Щуреят ли на воля децата в чужбина?

  • 3 219
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 278
Любопитно ми е, как се държат децата на обществени места в страните, в които живеете? По-точно как родителите ги направляват да се държат?  Wink Приема ли се за нормално да търчат напред-назад по заведения, магазини и пр., да пълзят по земята и други такива "интересности"?

Тук в Хърватска, например, децата изглеждат много "възпитани". Днес решихме да вечеряме малко junk food в МакДоналдс и всички дечица седяха кротко на масичките до майките си и хапваха "щастливото" си меню. Всички, освен моите, разбира се. Александър не спря да търчи с един балон в свободното пространство и около нашата масата, а брат му щеше да падне от стола за да се върти и да го следи с поглед. Накрая го свалихме долу на земята и той започна да пълзи след големия. (Така или иначе, отдавна ни обвиняват с мъжа ми, че ги възпитаваме по "американски" децата...)
Едно друго двегодишно момченце не можа да се стърпи и се включи в какафонията, но майка му си "умря" от притеснение, че детето й се държи "невъзпитано" и й трябваше доста време, докато се поотпусне.

Чувала съм, че "възпитаното" поведение е характерно за континенталната част на Европа, а "невъзпитаните" деца  Laughing са съвсем нормално явление в Англия, Америка и Канада. Аз като съм пътувала обаче никога не съм обръщала внимание на това нещо.
Докладвайте вие от мястото на събитието, моля!

# 1
  • Мнения: 2 452
Много ми е трудно да преценя какво точно значи "възпитани" и "невъзпитани". Моето впечатление от децата в Канада е, че са възпитани (без да се държат като войници). Например моята Изабела винаги се страхува да се спуска по пързалките в МакДоналдс и други подобни "джунгли" (или по-скоро се преструва, но това е друга тема), и винаги се намира по някое по-големичко момченце или момиченце да я хване за ръчичка и да и помогне или пък да я сложи на колене и да се спусне с нея. Понякога съм се възхищавала от момченца на 7-8 години (възрастта, в която мразят момиченца, особено малки), които се държат толкова кавалерски с Изабела, та чак ми се струва невероятно!
В заведенията (където е прието да се ходи с деца), децата се държат "свободно", но без да създават особено главоболие на останалите. Например в ресторант, където има повече деца обикновено ни слагат на едно и също място, за да създадат спокойствие на останалите посетители. Децата, които започнат да палуват обикновено се поемат от единия родител и се разхождат из заведението или се извеждат навън (ако времето позволява). Снощи например заведохме Изабела в училището и тя доста палува с още едно момиченце, но не правиха нищо извън обичайното за тригодишни деца в 7-9 часа вечерта (когато ставаха по-шумни от обикновено ги изкарвахме в коридора, за да не пречат на аудиторията).  Просто и хората проявяват разбиране, ако детето не стои мирно и спокойно през цялото време.
Виждала съм и невъзпитани деца, но по-рядко. Това, което ти описваш (игра в ресторанта и т.н.) е прието, ако детето не е особено шумно и ако не е за сметка на комфорта на останалите и естествено, ако ресторанта е тип "семеен". Ние сме ходили и в ресторанти, които не са обичайно посещавани от деца и тогава се старая да си контролирам детето - най-много и се позволява да гледа навън през витрината.
Много се разписах, но съм бясна и си изливам енергията тук - Изабела напълнила мивката с тоалетна хартия, след което пуснала водата, а за капак изрисувала стената в банята и коридора с червило - а моето дете обикновено е много възпитано и тези неща не са и присъщи.  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 1 502
Какво да кажа, това ми е болна тема, защото и моето започва да става като тукашните, колкото и да се опитвам да прилагам възпитателни методи. "С какъвто се събереш, такъв ставаш" е много точен израза в нашето положение.
Тук са просто ужас, не само че бягат и се търкалят по земята, ами и ако искат да получат нещо, не спират да се тръшкат по земята. И тъй като тук шамарът на обществени места е забранен, елате да видите какво става - майката го умолява да спре, докато и излезе пришка на устата, и то не винаги има ефект от всичките тия молитви. Не зная, честно да ви кажа, просто съм отчаяна от тукашните методи на възпитание. Най-много ме е яд, че самите родители, въпреки, че виждат какво върши детето им, въобще не си мърдат дебелите туловища за да го спрат или най-малкото да му направят забележка.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Цитат на: Laura

Много се разписах, но съм бясна и си изливам енергията тук - Изабела напълнила мивката с тоалетна хартия, след което пуснала водата, а за капак изрисувала стената в банята и коридора с червило - а моето дете обикновено е много възпитано и тези неща не са и присъщи.  Mr. Green

newsm62 newsm62 newsm62
е не се засягай, ама така ме разсмя с Изабелините подвизи
а за да не излизам извън темата - тук имам впечатления от децата по площадките - играят си точно като нашенските, с много врява и търчане; в разните заведения си кибичат по принцип в детските кътове, в магазина - возят ги по количките и си кротуват.Това, което досега никога не съм видяла е родител /възрастен да нашляпа детето си ( то и е забранено де) Или тукашните са адски търпеливи или не знам на какво се дължи, но поне на обществени места всички са тихи и кротки.

# 4
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Demetra
Приема ли се за нормално да търчат напред-назад по заведения, магазини и пр., да пълзят по земята и други такива "интересности"?

Търкалят се по летищата, по магаzините някои деца...но и родителите са някакси по спокойни. Няма веднага zабележки от рода, внимавай да не иzцапаш дрехите и т.н. Напротив, действат на принципа, ако се иzцапа дрехата, нали има пералня, ще се иzпере...

# 5
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ами в Испанско -децата са от "невъзпитания " тип . тук си  е напълно нормално да види6 някои да се "търкаля" по земята . навсякъде ..буквално. понякога - аз от гледна то4ка на строго възпитано дете . се възмущавам ,ама истински ,4е тези маики не си възпитават децата както трябва . за играта добре - съгласна съм ,и никога не съм мислила 4е трябва да викам на дете от си например - не се цапаи , не бягаи , едва ли не не бъди щастливо . но това да остави6 дете (моми4е)  да седи на студената  земя , да граби с ръце камъни (с фасове и мръсотия) и да си ги слага в устата или да се " пързаля" по о4и в хипер маркет ми се струва за признак на невъзпитание . та по въпроса  това вси4кото го има тук . например в БГ и РУсия не съм го вихдала и си мисля 4е по добре си възпитаваме децата .. ис пове4е оби4. за "американския" тип нямам си и напредсртава какво озна4ава ..но положително аз ще си бъда един "българо свободен" тип мама Simple Smile

# 6
Деметра, ами приемат всичко за "нормално". Пестят си нервичиките и хич не им пука, че детето им лежи на земята, или че ближе дръжките по летищата (това беше първата картина като кацнах) Laughing С една дума гледат на всичко "отгоре". Ако иска да скача в локвата - ами да скача. Боят с възспитателна цел от скоро го върнаха, но само в къщи.....

# 7
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Honda
Боят с възпитателна цел от скоро го върнаха, но само в къщи.....

Сериоzно ли?

# 8
...Виж аз съм малко от "по-нервният тип състезатели" и правя забележки на моите (не, че малкото поема), но на каката вече и един мой поглед й е достатъчен. Embarassed  Laughing Мисля, че поне с нея успях да се "преборя" с тръшкането и хленцането по земята щото разбираш ли си е харесала примерно нещо в супермаркета и аз отказвам да й го купя....Ей такива работици Wink

# 9
Цитат на: rosa
..Сериоzно ли?
Да Розичка, защото вдигнаха ръце вече от децата. Прекалено много започнаха да "използват" правата си. С едно бабе даже си говорехме и тя каза, че едно време само с бой са поддържали елита на Кралството, и за това е имало много джентълмени....Като се сетя по музеи разни, където предтавят училищата и методите на възспитание там....ми то и стаички за наказания е имало.

# 10
Но има и нещо друго. Никога пък няма да видиш дете, което да "натупва" друго и родителят да остане безучастен. Дръпва веднага някоя "лекцийка" и дава наставления. Обикновенно процедурата завършва с извинение. Grinning
Извинявам се, че пиша разкъсано, но като се преместим се надявам този проблем да изчезне Sad  Embarassed

# 11
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Honda
Цитат на: rosa
..Сериоzно ли?
Да Розичка, защото вдигнаха ръце вече от децата. Прекалено много започнаха да "използват" правата си. С едно бабе даже си говорехме и тя каза, че едно време само с бой са поддържали елита на Кралството, и за това е имало много джентълмени....Като се сетя по музеи разни, където предтавят училищата и методите на възспитание там....ми то и стаички за наказания е имало.

Интересно.

# 12
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Demetra

Чувала съм, че "възпитаното" поведение е характерно за континенталната част на Европа, а "невъзпитаните" деца  Laughing са съвсем нормално явление в Англия, Америка и Канада. Аз като съм пътувала обаче никога не съм обръщала внимание на това нещо.
Докладвайте вие от мястото на събитието, моля!


Грешно си чувала.  Laughing Или нещата може би са се променили. Така или иначе, фактът е че това беше едно от нещата които най-много ме ме впечатли когато отидох в Германия. То това е минало свободата И се е превърнало в свободия. И всъщност това което ме възмущава не е поведението на децата, а липсата на каквато И да е реакция от страна на родителите. Ставала съм свидетел на ситуации, в които ми се искало да попитам родители каква е целта на цялото това упражнение. Може би да създадат пълни егоисти, които смятат че всеки трябва да се съобразява с тях, някакво асоциални същества? Според мен детето от малко трябва да свикне че живее в общество И да се съобразява с някои норми, а не да мисли че всичко на тоя свят му е позволено. Сигурно някой си мисли вече че съм много крайна, но ето ви един пример. Майка И около 3 годишно дете трябва да пресекат на светофар. Тя разбира се не го държи за ръка, няма да нарушава вътрешната му свобода, я. Тръгват да пресичат, но по средата на улицата детето решава че не желае да премине на отсрещния тротоар, където майката вече го чака. То си седи по средата на улицата а тя му помахва с ръка, мъчи се да привлече вниманието му. Няма резултат разбира се. Тя се връща при детето, кляка И започва да го убеждава защо трябва да пресече. То обаче не иска да я чуе, крещи нещо, тропа с крак И отказва да пресече улицата. Междувременно светофарът свети червено, а тази майка вместо да си грабне детето и да пресече седи на средата на улицата и се мъчи да го убеди защо то трябва да дойде с нея. Не дочаках развитието на драмата...

# 13
  • Мнения: 181
Ами тук са абсолиутно "безобидни"-
Само се вла4ат по земята в големите търговски центрове, пълзят между хората, които едва не се пребиват за да ги преска4ат. После отварят игра4ките, които се продават, поиграват си докато им писне (или пък ги с4упят) и хваЩат следваЩата. СъЩото се отнася и за храните.
Ако седнеШ в някой парк дадеШ на детето си един сандви4 идват една групи4ка гладни мал4угани и запо4ват да те гледат в устата докато им пуснеШ неЩо. Нормално е, деца са и им се доисква. Ти им даваШ по един сандви4 или там квото имаШ, оба4е после те като ядат неЩо не дават на детето ти и дори го гонят като...
Друго интересно занимание за 13_14_15 годиШните деца е да обиждат родителите си на публи4но място, а пък тези да се смеят все едно 4е не са 4ули "красотите" дето ги ръсят отро4етата им. И говоря не за думи като "лоШ", ами за неЩа от сорта "тъпа ку...во" или "пед..л" и да не изреждам, 4е на мен тия май не са ми в ре4ника.

И други глупости върШат, но сега Ще стане дълго ако тръгна да пиШа. Ве4е Ще сте си изкарали някъква представа за положението тук.

# 14
  • Мнения: 1 017
Тука на детската площадка си правят каквото искат, но са в повечето случаи с бавачките си и на тях хич не им пука какво правят и къде са!
Та не зная като са с майките си как се държат.
Но един път в близкия хранителен магазин Митака нещо се беше затръшкал да взима и тои и аз тихо му "скръцнах със зъби" усмихвайки се след стотното уговаряне да не вика в магазина  Close. До нас имаше една възрастна дама, която нещо каза, но не я разбрах, та след малко пак минаваме покрай нея и тя обяснява на приятелката си : "Този малкия тероризира майка си"Simple Smile))
Явно и по френско са се възпитавали едно време повече.

Общи условия

Активация на акаунт