Познавате ли историята на рода си?

  • 5 538
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 717
...Поне до три поколения назад?
 Имам прадядо борец против фашизма и съответно политически затворник. Имам прабаба с пет брака зад гърба си ( тъжна е историята ). Три лели, които са спяли на улицата като деца, защото са нямали дом.
 Имам и далечни братовчеди в Гърция, които никога не съм виждала и никога няма да видя по стечение на обстоятелствата.
 Такива неща...
 Вие какво знаете за прародителите си ?

# 1
  • Мнения: 15 619
Имам откъслечни сведения за някои събития в родовата история. Приемам, че това е най-интересното, затова се е запазило като спомен, другото е идиличен живот... Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Има доста интересни истории, но са минало, роднини имам по целия свят и повечето от тях не ги познавам.

# 2
  • Мнения: 4 717
Миналото трябва да се помни, поне аз имам желание да зная повече за това на семейството си за да разкажа на дъщеря ми. Сподели ако не е нещо твърде лично. Ще ми е интересно да прочета  bouquet

# 3
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Предстои да науча много, защото мога гордо да заявя, че в рода имаме професор, който до сега е организирал 3-4 родствени срещи /на които по стечение на обстоятелствата и за мое огромно съжанение не можах да присъствам/, но в момента пише  книга специално за нашият род. Почти готова е, остана и само отпечатването. Придружена е със снимки, родословни дървета и т.н. Очертава се нещо много интересно Peace

# 4
  • Мнения: 3 447
И аз имам дядо борец против фашизма и концлагерист, доктор по история.
Прадядо - майстор строител, застрелян по погрешка и оставил няколко църкви след себе си.
Прапрадядо, наръган на 18 места с нож от турци, но оцелял и доживял дълбока старост.
Прапра.... не знам колко "пра" дядо, този, който е родоначалникът ни... ако се сещате как във "Време разделно" хората се скриха в една пещера и турците ги запалиха - такова нещо се е случило и в моето село, по мои сметки - някъде в началото на 18 век. Пещерата се казва "Челевеща дупка" (човешката пещера). Дядо ми Дело е бил дете тогава, оцелява след пожара и слага началото на рода ни.

# 5
  • Мнения: 15 619

Миналото трябва да се помни, поне аз имам желание да зная повече за това на семейството си за да разкажа на дъщеря ми. Сподели ако не е нещо твърде лично. Ще ми е интересно да прочета  bouquet
Една интересна история скоро научих, че селото от което са бягали на времето /бежанци от Одринско/ не е дало нито една жертва, ни от българите, ни от турците..., лошото го знам, ама не искам да го разказвам.
Навсякъде има трагедии.
 

# 6
  • Мнения: 920
За съжаление, не много. Но наскоро се събрахме покрай 1 дело за наследство.
Доста хора така опознават роднините си, но не винаги срещите са радостни.

# 7
  • Мнения: 3 461
Имам подробни родословни дървета и от двете страни , които стигат до кой клон е счупил Адам  Laughing, но все нямам време да ги прочета, аз самата съм наясно до пра-пра дядо.

# 8
  • Мнения: 6 167
да, познавам. имам и съответните графики и тн. в общи линии сме 'на дълбоко', което ме радва.
мисля, че да си знаеш корените е много важно и за децата ще бъде важно един ден, не искам да мислят, че идват от нищото, искам да знаят, че е имало някой преди тях, и че с този някой са семейство.

# 9
  • Мнения: 4 717
Dona, тези подробности от родителите си ли ги знаеш?

# 10
  • Мнения: 480
За съжаление, историята, която знам стига до дядо ми по майчина линия.
Участвал е във втората световна война. Бил е гонен от комунистите, защото е сочен за "Никола-Петковист". Живя почти до 90-годишна възраст. Имал е още 12 братя и сестри.
Баба ми са били 8 деца. Познавам роднините си до втори братовчеди. А почти всички от първите са в чужбина.

И на баба, и на дядо, това им е втори брак. Баба ми е разказвала една интересна случка за първата съпруга на дядо ми - когато миела тенджерите на чешмата, баба ми ги търкала с пясък, за да лъснат, а онази - не; когато метяла, баба изхвърляла боклука навън, а онази го събирала под леглото. Затова дядо харесал баба и я взел.

# 11
  • Мнения: 5 622
В Плевен има(или е имало) улица с нашата фамилия.( Всички с тази фамилия сме роднини).Общо взето сме именити..Знам си историята, да...Да не говорим, че в гимназията ни караха да правим Родословно дърво и тогава така или иначе трябваше да разучим повече  Peace

# 12
  • Мнения: 3 447
Dona, тези подробности от родителите си ли ги знаеш?
Някои от родителите, други от един местен краевед и историк, който е направил родословни дървета.

# 13
  • Мнения: 5 877
малко дълго стана, гледам другите не са писали толкоз.
Знам я.

Последна редакция: нд, 01 апр 2007, 21:44 от Aнда

# 14
  • Мнения: 511
имам си прадядо македонец пра баба гъркиня и всичките ми шест баби по бащина линия гъркини.от там ние изтърсаците мелези.по маичина линия всички натурални българи.

Общи условия

Активация на акаунт