Чувствителността на българина

  • 3 924
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 502
Много си мислих дали да повдигам този въпрос, защото се страхувам да не възникне спор, но просто бях провокирана от мнението на една майка от БГ, надявам се да не се намеси тук, защото искам просто да чуя вашето мнение, на тези, като мен, живеещи извън България. Аз ли съм се променила, че дразня с личното си мнение живеещите в БГ или те просто са станали много чувствителни?
Ситуацията е следната: Стана въпрос за заплащането за раждането в БГ, колко пари трябва да се изсипят, за да ти обърнат внимание. Съответно, всички от БГ казват, че са готови да дадът достатъчно пари, но да знаят, че са в сигурни ръце. В крайна сметка се съгласих, но направих безобидното за мен заключение "явно това е положението в БГ", всичко опира до парата, няма значение, че тези доктори са се клели в Хипократовата клетва и е техен дълг да си изпълнят 100% поетите задължения като такива. Защото като съдя по принципите на тукашните, те дори букет с цветя не приемат за благодарност, защото това ще е обида за тях, в крайна сметка това да си свършат работата по най-добрия начин е тяхното задължение (познати ме бяха предупредили при първото раждане да не правя тази грешка), а камо ли пари да приемат. Но тук държавните разходи за здравеопазване са най-големи, а докторите са едни от най-добре заплатените, е, кажете ми не стигаме ли пак до въпроса до държавата? В крайна сметка получих отговор от съответната майка "Малко не ми се влиза в спор по въпроса "явно това е положението в България" защото в доста отношения нещата тук се оказват по-добре от чужбините. Ама нейсе.... " Не мисля, че в БГ е по-добре от чужбина, при условие, че ти например си плащаш като честен данъкоплатец осигуровките и въпреки това, пак трябва да даваш пари къде "под или над масата". И това не е само в болниците ами навсякъде.
Какви са коментарите ви?

Роза, ако смяташ, че е "пърлива" темата, изтривай!

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 084
Цитат на: Mama Vessi
... Аз ли съм се променила, че дразня с личното си мнение живеещите в БГ или те просто са станали много чувствителни?....

Мое лично мнение - ти си се променила. Напаснала си се към местната система, към това, което ти се предлага и се изисква от теб. И се придържаш към него, така както и лекарите се придържат към техните си норми. Така и двете страни са спокойни . Разбирам и майките, които са готови да дадат мило и драго, за да  е наред всичко около раждането, разбирам и лекарите, които вземат "под масата", защото недомислената осигурителна-здравна система им дава малко, от това, което всъщност им се полага. Ако и в Родината всеки си получаваше заслуженото, нямаше да има такива истории.

# 2
  • Мнения: 1 502
Точно и аз това казвам , че всичко опира до държавата, но ме е яд, че се засягат и най-вече, че и самите българи са се примирили с това си положение "Еми ще си плащам, нямам избор". В крайна сметка, не мисля, че това 500-1000лв. са една нормална сума, който всеки би си позволил да заплати, в крайна сметка има хора, които получават по 150-200лв. заплата, какво ще става с тях, на произвола на съдбата.
На моята кръщелница и предстои операция - премахване на 3-та сливица, еми няма да ви разправям през какви перопетии са преминали докато първо достигнат до диагнозата. Когато са се опитвали да извършат прегледите по каналния ред, са ги мотали почти 3-4 месеца. Какви ли изследвания не са й направили, дори и изкарали някаква рядка болест - оглушаване , тумори и тем подобни и накрая какво? Отиват във Варна в частна клиника, плащат 150лв. за преглед при доцент, който само с едно поглеждане, казал 3-та сливица и сега за операцията ще платят 500лв. и ето пак достигаме до парата.

# 3
  • Мнения: 229
[/quote]
 разбирам и лекарите, които вземат "под масата", защото недомислената осигурителна-здравна система им дава малко, от това, което всъщност им се полага. Ако и в Родината всеки си получаваше заслуженото, нямаше да има такива истории.[/quote]
Ама как #Shocked .Те станаха дето се казва най-добре платени в бг.Аз до колкото знам личните лекари взимат много големи заплати вече.А специалистите си имат частни кабинети, където за 5 мин преглед ти взимат 10 лв. Не знам как ги облагат данъчно лекарите,обаче те не дават никаква касова бележка или нещо с което да се регистрира че си платил.И сигурно всичко им отива директно в джоба.
Изобщо не ги съжалявам,може да ви прозвучи крайно ,обаче повечето лекари в бг опорочават тази професия  Tired

# 4
  • Мнения: 307
МНого българи си мислят 4е тези които са в 4ужбина са милионери вси4ките! Не  вярват 4е тук се работи много по-усърдно, за да се докаже6 и да ти имат доверие. НО елементарните необходимости са достъпни за вси4ки...а в БГ?? където е много по добре ?!?!?! Shocked  Shocked  Shocked Това, за което говори6 Мама Веси ми изглежда като 4иста жлъ4на ЗАВИСТТ!!

# 5
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
I az ako biah v BG stiah da si platia za da rodia.Prosto za da e vsitsko dobre ,za tova ste go napravia.
I kakvo im ostava na maikate tam???Ako ne si platiat ste gi tretirat kato ........znam li az kato kakvo.
No izkazvania ot roda na "V Balgaria e po dobre(za nesto si)" mi se struvat absurdni Shocked
Kakto e napisala MIA -TSISTA ZAVIST

# 6
Защо си мислите, че всички плащат? Хората, които нямат възможност не плащат нищо повече от осигуровките си и някоя скромна почерпка.
Мъжът ми ме попита колко да дадем на лекаря след раждането, той нищо няма да ми поиска, ще го направим от сърце и от благодарност.
Лекарствата ми за стерилитет само за един месец надвишаваха 350-400 лв, а човекът си заслужава.

Много е грешно да се мисли, че ако жената не предложи пари няма да й се обърне внимание, напротив пускани са много теми и се доказва, че се грижат еднакво добре и за едните, и за другите.
Смятам да дадем 500 лв, като почерпаката в ресторанта после ще е доста повече.

Български манталитет! Това си е! Сеир да има! Разбирате отлично за какво става въпрос, но го предпочитам пред студенината и самотата в чужбина.

# 7
Освен това като чета за здравеопазването в Англия и ме заболява главата.
Колко прегледа се полагат на една бременна жена в чужбина - 3, 4? Май колкото и в България. Разликата обаче идва оттам, че ако поискам ще дам 15 лв. и ще ме прегледат, докато в чужбина сумата си е сериозна за един ехограф "по желание".

Няма смисъл от "парливи" спорове, но в много отношения сме доста по-напред, колкото и странно да ви двучи.

Не защитавам живота в България, много мои близки роднини са в чужбина, имам и приятелки, които са раждали навън, та затова ми е такова мнението.

Да не говорим, че една моя приятелка чака месец и половина за преглед в Америка, че преди това не може. Не, благодаря!

# 8
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Mama Vessi
Роза, ако смяташ, че е "пърлива" темата, изтривай!

Ако не се стигне до караница и обиждания  Rolling Eyes  не виждам, zащо да я махам. Нали може да се дискутира и културно.
Аz лично вече не се иzкаzвам в теми, каква е ситуацията напр. в болниците или с лекарите в БГ. Факт е, че щом някой види, че ти живееш в чужбина, веднага ти се оzъбват.  Sad

Цитат
Разликата обаче идва оттам, че ако поискам ще дам 15 лв. и ще ме прегледат, докато в чужбина сумата си е сериозна за един ехограф "по желание".

Сериоzна zа кого? За теzи, които живеят и работят, тя е толкова висока, колкото и 15те лева zа хората в БГ. За инфо, в Германия е някъде около 20- 25 евро.

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 084
Цитат на: Sisi
.... я по-добре да пием Coffee , че е още сутрин и ми се спи Grinning .

Айде, аз тъкмо си направих какао, след успешен shopping tour  Wink

# 10
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: pepelyashka
Айде, аз тъкмо си направих какао, след успешен shopping tour  Wink

 Flutter  и аz пийвам сега капучино. Я се похвали, успя ли да купиш вече всичко zа бебето?

# 11
  • Германия
  • Мнения: 8 084
Цитат на: rosa
Цитат на: pepelyashka
Айде, аз тъкмо си направих какао, след успешен shopping tour  Wink

 Flutter  и аz пийвам сега капучино. Я се похвали, успя ли да купиш вече всичко zа бебето?

остана само стола за кола и ваната за къпане. Те са наред следващата седмица Wink . Остатъка е в бойна готовност и чака терминатора да му писне в корема ми и да се появи.

# 12
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: pepelyashka
остана само стола за кола и ваната за къпане. Те са наред следващата седмица Wink . Остатъка е в бойна готовност и чака терминатора да му писне в корема ми и да се появи.

 Grinning Е, zначи сте в план Wink  Не остана много, според лентичката 24 дни

# 13
  • Мнения: 1 502
Цитат на: miravmbd
Aз само искам да добавя, че моя приятелка ражда в София, без да са бутнали нито един лев на когото и да е било. В резултат на което, е раждала без никаква упойка, невероятни разкъсвания, никой никакво внимание не и е обърнал и ако не са били жените в стаята да и покажат как да накърми бебето, да го повие (за къпане и обличане и промиване на пъпчето, папмерс да му сложи и пр) така и щяло да се чуди момичето какво да прави.

Ако нямаш пари в България, просто никои не те цефери за нищо.


Ами ето, пак се опира до липсата на пари и кой е виновен, разбира се държавата. Там е работата, че никой в БГ, няма доврие на никого. То както е тръгнало, за всичко ще се плаща отгоре и най-лошото според мен е, че всеки си плаща без притенции. Бях чела едно интервю с д-р, че даването на пари не било никакъв подкуп, а просто благодарност за извършеното от него и това за него си е напълно естествено. Заявяваше го без грам притеснение. По тази логика трябва на всички да се плаща отгоре, в знак на благодарност и обърнато внимание. Е, простете, това не мога да го приема.
А що се отнася до честотата на прегледите, е ми поне тези прегледи с ехограф оправдяват част от парите за прегледа, амортизация на апаратурата например. Иначе аз не виждам смисъла всеки път да те гледат на ехограф. Когато бях в БГ, се оказа, че няма къде да ме прегледат с прост Доплер, и трябваше да ходя в предродилна зала на монитор, а тук можеш ако искаш и от бебешкия магазин да си купиш, е ако ми кажете, че в БГ е по-добре, явно наистина заблудата в тази държава е навсякъде.

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 084
Цитат на: palmira

Задължително.
Аз предполагам, че няма да минем без сръфкване.
Искаше ми се пусна една статия от вестник "24 часа" за родилка в Хасковската болница, уморена по немърливост от кадърни доктори, но не мога да намеря вестника из къщи/май беше от 24 януари/.
Не помня кой ми го беше дал, ама като прочетох една нощ  ето тоя ужас, направо ми настъхна косата.

Ох, Божеееее лека и пръст на милата .. повече нямам сили да коментирам.

Общи условия

Активация на акаунт