Какво правите с миналогодишното великденско яйце?

  • 94 134
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 209
Здравейте мацки,

Не знам дали темата ми е за този под-форум, ако съм в грешка нека модераторите да ме извинят!!!

Въпроса ми е "Какво правите с миналогодишното великденско яйце?"... хвърляте, чупите, подарявате и т.н. и съответно, какво е значението на действието спрямо яйцето...

Благодаря ви!!!

# 1
  • Мнения: 2 550
Аз доколкото знам яйцето се пуска в река.
Защо обаче, не знам.
Предполагам за здраве.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 271
Чупя го - ако е все още здраво - значи годината ще е успешна, ако ли не...здраве да е, и след това хвърлям яйцето в течаща вода (река)

# 3
  • София
  • Мнения: 903
Аз досега никога не съм пазила първото яйце до другия Великден. Ще ми е интересно да разбера нещо повече за тази традиция.  Имам и един въпрос  - яйцето не се ли вмирисва като се пази цяла година и всъщност къде го пазите - някъде четох че трябвало да е до иконата, или ....?

# 4
  • Мнения: 27 524
А, в река, така ли? Аз го пазя, за първи път миналия Великден боядисах първото червено и си го пазя в една витринка. Утре ще го сменя с новата смяна, но не знаех това за реката. Явно нещо за здраве ще да е. Да отнесе лошото реката ли, нещо такова  Thinking
Мерси за инфото, ще търся рЯка  Grinning

# 5
  • Мнения: 431
Чупя го - ако е все още здраво - значи годината ще е успешна, ако ли не...здраве да е, и след това хвърлям яйцето в течаща вода (река)
Точно така , и аз така знам . Naughty Нашето си беше съвсем цяло  Wink

# 6
  • Самоков
  • Мнения: 561
Хвърля се или в река или навън когато вали пороен дъжд. Ако се запазило здраво и годината ще бъде добра.
Слага се пред икона първото боядисано червено яйце. Не се вмирисва, може да се вмирише ако черупката му е пукната.

# 7
  • Мнения: 62
Чувала съм,че старото яйце се пази до Спасов ден,тогава се чупи, ако е пълно е на добро.После се закопава в мравуняк- било на берекет.

# 8
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Чупи се навръх Великден и по вътрешността му се гадае каква ще е годината - ако е хубаво яйцето - хубава ще е годината и обратно.
За после знам няколко варианта - хвърля се в река/течаща вода/, на кокошките да го изкълват или се заравя на нивата - да се множат животните и да има богата реколта.

# 9
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Аз доколкото знам яйцето се пуска в река.
Защо обаче, не знам.
Предполагам за здраве.
И аз така знам, но съм чувала и че се заравя  newsm78
Аз лично си го пускам в канала  ooooh!

# 10
  • Мнения: 389
Чупя го - ако е все още здраво - значи годината ще е успешна, ако ли не...здраве да е, и след това хвърлям яйцето в течаща вода (река)

 newsm10 , това е значението.

# 11
  • Мнения: 814
Досега миналогодишното яйце, като го разчупя на Великден и видя състоянието му, съм го изхвърляла. Като си нямаме течаща вода/река не ми е идвало на ум да го хвърля в канала.
Но общото мнение е, че по състоянието му се гадае за следващата година каква ще е. Миналата година , като счупих яйцето от предходната, така се беше запазило съдържанието му, сякаш беше току - що сварено.

# 12
  • Мнения: 1 679
Пускам го в реката, а през годината го съхранявам в хладилник.

# 13
  • Мнения: 27 524
Абе, какво чупене, бре, момичета  ooooh!
Цяла година е стояло, такава смрад е вътре, защо да се чупи, да смърди, гадост  Sick Sick Sick
Последно река ли, канал ли, да го заровя ли, мравуняк ли да търся  Crazy Crazy Crazy

# 14
  • Мнения: 4 546
изядохме го. миналата година  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт