Моля за разяснение около неплатен отпуск...

  • 426
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 026
Интересува ме следното нещо: Какъв е срока на неплатената отпуска, която се полага. Знам, че има някакви промени и ограничения сега , но какви са   Пример-искам да започна друга работа и да си взема неплатен отпуск, докато разбера как ще потръгне на новото място и ако не ми допада , да се върна на старата работа. Знам, че преди можеше с години да се ползва неплатен отпуск, но сега.... Надявам се , някой да може да ми помогне, а ми е и спешно. Благодаря предварително!
 Да уточня - не става въпрос за моя отпуска след майчинството. Питам по принцип как стоят законовите разпотедби.
 Пуснала съм подобна тема и в друг подфорум, моля модераторите за извинение и ако сметнат, че е нужно, да изтрият излишната тема.

# 1
  • Мнения: 3 042
Кодекс на труда

Неплатен отпуск

Чл. 160. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят по искане на работника или служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползувал или не платения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.
(2) Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.


Ограничение за продължителността  на неплатен отпуск няма. Просто след като изтекът 30-те работни дни, отпускът не се зачита за трудов стаж.

# 2
  • Мнения: 5 026
Много ти благодаря, rubi     bouquet Следователно всичко зависи от работодателя и неговата добра воля...Благодаря ти!

Общи условия

Активация на акаунт