Рахит-какви са признаците?

  • 1 530
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 177
Здравейте,
имам съмнения за рахит на бебчо,какви са признаците?Моля мамите минали по този път да споделят

# 1
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Какви са причините за съмненията ти?

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 458
Не мога да разбера "имам съмнения за рахит" Shocked.Заведи си детето на лекар и той ще го прегледа и ще ти разсее съмненията Peace

# 3
# 4
  • Мнения: 475
Ето това може да ти помогне да се ориентираш:
Рахитът е болест, която се развива у децата при недоимък на витамин-Д. У възрастни лица този недоимък причинява осте омалация /размекване на костната тъкан/.
Витамин-Д се образува в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи или се приема с храната. Той увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява елиминирането им от организма. Основната причина за недоимък на витамин-Д е недостатъчно излагане на децата на ултравиолетово облъчване и недостатъчен прием на витамина с храната.
Витамин-Д се съдържа най-много в рибеното масло, по-малко - в рибата, черния дроб, яйцата, млечните продукти. При хронични чревни заболявания той не може да се всмуква достатъчно добре.
Недоимъкът на витамин-Д предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. Този недоимък нарушава функциите на различните органи и системи, най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират.
Болестта най-вече започва в кърмаческа възраст, като недоносените деца боледуват по-често, по-тежко и по-продължително. Децата са неспокойни с нарушен сън. Появяват се чести изпотявания. Най-ранните костни изменения се откриват по черепа. Ръбовете на черепните кости в областта на фонтанелите омекват, а затварянето на фонтанелите се забавя. Челните и теменните части на черепа изпъкват силно. Долната челюст изостава с развитието си и захапката става дълбока.
Характерен ранен признак на рахита е и задебеляването на ребрените хрущяли в областта на залавянето им за гръдната кост /стернума/. Те изпъкват под кожата и образуват н.н. рахитична броеница. Поради намалената минерализация ребрата са меки и огъваеми. Гръдният кош се сплесква страничко, в долната част се разширява, а в горната се стеснява. В по-тежки случаи гръдната кост силно изпъква напред. Гръбначният стълб в поясната си част изпъква напред и образува рахитична гърбица, а понякога настъпва и странично изкривяване т.н. рахитична сколиоза. По-късно се установяват деформации на крайниците. Китките и глезените надебеляват. Краката се изкривяват О-образно, по-рядко Х-образно.
Постоянен признак на рахита е отслабването на мускулния тонус и свързващия апарат на ставите. Болните деца са в състояние да извършват движения в голям обем /например, лежейки по гръб те могат да докоснат главата си с крака си и дори да го преметнат зад врата/. Поникването на зъбите закъснява, те често са деформирани и лесно се развалят. Съществува склонност към запек, диспепсия/ пневмония.
Лечението на рахита и остеомалацията се извършва с високи дози витамин-Д, калциеви препарати и ултравиолетово облъчване. Назначава се подходяща диета с достатъчно съдържание на калций, фосфор, витамини /продукти от млечен произход, яйца, моркови, плодови и зеленчукови пюрета/. Витамин-Д се прилага в инжекционна форма или в желатинови капсули, както и в течна капелна форма, приемана през устата.
Профилактиката на рахита започва още преди раждането. Бременните трябва да приемат витамин Д през последните месеци на бременността, да включват в храната си пресни плодове и зеленчуци. Новороденото още на третата - четвъртата седмица трябва да се извежда навън, на свеж въздух. Важно е достатъчното кърмене, защото кърмата съдържа в правилно съотношение калции и фосфор. В края на първия или втория месец след раждането се дава витамин Д самостоятелно или във вид на обогатено мляко. Едновременно се провежда облъчване с ултравиолетови лъчи.
По показание профилактично се назначава допълнително витамин Д.
Прогнозата на рахита и остеомалацията е добра и благоприятна.
Консултирай се с лекар  bouquet

# 5
  • Мнения: 289
Йоана се потеше докато суче,докторката каза че от едната страна главичката и е мека и увеличихме вигантола на 4капки за около месец - оправи се.Н о винаги е била много жизнена.На 5 и 1/2 седна,на 6м пропъзя и се изправи.Нищо и нямаше.Според мен заведи детето на лекар хубаво да му опипа главичката и да го прегледа - колкото по-рано толкова по- безобидно.Но не се шашкай често срещано е. Peace

# 6
  • Мнения: 601
Буди се лесно. Аз съм била с рахит и от майка ми знам, че докато е чела за изпити през ноща, съм се будела и от разлистването на страниците.
Но, разбира се вместо да четеш кой какво е чувал, по-добре се консултирай с лекар! Не е шега работа като чета Helengnom какво е написала!

# 7
  • Мнения: 6 607
Направете изследвания те категорично ще докажат или /дай боже/ ще отрекат съмненията ти.

# 8
  • София
  • Мнения: 177
съмненията ми се основават на елементарните познания които имам-наблюдавам детето си ,което е неспокойно,през деня почти не спи изключително гъвкаво е /извива главата си назад достигайки гърба си/при прегледа личната лекарка каза чче главата му е мека и даваме по 4 капки вигантол.знам че друг признак е потенето но гъде точно трябва да се потят и същи ми препоръчайте добър педиатър или специалист ,който да посетим!
още веднъж благодаря на отзивчивите!!

# 9
  • Мнения: 475
А колко е голямо бебчето?Защото в началото на всички са им меки главичките.Относно неспането през деня-като достигнат определена възраст съдейки по темите във форума повечето бебета не спят по много,така че... Thinking

# 10
  • София
  • Мнения: 2 356
Откъде си и на колко месеца е бебето? За да потвърдш диагноза рахит помоли педито ви за кръвни изследвания на  нивата на калция, фосфора и ензима алкална фосфатаза. Те могат да потвърдят или оборят диагнозата. Кръвта се взима от ВЕНАТА, не от пръста.

# 11
  • Мнения: 209
никакви самоинициативи!!!!!!!!!!!!!лекар, отиди на лекар!!!това е сериозно!!!иначе може да има първоначално - изпотяване на главичката, да не му никнат зъбки, да остават червени черти като драснеш леко по коремчето, а не бели, ребрата да стоят по меки и фонтанелата, но това са приказки на лаици!!!има си хора, които са учили за това!отиди на лекар!!!!!! Naughty

# 12
  • Мнения: 6 461
Здравейте,
имам съмнения за рахит на бебчо,какви са признаците?Моля мамите минали по този път да споделят
Мисля ,че най-добре ще да заведете детео на педиатър. Peace

Правят се изследвания и тогава се назначава лечение.

Прегледай тази тема 

рахит

Общи условия

Активация на акаунт