Диета след операция от жлъчни камъни

  • 53 714
  • 13
  •   1
Отговори
Оперираха майка ми от камъни в жлъчката-всичко мина добре, но така и не обясниха еднозначно, какво и как трябва да се яде-всеки лекар казва, че се пази диета 1 месец-но какво се яде през тази диета, как се обработва-може ли някой да ми обясни, ако е преживявал такава операция, какво са разрешавали да се яде, как се готви и т.н.-благодаря ви предварително.

# 1
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Трябва да се избягват по-тежки храни(зеле,боб)пържените задължително,кафето,много мазните храни.

# 2
  • Мнения: 1 233
Мен ме оперираха миналия септември. Още пазя диета и вероятно ще я пазя постоянно. Не ям изобщо пържено, мазно. Избягвам свинско, яйца, боб, зеле, леща. Но по принцип и на мен ми казаха да пазя диета само месец след холецистектомията.

# 3
  • Germany
  • Мнения: 7 883
Моята операция беше преди година и половина. Пазих строга диета около 3 месеца. Без пържено, без яйца, без бобени. Основно супи и печено месо. Сега вече си ям почти всичко. Отбягвам само пърженото, а мазно по принцип не ям.

# 4
  • Мнения: 2 237
Аз съм чувала че марулята например /а нали сега и е сезона/ предразполага образуването на камъни.Може би и тя трябва да се избягва,както и всичко описано по-горе.

# 5
Благодаря ви, на всички, всяка една информация е ценна за мен!

# 6
  • Мнения: 80
Темата ме заинтересува, защото аз също имам камъни в жлъчката и по принцип трябва да се оперирам. Въпросът ми към оперираните момичета е дали бързо се възстановява човек след такава операция. Доколкото разбрах вече оперирали само с лазер и не бил толкова болезнен следоперативния период. Вярно ли е това, че боляло дълго време местото където е била жлъчката? По принцип може ли да се избегне операцията? Лекуващата лекарка ми каза , че камъните от жлъчката не се изхвърлят по никакъв начин. Вярно ли е това и има ли момичета, които са избегнали опирацията?Ако има как са направили това?  Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 1 233
Колкото по-бързо се оперираш, толкова по-добре. Аз от много чакане накрая бях развила механичен хепатит с увреждане на черния дроб. Друг начин няма, не може да се избегне. Казват, че по принцип може и с някакви билки да се изхвърлят камъните, но зависи от големината на камъните, а и ако стане запушване на жлъчния канал тогава вече става много лошо. Затова не рискувай, най-много да увредиш и панкреаса.  Ако те оперират лапароскопски е най-добре. Възстановителния период е много кратък. Мен ме оперираха в петък и в събота сутринта ме изписаха, че и пътувах 250 км даже. Примерно след тая операция се възстанових много по-бързо, отколкото след секциото. Ако ти кажа, че не боли изобщо ще те излъжа - боли, но на фона на болките при жлъчните кризи това е нищо. Ако те интересува още нещо - питай на ЛС, с радост ще ти отговоря. Успех ти желая! Peace

# 8
  • Мнения: 512
Майка ми преживя подобна операция, но при нея се наложи цялостно отстраняване на жлъчния мехур. Това вероятно означава, че и диетата й е по-строга, защото при хранене не се отделя важния жлъчен сок...
Нейната диета е постоянна, е, позволява си рядко на някой празник по нещо по-така, но иначе не яде нищо пържено, мазно месо, нищо, съдържащо яйца. По съвет на лекаря й не трябва да яде и никакви плодове и зеленчуци с червен цвят  newsm78, явно и в тях има нещо дразнещо...

# 9
  • Germany
  • Мнения: 7 883
И на мен ми е махнат целия жлъчен мехур, но ми казаха строгата диета да я пазя 3 месеца. За яйцата и шоколада ми казаха, че мога вече спокойно да си ям и единственото с което не бива да прекалявам е мазно и пържено.

# 10
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Аз съм без жлъчен мехур вече почти 2 години.
Спазвах строга диета само в началото, сега ям почти всичко. Не ям по принцип пържено и много мазно. И винаги имам едно наум с яйцата.
При хора без жлъчка важно е да се яде често, но по малко. Да не се допуска преяждане, поради ограничения жлъчен сок.

Да не забравя да вметна, че се чувствам прекрасно!!!

# 11
  • Мнения: 41
Преди година ми правиха т.н. безкравна операция. На третия ден ме изписаха и се прибрах сама в къщи, бебето ми тогава беше на 6 месеца и не съм имала никакви проблеми с гледането. Доста бързо се възстанових. Относно диетата после и на мен не ми казаха нищо.Започнах да ям много леки храни  и постепенно опитвах други. Сега само ми тежи на стомаха като ям яйца или торта със сметана.....но не прекалявам....постепенно организма се нагажда към храната...зеленчуците ги сварявам колкото се може повече...може би проблем са люспите и кората на плодовете, които стомахът трудно смила...

# 12
  • Мнения: 2 653
ЗДравейте!Мъжа ми го оперираха преди няколко дни, но за съжаление беше по спешност , а лекаря който правел безкръвните операции не бил на разположение.Отстранена му жлъчния мехур, (това днес ми го обясниха, че така било а не цялата жлъчка).Колко време трае възстановяването  горе долу- до нормално ходене, работа и т.н.- 2 седмици , месец?
Освен гореизброените храни и напитки  нещо друго някой да се сеща- определени билки , подправки(като изключвам пикантните).
За червените плодове, аз пък съм чувала, че трябва при проблеми с жлъчката да се ядат.

Последна редакция: нд, 27 май 2007, 21:32 от fiona

# 13
  • Мнения: 1 233
Моята я отстраниха лапароскопски, на другия ден бях добре. Но при традиционна операция доста по-бавно върви възстановяването. Разреза си е доста голям.

Общи условия

Активация на акаунт