Трябва ли да се плаща такса общ разход на входа за детегледачка?

  • 3 076
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 977
Ако има прависти, моля да се включат!

Интересува ме трябва ли да се плаща такса за общи разходи на входа /за асансьор, стълбище и т.н./ за детегледачка?

Бихте ли ми отговорили какви са правата и задълженията ми в случая.
Ако може подкрепено и с доказателства /закон, наредба/.

# 1
  • Мнения: 4 916
Ти детегледачка ли си? Или искаш да наемеш такава?

# 2
  • в Низината
  • Мнения: 705
Ами ние имаме детегледачка, но такива работи не плащаме  #Crazy

# 3
  • Мнения: 393
Ако има прависти, моля да се включат!

Интересува ме трябва ли да се плаща такса за общи разходи на входа /за асансьор, стълбище и т.н./ за детегледачка?

Бихте ли ми отговорили какви са правата и задълженията ми в случая.
Ако може подкрепено и с доказателства /закон, наредба/.


Не трябва , ако не живее във вас .
Все едно аз да плащам за това , че през ден ми идват приятелки в нас .  hahaha

# 4
  • Мнения: 2 891
Щом няма жилищна регистрация на адреса, значи не плаща. Питай касиерката, дали плаща, когато леля Дуда от съседния вход и идва на гости всеки ден  Naughty

# 5
  • Мнения: 977
Ти детегледачка ли си? Или искаш да наемеш такава?

Не, не съм. Интересува ме общият случай.

Казусът е следният:
Домоуправителят иска да се плаща такса не само за домакинството, а за детегледачката.

Редно ли е това?

Нали детегледачката е регистрирана така или иначе там където живее и плаща такса там.

Изобщо има ли законова уредба която да регламентира това?

# 6
  • Мнения: 393
Ти детегледачка ли си? Или искаш да наемеш такава?

Не, не съм. Интересува ме общият случай.

Казусът е следният:
Домоуправителят иска да се плаща такса не само за домакинството, а за детегледачката.

Редно ли е това?

Нали детегледачката е регистрирана така или иначе там където живее и плаща такса там.

Изобщо има ли законова уредба която да регламентира това?

Нали ти казахме , не е редно . Домоуправителя , ако се тръшка му кажи да ходи да се оплаче някъде . Ще му се изсмеят ... плаща се за регистрирано на този адрес лице .
Кажи му да ти представи наредбата , където пише , че трябва да плащате !

# 7
  • Мнения: 4 916
Всъщност не е регламентирано съвсем ясно

ПРАВИЛНИК ЗА УПРАВЛЕНИЕТО, РЕДА И НАДЗОРА В ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
...
Чл. 9. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г., бр. 73 от 1979 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Общите разходи за осветление, вода, поддържане, почистване и др. на общите части на сградата се разпределят според броя на обитателите, които ги използват не по-малко от един месец.

...

(5) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Лицата, които упражняват професия или извършват дейност в етажната собственост, която е свързана с достъп на външни лица, по-чест от обичайния, участвуват в разпределението на разноските за осветление, почистване и поддържане на общите части и за портиер в петорен размер (като за петима обитатели).
...


Вероятно това са аргументите на вашия домоуправител. Но той няма как да докаже, че детегледачката работи при вас, а не идва просто на гости. И какво означава "достъп, по-чест от обичайния"?

Изходът е да му се заяви, че има баби, които се влачат всеки ден от други места, за да гледат внучетата си и че те също трябва да плащат такса вход. Или че съседките от другите входове влизат по два-три пъти на ден във вашия вход и следователно и те трябва да дават пари.

# 8
  • Мнения: 977
Изходът е да му се заяви, че има баби, които се влачат всеки ден от други места, за да гледат внучетата си и че те също трябва да плащат такса вход. Или че съседките от другите входове влизат по два-три пъти на ден във вашия вход и следователно и те трябва да дават пари.

На, намерих и аз закона и никъде не е регламентирано ясно и точно кой е "обитател" в общият случай и какво се разбира от "по-често от обичайното".

Както и да е.

Описах случая по този начин за да стане по-ясен.

Става дума за майка ми, която гледа племенника ми. Всеки ден ходи в сестра ми, която е прехвърлила майчинските си на нея. Вечер не спи там.
Всеки вход си има всезнайковци като този, които искат да се плаща за щяло и нещяло. Въпросният човек дори не е домоуправител, но зад гърба на роднините ми е мърморил, че майка ми трябва да плаща. И комшиите и подмятат, което е неприятното...

Много ясно, че случаят е абсурден и не подлежи на коментар, но ми се искаше да им дам в ръка нещо черно на бяло да са спокойни и да не слушат глупави подмятания.

Въпросните закони и аз ги изчетох. Факт е, че ако някой в действителност настоява майка ми да плаща като "обитател" във входа, трябва да и покаже документ, където това е законово регламентирано. А такова нещо няма.

Благодаря Ви за мненията!

# 9
  • София
  • Мнения: 676
Аз мисля, че трябва да се плаща. Не знам дали домоуправителят може да докаже "извършването на дейност в етажната собственост", но мисля, че всеки нормален човек разбира за какво става дума и да се твърди, че някой не влиза в блока е най-малкото некоректно. Аз самата не бих отказала да плащам, търсейки и използвайки подобни неточности в закона.

# 10
  • Мнения: 781
Не, не трябва да плаща.

# 11
  • Мнения: 6 167
Ако има прависти, моля да се включат!

Интересува ме трябва ли да се плаща такса за общи разходи на входа /за асансьор, стълбище и т.н./ за детегледачка?

Бихте ли ми отговорили какви са правата и задълженията ми в случая.
Ако може подкрепено и с доказателства /закон, наредба/.


плащат такива разходи, хората, които местоживеят на този адрес , т.е това е записано в личните им документи и/или са записани в домовата книга ( ако имате такава).
има наредба общинска, но не се сещам как се казва. ще я потърся и ако я намеря ще ти я цитирам.
няма никаква логика, човек, който НЕ живее на адреса да плаща такива разходи.

домоуправителката да се оплаче на арменския поп.

# 12
  • София
  • Мнения: 676
Ако има прависти, моля да се включат!

Интересува ме трябва ли да се плаща такса за общи разходи на входа /за асансьор, стълбище и т.н./ за детегледачка?

Бихте ли ми отговорили какви са правата и задълженията ми в случая.
Ако може подкрепено и с доказателства /закон, наредба/.


плащат такива разходи, хората, които местоживеят на този адрес , т.е това е записано в личните им документи и/или са записани в домовата книга ( ако имате такава).
има наредба общинска, но не се сещам как се казва. ще я потърся и ако я намеря ще ти я цитирам.
няма никаква логика, човек, който НЕ живее на адреса да плаща такива разходи.

домоуправителката да се оплаче на арменския поп.

Как да няма логика? Нали се ползва асансьор, стълбище... Ние имаме във входа офис на фирма и те плащат за всичките си служители такса - все пак те влизат и излизат от входа и ползват консумативите му, толкова, колкото и останалите хора във входа!
От друга страна, човек, който има постоянен адрес на дадено място и не живее там, т.е. има друг адрес по местоживеене, не плаща тази такса за входа, а само дял от сумите за ремонти на общите идеални части.

Последна редакция: ср, 28 мар 2007, 19:30 от cvyrche

# 13
  • Мнения: 4 916
За офиси важи


...

(5) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Лицата, които упражняват професия или извършват дейност в етажната собственост, която е свързана с достъп на външни лица, по-чест от обичайния, участвуват в разпределението на разноските за осветление, почистване и поддържане на общите части и за портиер в петорен размер (като за петима обитатели).
...


Обаче за роднини, приятели, съседи...? Как ще определиш каква е нормалната честота на достъп?

# 14
  • София
  • Мнения: 676
Е ежедневният достъп не е ли достатъчно чест??? Да бъдеш детегледачка си е упражняване на дейност. Аз пак казвам, че не знам дали някой може да докаже, че трябва да плащам. Казвам, че бих плащала, защото смятам, че така е редно!

Общи условия

Активация на акаунт