Въпрос за стените и мазилките

  • 621
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 207
Имам нужда от помощ,ако има някой който знае да ми помогне. HugНа мястото на къщата ни се строи блок,вече е почти готов,но за мое учудване когато премерих стените се оказа ,че не отговарят на размерите от чертежа.Дефакто като краен резултат съм излъгана с квадратурата на апартамента с цели5 квадрата.Кажете моля какво да правя,много съм объркана.Има ли някъде в законите колко е допустимата разлика от чертежите и действителността,кого да сезирам и как да си взема разликата.Другото за което искам да попитам ,знае ли някой от къде мога да си сваля таблицата за идеалните части.Моля ще съм ви много благодарна

# 1
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 991
Това, което съм чувала е че при новото строителство в квадратурата на жилищата влизат и самите стени - може би оттам идва разликата при вас.

# 2
  • Мнения: 207
Жабче с тях разлика има,всичко съм сметнала,но незнам какво да правя до съд не ми се стига,че как се проточват

# 3
  • Мнения: 8 999
Никога няма да можеш да ги осъдиш, особено щом става дума за 5 кв.м. Не си хаби нервите да се бориш с вятърни мелници. Пиеш една студена вода - и толкова! Квадратурата се замерва от външната страна на стените - обикновено в новото строителство за жил. квадратура се взема размера /включително и балконите/ откъм външната им страна. Да не говорим, че влизат и разни общи части и т.н. Друг е въпросът ако сте имали предварително одобрен от вас архитектурен план с вътрешни размери на помещенията - е, там ако има разлика и ако още не сте си изплатили някоя вноска, можете да се заинатите и да не доплащате. Но доколкото разбирам вие сте обезщетени собственици, така че ..., нищо не може да се направи. За 5 кв.м. едва ли ще намерите адвокат, който да се ангажира със случая и, дори да спечелите делото, което е много съмнително и доста продължително занимание, надали времето и средствата, които сте отделили междувременно ще ви се върнат /въпреки, че ако спечелите делото, всички разноски трябва да бъдат възстановени от виновната страна, то кой ще ви върне лихвите за парите, които сте вложили/. Сложна и тежка процедура, с която нищо няма да спечелите - едва ли строителят ще ви компенсира тази квадратура като ви дострои допълнително един килер, например.

# 4
  • Мнения: 479
Наистина ако тръгнете да се съдите - край няма да има. Обаче, можете да ги заплашите, че със сигурност МОЖЕТЕ да ги осъдите и да поискате някаква компенсация - да ви дадат още едно мазе, напр. ако ви е нужно, или да купите и гараж на 1/2 цена или да ви направят и довършителните работи безплатно или нещо др.
Много не ги разбирам тези работи, но не съм съвсем съгласна да пиете студена вода  Crossing Arms

# 5
  • Мнения: 207
Много ви благодаря,но не ми се иска ей така лесно да се предадем и да пием водата.Квадратите  5 са нашите и при свекървата има толкоз,и отделно е надвишил квадратурата на целия блок,от повечето по договор трябва да ни обещети 20%.От първоначалния план с крайния има разлика около 30 кв. за наша сметка по 1000 евро никак не е малко.Ще има битка,за резултата незнам,но не ми се иска все така лесно да се даваме само защото държавата нехае.Иска ми се да получим само това което е наше,не повече.Дали някога ще нестъпят по-добри времена newsm78

# 6
  • Мнения: 46 437
Ти мериш "светлата част", тя няма как да е равна на квадратурата без стени.
При всички апартаменти е така, просто при панелите например, стените са по-тънки и затова двете цифри са по-близки.

# 7
  • Мнения: 207
Напротив,включила съм стените.По нотариален е 79,25 и по някаква таблица за идеалните части става94кв.Като измера цялата квадратура като включвам стените е 74.Като се замисля светлата част е още по-малко,да речем 65 кв.Мисълта ми беше друга.Меря си стената в хола без стените е 4,50,а по-документ трябва да е 4,57.Височината по документ е 2,80,като го измеря е 2,56.Искаше ми се да разбера дали има разрешен % за грешка при строителството и по закон колко е.Съгласна съм да се мръдне 1 см,не може с нож да се отреже,ама чак 7см.Ох незнам ,защо така няма спокойствие в тоя живот newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 7 174
Да се включа и аз  Laughing
Архитект съм, и доста често изчислявам квадратури.
Незнам дали знаеш, че например стената между вас и съседите, е наполовина ваша. Има си тънкости при изчисляване на квадратурите.
Мога да ти помогна, но ми трябва по-подробна информация. Ако искаш, пиши ми.
  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт