Как да си покачим килограмите?

  • 518
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 526
Здравейте!
Оказва се, че бебко има проблем с килограмите. Първите 4 месеца бяхме само на кърма, след това захраних.
Родихме се 3750г, а сега сме 6200г (+2700г).

Кърмя го непрекъснато.
Сутрин давам между храненията вече 60г плодово пюре. На обяд 130г зеленчуково пюре, следобед 140г каша + 30г плодово пюре.

Как да му увелича килограмите? Въобще добре ли се храним?
Много съм объркана. А кърма има, бебко дори се "дави" от нея.

# 1
  • Мнения: 4 242
Наблегни на кърменето! Прекалено множко е твърдата храна за вашата възраст, на 6 мес детето трябва само да опитва а не да се замества хранене и да се дават такива огромни количества. Не мисли че твърдата храна ще повиши килограмите понеже е по калорична- заблуда! дори да е по- калорична, стомахчето и организма не са готови да я обработят и усвоят така че детето да има полза от нея. На този етап по- скоро би навредила! Докато кърмата се усвоява напълно, или почти напълно, покрива всички нужди на бебето до една годинка, съдържа всичко нужно за детето до тази възраст, чак след това са нужни добавки!

# 2
  • Мнения: 3 423
на тази възраст само повече кърма ще повиши килограмите,защото тя е напълно достатъчна за хранителните нужди на 4 месечно бебе и по усвояема а тия пюрета само му разширяват стомахчето-мое мнение Peace

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Аз искам да питам какво казва педиатърът на бебето?

# 4
  • Мнения: 2 616
Ако се кърмите на поискване и не го махаш от гърдата си, а той я пуска, когато е нахранен, не би трябвало да имате проблеми. Бебока как е? Изглежда ли ти жизнен, здрав? Ако е така, не мога да разбера какви са тези граници, които им слагат на децата колко трябва да порастнат и да наддадат. Имам приятелка, чието 2 годишно дете тежи колкото 10 месечният син на съседката ми, според тия мерки и теглилки кой е прекалено дебел и кой е прекалено хилав? И двете деца са напълно здрави и се развиват иделно!!!!! 

Ние се родихме 3650гр, изписаха ни 3400гр, днес на консултацията бяхме 3870гр-след 20 дни и ми обясниха, че също не наддаваме добре, аха да ни препоръчат АМ, ама аз всеки път обяснявам, че съм твърдо против, та се помъчиха да ме убедят, че сега кърмата ми не била достатъчно (щото не се цедя след кърмене  #Crazy), та яко да изцеждам и лактогенни чайове. Ще ходим на пробно кърмене след 2 седмици, ама не знам има ли смисъл. Вие как мислите? newsm78

# 5
  • Мнения: 526
Педито каза, че бебко се развива напълно добре, жизнен е. Да продължаваме в същия дух.
Но все пак ми е притесено като виждам другите по колко наддават. В сравнение с тях сме мънички.

На поискване се храним. Проблем е, че по някой път след хранене повръща по мъничко.

Някой в състояние ли е да напише примерен почасов ориентировъчен хранителен режим, подходящ за нашата възраст? В колко часа кърмене и в колко друга храна? (ориентировъчно)

# 6
  • Мнения: 4 915
Най-грешно е да сравняваш детето си с другите.
Винаги ще има по-едри дечица от твоето.
Щом педиатърът ви не открива проблеми, намира детето жизнено и здраво, не сетревожи.

Все пак последвай съветите на Мери - наистина твърде много храна за 6 месечно бебе под формата на пюрета и каши даваш... Rolling Eyes

Моят съвет е следният: кърми през 2-2,5 часа, но ако детето иска и в промеждутъците - не отказвай.
Предлагай 1 гърда в рамките на 3 часа: ако се кърмите примерно в 10 часа от лявата и детето се нахрани от нея и се пусне и не желае повече, в 12 часа предложи пак първо лявата гърда - за да изсуква задното калорично мляко.

Или кърми първо от едната, като се пусне - от другата - ако желае. Следващото кърмене - първо от гърдата, от която е сукало последно.

Вместо вода и сокове - кърми.

Първо кърмиш, после предлагай друга храна. На 6 месеца дъщерята хапваше около 30-40 грама оризова каша.
Но вие сте се захранили по-рано, така че разбирам защо толкова други яденета имате вече.
Спазвай правилото - първо кърма, после друга храна. Не насилвай да изяжда някакви определени количества и грамажи. Ако му дойде в повече, после няма да желае да суче достатъчно.

Не замествай кърмене с друга храна.

Възможно е всичко по-горе да не доведе до видимо увеличаване на теглото, но все пак това са принципите на кърмене и захранване, които са препоръчителни.

Съветвам те да премахнеш плодовото пюре между храненията.
Давай на обяд зеленчуково, следобед каша. Плодово можеш да даваш сутрин. Винаги след кърмене и по по-малки грамажи.

А това са стандартите на СЗО за кърмени деца относно техния ръст и тегло:
http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

Нека ти бъдат ориентировъчни, а не фикс-идея.
Според мен най-важното е детенцето ти да е здраво.

И за да не помислиш, че ми е твърде лесно да си говоря: голямата щерка на 2 и половина годинки тежи 11,6 кг. Колкото някои 1-годишни дечица.  Grinning Но е здраво и жизнено дете, което е най-важното! И си изглежда чудесно.
  Wink



# 7
  • Мнения: 2 616
..........................
А това са стандартите на СЗО за кърмени деца относно техния ръст и тегло:
http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

................
  Wink

Аз това търсех, мерси (аз пак да се намеся) Whistling   bouquet

# 8
  • Мнения: 526
Free Soul - страшно ти благодаря за информацията!!! Личи си , че влагаш освен съвет и много любов и подкрепа! Искрено ти благодаря за съветите.

Аз по принцип се старая да спазвам тези 3 часови интервали и да изсуква задното мляко, но явно някъде бъркам.
Лошото е, че дори след кърма си отваря устенцата за още пюре или каша и аз се притеснявам да не би кърмата и другата храна да му идват в повече и да му разширя неволно стомахчето. Затова когато кърмя или го храня, гледам да не е наведнъж. И от там ми идва объркването кога кърма и кога храна.

Разбрах, че от към кърма няма да го лишавам, първо нея и после другата храна, ако я иска.
Ако бъркам ме поправете!

Общи условия

Активация на акаунт