А в Германия:)))

  • 1 760
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 017
имало бой за мартеници с Бербатов  Laughing  Laughing  Laughing
http://www.standartnews.com/stnews/theday/s4357_20.htm

Много смешно ми стана ама ето на начин за популяризиране на българската култура и обичаи Wink

# 1
  • Мнения: 4 244
Ми няма лошо
Аз си кича мъжо с мартеници всяка пролет, че и родата намазваше.
Като се фъчкат немците с техните карнавали, белким вземат и от нас нещо добро като традиция.
Аз като обяснявах легендата им беше много интересно.
Даже свекър ми(преди да почине) не искаше да я свали от ръката си докато не видя наистина лястовица, а то стана чак май месец. Дотогава си я носи човекът с кеф.
И мъж ми и той така. Чака си търпеливо до лястовица, че при нас щъркели по рядко има, нали сме малко по на север

# 2
Паля колата и отивам в Глазгоу преждевременно. Засядам пред стадиона на "Селтик" и почвам да "ръкоделствам" и продавам мартеници с лика на Стилиян Петров

# 3
  • Германия
  • Мнения: 8 085
и моят носеше на китката си, накрая накичихме едно цъфнало храстче под блока, че тук лястовици и щъркели ако чакаме...Тези дни се чудех дале да се занимавам да обяснявам на родата му какво са мартеници и да подаря на племенниците, ама...как ли ще го възприемат...

# 4
  • Мнения: 645
нашите мартенички миналата година ги вързахме на едно дърво пред къщи и на другата сутрин някой ги беше отвързал.

# 5
Пепеляшке, ей на едно линкче на английски за историята на Мартеницата http://www.geocities.com/greetings1001/martenitza.html

# 6
# 7
Цитат на: Biju1
нашите мартенички миналата година ги вързахме на едно дърво пред къщи и на другата сутрин някой ги беше отвързал.
Бижу, някой да не се е стреснал, че сте стъкнали магийки Wink  Grinning
Нашите никой пък не ги пипна. Даже тия дни се сетих да видя дали са си на мястото от миналата година.....ми там си стоят Simple Smile

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Honda тебе те признавам за "изворче на деня" с толкова материали, които извади Flutter Благодаря и тук! Heart Eyes

# 9
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Наистина е чудесно написано. Иначе и нашите мартенички ги zакачихме на едно дърво миналата година. Wink

# 10
  • Мнения: 1 502
newsm62  newsm74  newsm62
Страхотна статия, ей изобретателна нация сме!
Honda, във връзка с магийките, ние имахме подобен случай. Когато баткото беше бебе - 4-5месечен, започнахме курсове по плуване, а той имаше на едната ръка мартеничка, а на другата червено конче със синьо камъче. На курса почти всички ни питаха какви са тези конци. За мартеничката, що годе разбраха, ама за синьото камъче, направо останаха стъписани, когато моя мъж им каза, че било против вещици и лоши магьосници. Аз самата бях стъписана от обяснението му и като го питах защо така е обяснил, той ми отговори "Ами какво да им кажа против уроки, лоши очи, и като ме питат какви са тези лоши очи, аз да им отговоря, ами сините, а те тук всички са със сини очи. Така, че по-добре по-малко да знаят."

# 11
Цитат на: Mama Vessi
..червено конче със синьо камъче....
Laughing  Laughing Абе и аз уж не съм от суеверните, но през първите си месеци и двете ми госпожички носеха на ръчичките си червен конец (без камъче). Един път наблюдателката ме попита "Какво е това Confused: ", пък аз изтръсках, че било за здраве, че да не ги "омагьсам" с други обяснения Laughing  Laughing  Crazy

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 085
че и аз нося от сватбата ни две собственоръчно направени гривнички с червени мъниста, и съм решила едната да сложа на бебето като се роди.Ако пита някой ще казвам, че носи късмет и това е.

# 13
  • Мнения: 2 567
И аз четох за Бербатовите мартенички и за пореден път се убедих колко предприемчиви сме ние, българите  Grinning Лошо няма!
На мойте колеги всяка година им правих мартенички и те много стриктно си ги носиха, докато видят цъфнало дръвче(поради липса на щъркел  Wink )
А в Бон в центъра има едно дръвче, което към края на март става цялото бяло и червено Grinning Имаме много бг студенти тук.

# 14
  • Мнения: 1 278
Много забавно наистина!  Laughing

Аз пък онзи ден купих преждата за мартениците и тези дни започвам да ръкоделствам. Намислила съм да направя и за децата от градината на Сашко, пък да видим какво ще излезе. Едва ли ще имам време да вложа кой знае колко творчество, но поне Пижо и Пенда ще гледам да докарам.

Общи условия

Активация на акаунт