ доход, но не през цялото време....нали след едиколкоси месеца (вече не съм много в час калко бяха точно) майчинството се изравнява с минималната работна заплата?
Която всички знаем колко е достътъчна дори и само при едно бебе.
Затова е чисто лицемерие от страна на д-вата да се говори за заместващ доход....

Ами не могат ли да се подхванат нещата оттам?

# 9
  • Мнения: 4 181
Мога да кажа тук какви привилегии имат майките на близнаци. Майчинството си е като за 1 дете. Детските са по-големи - 2 деца вземат на практика 3 дози детски. Не знам защо, преценили са, че разходите по близнаци са малко по-големи. Освен това в много общини се предлага безплатна помощ на майките, които сами си гледат децата (в смисъл, че нямат баби или детегледачки, а не че липсва таткото). Става дума за помощ в домакинството - чистене, пазаруване. Майчинството е 1 година. След това майката може да избере да си гледа децата до навършване на 3 години, през който период си получава заплата от общината и и се води трудов стаж. Нещо като домашна ясла при което примерно памперсите и са безплатни. Може и др подробности да има, но аз това знам за сега.
можеш ли да поразпиташ и да ни дадеш малко повече информация?
каква е точно тази помощ в домакниството? само за близнаци ли е?
и това стоене вкъщи до 3-годишна възраст пак ли е само за близнаци? какво се получава минимална заплата ли?  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 4 181
Момичета, благодаря ви че се включвате по темата  Hug
Давате ни ценни идеи, относно градски транспорт и тротоари по приницп имаме идея за отделна инициатива, защото положението е също толкова тежко дори и за единичните колички  Cry

За съжаление майчинството е едно, доколкото и преди около протеста разпитвахме чужбински мами и в другите страни е така. Такъв е осигуртелния принцип.
Идеята е да измислим по какъв начин да компенсираме родителите на близнаци  Thinking
Детските честно казано са толкова смешни като сума, че дори и да се взимат като за 3 деца все тая Tired
Трябва да измислим нещо друго, защото все пак трябва да им дадем предложения.

# 11
  • Мнения: 7 803
За съжаление майчинството е едно, доколкото и преди около протеста разпитвахме чужбински мами и в другите страни е така. Такъв е осигуртелния принцип.
не е вярно  Naughty в австрия дават за всяко следващо едновременнородено бебе + 50 %, а в германия + 100% в австрия имаше дори еднократна помощ за близнаци 400 евро на бебе

# 12
  • Мнения: 1 744
Ами след като майчинството е заместващ доход на майката, защо очакват тези пари да отиват за бебето/тата. Нека тези 18-20лв детски ги заменят с нормална сума за подмагане на семействата да отглеждат децата си. Да не се оправдават с ромите, а да измислят начин да не се злоупотребява с тези пари. Аз не съм виновна, че някой злоупотребява. #2gunfire

 Да дават за близнаци някакви ваучери или нещо друго, както е със лекарствата по здравната каса - плащаш определена сума, другото го плаща държавата и това се отразява в някаква книжка. Толкова ли е трудно. Пък и не само за близнаците.

Да добавя, че близнаците се разболяват почти винаги едновременно. За това също трябва да се помисли.

 Аз дори в поликлиниката не мога да вляза, защото едната врата не се отваря и държа в едно малко коридорче количката.

# 13
  • Мнения: 2 051
За съжаление майчинството е едно, доколкото и преди около протеста разпитвахме чужбински мами и в другите страни е така. Такъв е осигуртелния принцип.
Идеята е да измислим по какъв начин да компенсираме родителите на близнаци  Thinking
Детските честно казано са толкова смешни като сума, че дори и да се взимат като за 3 деца все тая Tired

Да, в повечето страни майчинството е едно. Също така на доста места е много по-късо отколкото в Бг.
Обаче, да се върна аз пак на т.нар. "заместващ доход". Ако приемем, както ни убеждават, че парите по време на отпуската са резултат от осигурителните отношения и осигурителния принцип:
1. Работя
2. Осигурявам се
3. Изпадам в нетрудоспособност (раждането и отглеждането на дете е приравнено към нетрудоспособност, макар, че няма нищо общо с това, ама хайде, да не смесваме нещата, друга тема е това)
4. Получавам си компенсацията (заместващия доход) по същия начин, както ако съм болна.

Излиза, че получавам компенсацията само за мен! Също както при болест.

Проблемът е че у нас на практика не се прави разлика между това да си се поразболяла и между това да си дала нов живот.
Логиката ми:
Да се дават детски надбавки от 18 лева (ша ма прощавате ако са станали малко повече ама аз толкова взех за последно преди да замина) и еднократно 100 за раждане на близнаци означава ДА НЕ СЕ ЦЕНИ НИТО ДАВАНЕТО НА ЖИВОТ, НИТО ПОСЛЕ САМИЯТ ТОЗИ НОВ ЖИВОТ.
Новият живот трябва да просъществува с тези 18 (поправете ме) лева на месец. Защото останалата сума е компенсиращия доход само за майката и нейната нетрудоспособност, нали така излезе от осигурителния принцип?

Проблемът е в смехотворната и подигравателна сума, която се дава като "детски помощи" и като еднократна за раждане. Към това трябва да се насочат предложенията.

Конкретен пример ще дам с Испания, която нито е цъфнала, нито е вързала, майчинството е много късо - само 16 седмици, няма да пиша за него, то се плаща и зависи от заплатата на майката (осигурителния принцип).
Ще пиша за "детските". На майка, която не работи и се дават се по 600 евро годишно за всяко първо и второ дете до навършването на 3 год. възраст или по 750 евро годишно до навършването на 6 годинки за всяко следващо (трето, десето, без ограничения, каквито са хакнати у нас от четвъртото и нагоре).
Отделно от това родителите само на близнаци (или едновременно осиновени 2 и повече деца) получават още една подобна сума (понякога и по-голяма, зависи от доходите, но не по-малка!) до навършването на 3 год. възраст на близнаците (осиновените неблизнаци). Демек докато родителите се стабилизират финансово, докато майката не работи или има нужда от допълнителна помощ ако работи и тн.

Това са малки суми и не стигат за кой знае какво,  но са суми все пак. Пресметнати на месец са веднъж 50 (60 и нещо при многодетните) евро за всяко малко дете и горе-долу още толкова за това, че е близнак. В държава със сравнително нисък стандарт, с цени като нашите. Не са 18 лева, ЧИСТАТА ПОДИГРАВКА.
(да добавя, че отделно от помощите, които вече споменах,  има вече и други - социални помощи и много суми се опрощават, за които не говоря момента, те са нещо допълнително, без връзка с майчинство, детски и тн.)

Дали има отделно еднократна помощ от държавата за самото раждане на близнаци не мога да ти кажа защото родих у нас.
Ако пуснеш една питанка в чужбинския ще събереш повече конкретно инфо да това кое как е поне в европата, в която уж вече сме.

# 14
  • Мнения: 4 181
За съжаление майчинството е едно, доколкото и преди около протеста разпитвахме чужбински мами и в другите страни е така. Такъв е осигуртелния принцип.
не е вярно  Naughty в австрия дават за всяко следващо едновременнородено бебе + 50 %, а в германия + 100% в австрия имаше дори еднократна помощ за близнаци 400 евро на бебе
jump сигурна ли си за това  Rolling Eyes Можеш ли да провериш, там майчинството като тук на осигурителен принцип ли е? тоест внасяш си осигуровки докато работиш и после получаваш като майчинство процент от дохода върху който си се осигурявал?
Много ще ни помогнеш  Praynig
а еднократната помощ иначе колко е, та е 400 за близнаци?

Общи условия

Активация на акаунт