Съвпадат ли датите на Великден тази година?!

  • 1 391
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 167
Става въпрос за католическия и православен Великден.
Обикновено, католическия е с 1 седмица преди православния.
Тази година май датата е една - 8 април.  newsm78

Знае ли някой защо съвпадат?

# 1
  • Мнения: 236
да съвпадат

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
http://5ko.free.fr/bg/easter.php?y=20

http://5ko.free.fr/bg/easter.php

# 3
  • Мнения: 6 167
супер, сикрет!
прави ми впечатление, че през няколко години съвпадат, а после има години с по 1 месец ( Shocked) разлика...

# 4
  • Мнения: 5 313
ха,и аз не знаех,че съвпадат.

# 5
  • Мнения: 2 431
Тази година съвпадат, затова нашия Великден е толкова рано.Преди няколко години католическия великден дори беше в края на март.
От цялата работа учениците ще имат ваканция 2 в 1 - пролетна и великденска.

# 6
  • Мнения: 963
А да попитам тогава... Как се определя датата, на която е православния/католическия Великден и съответно откъде идват тези съвпадения и разлики?  newsm78

# 7
  • Мнения: 511
Чувала съм,че православният Великден се определя от лунните цикли, но не съм 100% сигурна.

# 8
  • Мнения: 7 831
Разликите идват защото едните използват Грегорианския, а другите Юлианския календари. Както и защото православните се съобразяват и с еврейската Пасха (Великден не може да е преди Пасхата). Повече информация, за който му е интересно ТУК

Цитат
Християнството спазва повечето религиозни празници на юдаизма и поради това запазва връзките си с лунния календар. "Подвижните празници" се местят в слънчевия календар, за да са в синхрон с лунните цикли. Те все още ни напомнят за първичното очарование на най-силната светлина в нощното небе. Естествено, най-важен от тези лунно установени християнски празници е Великден, който отбелязва възкресението на Христа. "Великден - предписва ни англиканският молитвеник, - винаги е първата неделя след пълнолуние, което се пада на или след 21 март, а ако пълнолунието се случи в неделя, Великден е следващата неделя." Поне още десетина църковни празника се определят в зависимост от Великден и неговата лунна дата и в резултат той управлява около седемнадесет седмици от църковния календар. Определянето на датата на Великден - с други думи, календара - се е превърнало във важен въпрос и символ. Тъй като Новият завет разказва, че Иисус е разпнат на пасха, годишнината от великденското възкресение очевидно е свързана с еврейския календар. Неизбежният резултат е, че датата на Великден зависи от сложните лунни изчисления, с които върховният юдейски съвет - синедрионът, определя пасхата.
Мнозина ранни християни буквално тълкували Библията и поставяли смъртта на Иисус в петък, а великденското възкресение - в следващата неделя. Но ако този празник следва еврейския лунен календар, няма гаранция, че Великден ще се падне в неделя. Ожесточените спорове за календара довели до една от най-ранните схизми между източноправославната и римокатолическата църква. Източните християни се придържали към лунния календар и продължили да отбелязват Великден на четиринадесетия ден на лунния месец, независимо от деня от седмицата. На първия икуменически (вселенски) събор на християнската църква, проведен в Никея, Мала Азия, през 325 г., един от въпросите, които намерили своето решение и обединили света, била датата на Великден. Общата дата била определена по такъв начин, че едновременно да спазва традиционния лунен календар и да гарантира, че Великден винаги ще се пада в неделя.
Само че това не решило проблема окончателно. Някой пак трябвало да предвижда лунните фази и да ги вписва в слънчевия календар. Никейският събор възложил тази задача на епископа на Александрия. В този древен астрономически център епископът трябвало да предвижда лунните фази за всички бъдещи години. Споровете за това как да се определят тези конкретни цикли довели до разделение в Църквата и в резултат различните части на света продължили да празнуват Великден в различни недели.

ОЩЕ

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 09:39 от Ellypr

# 9
  • Мнения: 10 982
Ellypr,   bouquet за разясненията! Тази тема винаги ми е била интересна Hug

# 10
  • Мнения: 963
Ellypr, и от мен   bouquet  за инфото!

Общи условия

Активация на акаунт