Неприличните думи

  • 2 562
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 550
Темата никак не е приятна.Става въпрос за децата,които използват нецензурни думи и то толкова свободно,че свят да ти се завие.Днес в парка случих на такива.Гледам ги хубави спретнати,а речникът им като на шофьорите от градския транспорт.Прехапах си устните на няколко пъти,но накрая не издържах и им направих забележка.Все пак детето ми е на етап -"уча нови думи,без да знам какво означават"-Не ми се иска после да ги чуя у дома.Най-интересното беше,че родителите на тези две дечица бяха на пейката отстрани и изобщо не им правеше впечатление какво говореха те.Много съм възмутена!Чудя се от къде децата на тази възраст научават лошите думи,в семейството ли,в градината или...кой знае...Винаги съм си повтаряла една мисъл-Дете лесно се гледа,по-голямо предизвикателство е да бъде възпитано!

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От родители, роднини, "добронамерени" съседи и познати ги научават децата.
Удържах голямото си дете далеч от псувните, надявам се и малката да опазя.

В една друга тема питаха, защо предпочитам да напусна мястото на агресия. Ето защо, защото с простотията борбата е немислима, предпочитам да напусна, отколкото да сляза на тяхното ниво.
Много се карах с една съседка, която реши, че на тригодишния ми(тогава) син вече му е време да се научи да псува, 'щото иначе не бил мъж Shocked

# 2
  • Мнения: 550
Това за псуването натригодишните винаги ме е карало да се чувствам някак неудобно.Много баби и дядовци се радват,заливайки се от смях и умиление пред внука си,който ги псува с навръстната си устичка,а бащата се тупа гордо по гърдите,след поредната ... #CrazyЧудна работа!

# 3
ох, при мен е съ6тото . в4ера го разхождам ,а той ми вика - мамо има6 цици !  стана ми неудобно за6тото минаваха хора покрай нас ,малко му се скарах .  тези работи ги у4ат от д. г . ама дано после като пораснат да не използват тези думи . аз поне 6те се мъ4а да го откажа да ги говори! newsm78

# 4
  • Мнения: 625
Вярно е,че има множество родители и особено баби и дядовци,които се гордеят,че внучето им вече може да псува.Аз съм върл противник на идеята и много се притеснявам един ден детето ми да не започне да употребява подобни изрази.Скоро чух деца около 6-7 години да се псуват без да се притесняват от присъствието ми и това на детето ми.Не знам на къде отива тази нация???Простотията е навсякъде и сякаш е заразна.Странното също е,че децата ,които са "опазени" в къщи от неприличните думи могат лесно да ги научат в детската градина...е,аз не си спомням някой да употребявал неприлични думи по мое време(не ,че не сме ги знаели,но сме знаели,че не трябва да се употребяват).

# 5
  • под тепетата
  • Мнения: 9 271
Противник съм на използването на нецензурни думи от децата в каквато и да е възраст.
 Но се чувствам лично засегната и раздразнена от обобщението -научават ги от детската градина! Хайде да използваме уточнението -от децата,посещаващи детската градина!
 Не си спомням да съм имала ситуация по български език и литература , в която да съм запознавала децата с неприлични думи.
 Може и да не е много по темата, но там не разучаваме псувни, обиди и др. такива.

# 6
  • Мнения: 819
Това за циците нищо не е,не бих направила забележка за такова нещо,виж,ако е някакъв цинизъм...Ужасно е!

# 7
  • София
  • Мнения: 6 999
- мамо има6 цици !  стана ми неудобно за6тото минаваха хора покрай нас ,малко му се скарах . 

A?  newsm78 От кое ти стана неудобно? Нямаш ли цици?  Thinking
Дъщеря ми лично аз я научих на тази дума, защото не ми харесва 'гърди' и ако ми каже, че имам 'цици' потвърждавам.

Може би трябва да се уточни в темата кое е 'неприлична' дума.
Вулгаризми и псувни не бих позволила да използва детето ми, поне не и в мое присъствие. Но думи като "цици, пишка, вагина, пенис и пр." са части от телата ни, които не намирам за 'неприлични' и съответно не карам детето ми да се срамува от назоваването им.  Peace

От градината Дариа не е научила до момента нищо лошо в това число и вулгарни думи.

# 8
  • под тепетата
  • Мнения: 9 271
Isa, благодаря   bouquet

# 9
  • Мнения: 2 722
И аз не се притеснявам от нещата свързани с анатомията - те са просто факт, който може да  бъде назован. Повече се притеснявам, че скоро проговорилия ми момък оня ден се обърна към едно дете на площадката с думите "лош циган" - до тук с борбата за толерантност /или може би не/. А още по-лоша беше реакцията на един родител - "а така мойто момче, браво........."
Ама аз съм инат и не се давам - ще се боря!

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
"лош циган" - до тук с борбата за толерантност /или може би не/.

Ох, това ми е много наболял проблем... Това "като циганин" или "като селянин" толкова ни е 'внедрено', че го използваме непрекъснато. С какво го замествате?

Пример: Дариа си бърше носа в ръкава. Тръгвам да й правя забележка и съвсем естествено репликата, която ми идва е "Държиш се като цигане..."  Embarassed Embarassed Embarassed после реших да казвам "Като дете от улицата." Ама и така не ми се вижда уместно... Накрая се спрях на 'невъзпитано', но така пък ми е много изкуствено някак... Как процедирате вие? /малко е в страни от темата знам/

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Уф, това с 'циганин' и 'селянин' и мен ме мори. Някак отвътре ми иде да й кажа, че се е облякла като циганче, а е много неприятно - най-малкото защото имаме приятели цигани и последното, което искам е, да я възпитавам в расизъм (аз не съм възпитана така, но употребявам клишетата).

А днес на площадката в Градската градина гледах едно момиченце на около 6 - като кукла облечено и направено, което постоянно повтаряше мама му стара, мама му стара... Виждаше се, че внимава да не са нейните възрастни наблизо, но изобщо не я притесни, че аз стоях на две крачки от нея - почти гордо го вмъкваше в разговора си с останалите 7-8 деца около нея... Малко се почудих дали да не й направя забележка, после махнах с ръка на ум.

# 12
  • Мнения: 2 978
Единствените думи, които е научила до сега са глупак, глупава и една псувня, при която не знам баща и как се сдържа да не я нашамари ooooh!

Ние не псуваме. Това е от яслата и то само от едно детенце там. Всички знаят кое е, но явно никой нищо не предприема(за родителите говоря).

Думите, обикновенно се били учели в колата, докато се кара детето до градината- така ни беше казано Tired newsm78

# 13
  • Мнения: 2 722
А моя змей като ходи пеша на градина, че е на ъгъла на блока от къде ги учи?
Явно е че едно от друго се учат децата ни, но се питам, къде са родителите в тези случаи.  newsm78

# 14
  • Мнения: 2 978
А моя змей като ходи пеша на градина, че е на ъгъла на блока от къде ги учи?
Явно е че едно от друго се учат децата ни, но се питам, къде са родителите в тези случаи.  newsm78

Да де...точно това казвам....и ние ходим пеша, а учи от другите, нооо никой не прави нищо от родителите ooooh!
Явно това поведение не им прави впетчатление, защото и в къщи е така - мое мнение Peace

Общи условия

Активация на акаунт