Въпрос относно болните деца и работещите мами

  • 1 097
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 238
Момичета искам да ви попитам нещо.
Как се справяте, когато децата ви са болни, а трябва да отидите на работа?
Дават ли ви болнични? И колко?
Тук в Дания дават само първия болничен ден на детето. Днес Оливия е болна, снощи дигна Т и сутринта се обадих на работата ми,з а да кажа, че ще детето е болно. За щастие утре почивам, защото ще работя през уикенда, но иначе утре трябваше да съм на работа. Всеки път, когато Оливия се разболее имам този проблем. Тя не може да оздравее за един ден, а аз не мога да отсъствам. Нямам роднини и приятели, които да я гледат, все пак всички, които познавам работят. А и аз тръгвам за работа в 05.00 сутринта. Разбира се, мъжът ми ми помага, но и той е всеки ден на работа.
Това винаги ми е било голям проблем и все гледам да я пазя да не се разболее. Но не може. Те в градината се заразяват едно от друго.
Моля, споделете как стои въпросът с болничните в страната, в която сте. Как се справяте?

Благодаря ви предварително.  Hug Hug

# 1
имаш право да си вземеш отпуска  Rolling Eyes
аз процедирам така: ако е нещо по-сериозно и трябва да се ходи по лекари и т.н. си взимам отпуска, като се овладее положението и му взема лекарствата, го оставям на баба му. за даването на лекарствата търча до в къщи да му ги дам и се връщам на работа (на близо работя), абе с две думи лудница е   #Crazy

# 2
  • Мнения: 1 238
имаш право да си вземеш отпуска  Rolling Eyes
аз процедирам така: ако е нещо по-сериозно и трябва да се ходи по лекари и т.н. си взимам отпуска, като се овладее положението и му взема лекарствата, го оставям на баба му. за даването на лекарствата търча до в къщи да му ги дам и се връщам на работа (на близо работя), абе с две думи лудница е   #Crazy


Е, вие значи сте по добре за това че си имате баба, която да помага. И за отпуската ти завиждам. При е трудно да ти дадат отпуска ей така, от единият ден за другия.

# 3
  • Мнения: X
tornerosse, тук в шведско такъв проблем няма - само се обаждаш, че си с болно дете и си оставаш в къщи, трябва и да се обадиш в осигурителната каса - все пак тези дни се плащат от тях
точно това в Дания винаги ме е шашкало, докато бяхме там, аз още на интервюто за работа казах,че сме съвсем сами и никого не познаваме, така че при евентуално заболяване на детето оставам в къщи, приеха го без проблем (става въпрос за голяма компания)
после, когато завързах контакти с разни датчани, ми се обясни, че лъжат - когато се разболее детето, казват, че те са болни и нямало проблем да отсъстват от работа, явно нещата не са се променили и все още това е хватката
спомням си,че тогава се пишеше и по вестниците за този проблем и се даваше за пример Швеция

# 4
имаш право да си вземеш отпуска  Rolling Eyes
аз процедирам така: ако е нещо по-сериозно и трябва да се ходи по лекари и т.н. си взимам отпуска, като се овладее положението и му взема лекарствата, го оставям на баба му. за даването на лекарствата търча до в къщи да му ги дам и се връщам на работа (на близо работя), абе с две думи лудница е   #Crazy


Е, вие значи сте по добре за това че си имате баба, която да помага. И за отпуската ти завиждам. При е трудно да ти дадат отпуска ей така, от единият ден за другия.

тук когато става въпрос за детенце, проблеми не ти правят (естествено не бива да се злоупотребява с доверието), а за бабата си много права, определено ми облекчава доста живота

# 5
  • Мнения: 93
И на мен това ми е голям проблем. Особено с непрекъснатото боледуване на сина ми. Досега го решавахме като мъжът ми или аз си вземаме отпуска. Другият вариант е ние да се пишем болни (макар че взе да буди подозрение, особено при мен, тъй като аз за 5 години не бях отсъствала нито ден по болнични).

Иначе по закон в Холандия ти се полагат 10 дни годишно ако работиш на 40-часова седмица.

Холандците си ги водят болни - сополи, кашлица, температура до 38-39 градуса, тях изобщо не ги бърка. Щом детето играело и било весело, го водят на градина. Ето сутринта си заведох дететето здраво, без сополи, без нищо (2 седмици беше вкъщи, защото баща ми беше на гости) и съм сигурна, че още утре ще има сополи, а до няколки дни и температура ще вдигне. Просто там бъка от вируси! За холандците и учителките обаче настинката е нещо нормално и не му обръщат внимание. Та така решават въпроса тук - просто ги не ги спират от градина.

# 6
  • Мнения: 714
имаш право да си вземеш отпуска  Rolling Eyes
аз процедирам така: ако е нещо по-сериозно и трябва да се ходи по лекари и т.н. си взимам отпуска, като се овладее положението и му взема лекарствата, го оставям на баба му. за даването на лекарствата търча до в къщи да му ги дам и се връщам на работа (на близо работя), абе с две думи лудница е   #Crazy


Е, вие значи сте по добре за това че си имате баба, която да помага. И за отпуската ти завиждам. При е трудно да ти дадат отпуска ей така, от единият ден за другия.

тук когато става въпрос за детенце, проблеми не ти правят (естествено не бива да се злоупотребява с доверието), а за бабата си много права, определено ми облекчава доста живота

джоя, явно си късметлийка, май само аз "хапвам дървото" ако ми е болно детето ... никой и нищо не ги интересува. Единственият начин е да се пиша болна аз, ама и това е определено нежелателно.  явно не съм случила на работа и на условия на труд  Confused

# 7
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
имаш право да си вземеш отпуска  Rolling Eyes
аз процедирам така: ако е нещо по-сериозно и трябва да се ходи по лекари и т.н. си взимам отпуска, като се овладее положението и му взема лекарствата, го оставям на баба му. за даването на лекарствата търча до в къщи да му ги дам и се връщам на работа (на близо работя), абе с две думи лудница е   #Crazy


Е, вие значи сте по добре за това че си имате баба, която да помага. И за отпуската ти завиждам. При е трудно да ти дадат отпуска ей така, от единият ден за другия.

тук когато става въпрос за детенце, проблеми не ти правят (естествено не бива да се злоупотребява с доверието), а за бабата си много права, определено ми облекчава доста живота

джоя, явно си късметлийка, май само аз "хапвам дървото" ако ми е болно детето ... никой и нищо не ги интересува. Единственият начин е да се пиша болна аз, ама и това е определено нежелателно.  явно не съм случила на работа и на условия на труд  Confused

4акай бе жена, ти не си ли либера профессиониста?  Shocked Щото в такъв слу4ай, проблема е, 4е си си сама работодател и естествено, това си има плЮсове и минуси.  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 714
феямке, извинявай, не обясних, че ставаше въпрос за старата ми работа  Confused на временен договор за 6 месеца с подновявания след изтичане.
за сегашната, либера профессиониста, когато е болно детето е различно само това, че не звъня на никакъв шеф да уведомя, че съм болна (разбирай детето), но пак стои на дневен ред въпросът, че аз жива или мъртва трябва да съм отворила киоска в 9 най-късно, защото съм задължена с договор с летището за задължителен минимум часове, в които да е отворено, абе считай 5 дни в седмицата по 14 часа и по 6 часа през уикенда.
Тоест всеки път е проблем, и то немалък.

За отпуски и други позволени неща на хората на трудов договор не споменавам, не е по темата  Confused

# 9
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
феямке, извинявай, не обясних, че ставаше въпрос за старата ми работа  Confused на временен договор за 6 месеца с подновявания след изтичане.
за сегашната, либера профессиониста, когато е болно детето е различно само това, че не звъня на никакъв шеф да уведомя, че съм болна (разбирай детето), но пак стои на дневен ред въпросът, че аз жива или мъртва трябва да съм отворила киоска в 9 най-късно, защото съм задължена с договор с летището за задължителен минимум часове, в които да е отворено, абе считай 5 дни в седмицата по 14 часа и по 6 часа през уикенда.
Тоест всеки път е проблем, и то немалък.

За отпуски и други позволени неща на хората на трудов договор не споменавам, не е по темата  Confused

ясна ми е ситуацията... имам 5 годиШЕн такъв опит, та и с мъж ми заедно... с голямата дъЩеря не дойде да ме прибере от болницата, 4е беШе пред Коледа и не можеШЕ да затвори  Confused
прати един приятел, на който акуШерките 4еститяха дъЩерята Mr. Green
(пак оспамих темата  Embarassed)

# 10
  • Мнения: 1 238
И на мен това ми е голям проблем. Особено с непрекъснатото боледуване на сина ми. Досега го решавахме като мъжът ми или аз си вземаме отпуска. Другият вариант е ние да се пишем болни (макар че взе да буди подозрение, особено при мен, тъй като аз за 5 години не бях отсъствала нито ден по болнични).

Иначе по закон в Холандия ти се полагат 10 дни годишно ако работиш на 40-часова седмица.

Холандците си ги водят болни - сополи, кашлица, температура до 38-39 градуса, тях изобщо не ги бърка. Щом детето играело и било весело, го водят на градина. Ето сутринта си заведох дететето здраво, без сополи, без нищо (2 седмици беше вкъщи, защото баща ми беше на гости) и съм сигурна, че още утре ще има сополи, а до няколки дни и температура ще вдигне. Просто там бъка от вируси! За холандците и учителките обаче настинката е нещо нормално и не му обръщат внимание. Та така решават въпроса тук - просто ги не ги спират от градина.



Да, и тук ги водят болни на градина, с настинка и с кво ли не. НО! Ако учителките проверят температурата на детето и тя е над 38 градуса, моментално ти го връщат. И така- пак се озоваваш с проблема...

# 11
  • Мнения: 1 238
И аз съм чувала, че много хора казват, че те са болни, тъй като децата им са болни и си седят в къщи. Аз досега не съм го правила, защото много ме е страх, че ще разберат, че лъжа. Какво ще кажа ако ме питат какво ми е? Ами ако запецна нещо и се издъня? Нали казват, че на лъжата краката са къси. Ами недай си боже после като отида на работа и без да искам да се изпусна и да кажа, че детето ми е било много болно...Де да знам, май не ставам за такова нещо.

# 12
  • Мнения: 1 630
Тук, можеш да си извикаш човек от здравната каса (или друга организация) да ти гледа детето докато е болно
Често са медицински сестри

# 13
  • Мнения: 1 238
Сетих се нещо. Тук в Дания има нещо, което се казва "резервна баба". Това са ме съветвали датчаните да направя. Да дам обява във вестника, че търся резервна баба, която ще ми гледа детето, когато е болно и аз ще и плащам. В някои общини имат списъци с такива баби, които са се записали в общината, че предлагат услугите си, но в нашата няма. Често съм си го мислила това с обявата във вестника, но все пак- аз трудно се доверявам на хора, особено на някой, който не познавам, а ще ми гледа детето.
При вас има ли такива неща?
И как ви се струва?

# 14
  • Мнения: 1 238
Тук, можеш да си извикаш човек от здравната каса (или друга организация) да ти гледа детето докато е болно
Често са медицински сестри
А това безплатно ли е?

Общи условия

Активация на акаунт