Препоръчителни или задължителни са бебешките каши?

  • 931
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 978
Здравейте момичета,
Намирам тук много полезна информация и съм много щастлива, че Ви има с ценните съвети, които давате и с опита си  bouquet
Искам да Ви питам за бебешките каши. Синът ми е едричък за възрастта си - 7.300кг на прибл.41/2м, откакто се е родил е на АМ и е захранен със зеленчуково пюре. Поради повечкото му килца искам да Ви питам дали да давам и каши и дали те са полезни?

# 1
  • Мнения: 2 908
Не мога да дам съвет,включвам се да чуя и аз,че  се чудя и аз има ли нещо полезно,ние пък сме недоносени и вървим на долна граница за възрастта.Вече захраних преди 2 дена с плодово пюре.

# 2
  • София
  • Мнения: 15 216
Не са задължителни. Но са полезни.
Тук не веднъж майки са писали, че бебетата им не харесват каши, че са хапвали по няколко пъти и са ги отказали..... така че, ако твоето бебе не яде каши, едва ли ще е фатално.
Но се консултирай и с педиатъра си. Нека заедно прецените дали наистина "килцата са в повече".

# 3
  • Мнения: 27 524
Подкрепям разумния и верен постинг на Виви  Peace
Няма нищо задължително в храненето, само препоръчително, разумно и желано.
Мога само да ти кажа, че няма нищо вярно в доста ширещото се твърдение, че от кашите се дебелее.
Синът ми като по-малък ядеше каши всеки ден и по два пъти на ден, сега през ден, защото не ги иска много-много и въпреки това е слаб и доста под нормата за възрастта си. От 8 месеца не е наддал нито грам, въпреки многото каши. Така че ако детето ти ги харесва - давай спокойно. Те хем са източник на АМ и всичко полезно в него, хем са зърнени култури.

Да, давай каши. Да, много са полезни!

# 4
  • София
  • Мнения: 978
Благодая Ви за отговорите, наистина ми бяхте много, много полезни  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 433
Понеже и ние сме напред с килцата почнахме по-късно кашите по съвет на педито. Давах плодови пюрета. Но после си ги почнахма кашите

# 6
  • Мнения: 545
Нито едното, нито другото..

..за мен са по желание...

слагах преди 1-2 лъжици сереали в сутришния и вечерния биберон...

# 7
  • Мнения: 2 197
Няма задължителна храна. Има храна предпочитана от майките и храна, харесвана от детето. Някой път двете съвпадат.
Аз лично винаги съм избягвала да давам каши на дъщеря си, защото в тях има захар. И въпреки, че в момента почти на годинка е 8,5 кг при 75 см от два месеца изобщо не давам каши. Според мен в зеленчуковите и плодовите пюрета има много повече полезни съставки, а ако яде и АМ поне на едно хранене си набавя всички необходими витамини и минерали.

# 8
  • Мнения: 24 467
В храненето на бебета друго задължително освен млякото и в последствие- балансираната храна  няма.  Ако не  Ви харесват кашите можете да ги замените с нещо друго, близко по хранителен състав. Всяка храна може да се замени или адаптира според специфичните нужди и предпочитания на детето. Изискването е само да се доставя необходимата дневна доза от хранителни вещества в нужните пропорции.
Кашат е добър вариянт, тъй като производителите са преценили за една порция  колко са необходимите калории и хранителни вещества, нужни и полезни за бебето на определена възраст. Аз лично именно заради това я ползвам и я предпочитам пред попарките, филийките и други подобни. Не във всички марки каши има захар, напротив. Аз ползвам Хумана именно поради това, че няма такава добавка.
Също така употребата на каши няма връзка с по- високи килограми. От значение е количеството им. Моето бебе няма проблеми с кг., въпреки ежедневния прием на разнообразни каши.

# 9
  • Мнения: 174
колко пъти в седмицата давате каши защото в някои книги пише че се дават само 2 седмично baby_neutral

# 10
  • Мнения: 24 467
Давам всеки ден поне по веднъж, като всеки ден разнообразявам вида на кашата. Аз не съм чела в книгите, които си набавих у нас да се препоръчва ограничаване на приема до 2 пъти в седмицата. Ползвам адаптираното издание на д-р Спок, Ан Бакюс и една книжка на български автори- педиатри.
Не съм видяла до момента каквато и да било логика в подобно ограничение. Има и специални теми във форума за това.

Общи условия

Активация на акаунт