Катастрофа пред очите му!!!

  • 878
  • 10
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 3 732
Първо ще се извиня ако пиша объркано, но аз също не съм на себе си, та: разхождаме се ние със сина ми, пресичаме си разни кръстовища и аз естествено като шофьор дебна леви ,десни, с изграден слух съм и мисля като зад волана и в един момент на една междинна зона(нещо като трийгълник)аз чувам забиване на спирачки, инстинктивно закривам детето с тяло и му прикривам с длан очите, без изобщо и аз да осъзнавам какво се случва. За части от секундата две коли така се преобръщат, че сякаш бях в екшън, малкия междувремемнно ми махнал ръцете от очите си и наблюдавал. Аз едва се прибрах с треперещи колене, въпроса ми е: да заведа ли на доктор малкия(на 5 години), как да му обясня ситуацията, така че да не се травмира. За сега разказал на баща си, че преживял "екшън на улицата". За какви симптоми да наблюдавам, ако има стрес и прочие. Ще ви бъда благодарна и за най-малката насоченост.

# 1
  • Мнения: 5 468
На какъв лекар би го завела в такъв случай?
Нищо кой знае какво не се е случило в живота на сина ти. Сигурно си му обяснила вече, че когато карат много бързо шофьорите и понякога стават такива произшествия... на тази възраст по-скоро би приел катастрофата като нещо забавно и любопитно, отколкото като трагедия, стрес и т.н. По-скоро се е стреснал в момента, когато си прикрила с длан очите му...
Може да не съм права, разбира се, но така си мисля.

# 2
  • Мнения: 5 228
В такива стресови или изобщо нетипични за детето ситуации, то ги възприема най-вече като отражение на твоята реакция. Ако ти запазиш спокойствие, успокоиш го и му обясниш какво е станало, то вероятно няма да му повлияе чак толкова. Най-травматично за детето е, ако избягваш темата, обясняваш му с недомлъвки  и то не знае какво да си мисли.
Симптомите, за които трябва да наблюдаваш, са безсъние, дали детето е по.неспокойно или възбудено от обичайното. Най-добре поговори отново с него и му обясни, че се случват такива неща, че трябва да внимаваме много по улиците и т.н. На лекар не мисля, че е добра идея да го водиш, защото по този начин можеш само да притесниш детето, дори и ако то не се етравмирало чак толкова от случката.

# 3
  • Мнения: 3 886
По скоро  бих му обяснила да се пази по пътя че такива неща стават от невнимателни  хора които шофират и нещата както седят в живота.Но всичко зависи от теб.Ако запазиш спокойствие детето няма да се уплаши но ако види ,че ти се  плашиш и то ще го възприеме като страх Peace

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 3 732
Благодаря ви за насочеността. Страшна паника съм, но в този момент се опитах да запазя спокойствие. Естествено, че и му обясних подробно защо се е случило. Голям е и ме разбра доста добре. А защо му затворих очите?! И аз не знам. Дебна го непрекъснато и го подпитвам и мисля, че в ситуацията  се притеснявам повече отколкото е необходимо.

# 5
  • Мнения: 2 757
Благодаря ви за насочеността. Страшна паника съм, но в този момент се опитах да запазя спокойствие. Естествено, че и му обясних подробно защо се е случило. Голям е и ме разбра доста добре. А защо му затворих очите?! И аз не знам. Дебна го непрекъснато и го подпитвам и мисля, че в ситуацията  се притеснявам повече отколкото е необходимо.

Май ти трябва да идеш на психолог, а не детето  Wink. Личи си веднага дали го е травмирала случката. Ако ти не го забелязваш значи не е разбрал кво става и това е. Може би даже не трябваше да му затваряш очите - това сигурно го е шашнало повече от самата катастрофа

# 6
  • France
  • Мнения: 726
Факта,че е казал на баща се че е присъствал на "екшън",подсказва,че случилото се го е възприел ката филм.Дано да съм права.Подкрепям горните мнения.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 356
И аз мисля, че ако си запазила спокойствие може би детето не се е стреснало. Толкова филми дават със зрелищни катастрофи и преобръщания, коли в пламъци, че може би така го е възприел. Наблюдавай го дали се държи по различно, да е по неспокоен, стискам палци всичко ще е наред. Наистина на тази възраст са много впечатлителни, но пък възприемат нещата по друг начин, необременено. Аз например като чуя улично куче да лае си изкарвам акъла, а мойта изобщо не се впечатлява.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 3 732
Наблюдавах го непрекъснато и явно детето си е добре, а аз преигравам с моментната си параноя. Даже на моменти усетих, че се гордее от това, че е бил наблюдател в улично събитие. Благодаря още веднъж, че ме насочихте какво да следя  bouquet

# 9
  • на пистата
  • Мнения: 5 818
една катастрофа преди две седмици накара сина ми да се оглежда на пътя и да пресича внимателно,до преди това беше толкова завеян,видя как една кола изкочи от пътя и блъсна жена на трутоара и на всичкото отгоре докато му кажа той моя отиде да види дали жената е добре Shockedужас,добре поне,че нямаше кръв.дано е добре детенцето ти и може би ще се научи като моя,че не се кара бързо и се пресича правилно.

# 10
  • Мнения: 2 022
Според мен няма повод за притеснение. Ако детето разказва с удоволствие случката, ако не се страхува да пресичате улицата или да се качи в колата, значи всичко е наред. При нас се случи нещо по-неприятно. Преди около 3 месеца един камион блъсна колата ни, в която се возеха мъжът ми и двамата ми сина. От удара задното стъкло откъм страната на малкия става на сол и бронята на камиона влиза вътре... За щастие, всички се отървават само с уплахата. В първия момент малкият се е разплакал и мъжът ми ме извика по спешност. Но след това, като видя, че другите не реагират с уплаха, а по-скоро с гняв (мъжът ми беше бесен, защото онзи изрод твърдеше, че не го е видял - действието се развива по сред бял ден, на обяд, в центъра на София, а колата ни е доста голямо комби!!!), започна да разказва какво ще прави той с такива лоши шофьори, когато порасне. Доскоро разказваше случая на всеки, който беше в състояние да го слуша. С нотка на превъзходство, т.е. "Виж какво ми се случи!". И е запомнил, че шофьорът трябва много да внимава, да гледа добре, да кара внимателно и по-бавно....
Мисля, че няма да има психологически травми и за твоето детенце.
   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт