За Вигантола

  • 1 057
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 908
Здравейте,Др.Слънчева!
Моят въпрос е задаван много пъти,ама си мисля че ние сме малко по-различен случай и не знам какво да правя.Дъщеря ми е недоносена,беше 1 месец в кувиоз,изписаха я 2.530кг.НАддава добре и бързо,първият месец наддаде 1.500кг.И педиатърката ни изписа 5 капки Вигантол,като първо бяхме на 3.След вторият месец и прегледа пак бяхме наддали доста-към 1кг и тя ги вдигна на 10 капки в 2 приема на ден-аз се ококорих и не съм ги давала-давах само по 5 на ден,но и толкова ми се виждат много.ТЯ ми ги изписа след като за пореден път прегледа главичката и установи че е доста мека.Днес ги намали пак на 5 капки на ден,но още и била мека.
Не е ли много опасно толкова много капки?Притеснявам се,и не знам с кого да се посъветвам,защото в нашият град(не ми се иска да обиждам),но педиатрите си знаят стандартни работи и дори не се интересува от състоянието на недоносеното ми бебче-след 1-вия месец сокчета...а тя беше със зверски колики.
Благодаря ви др.Слънчева,ще се надявам на отговор от вас,особенно че сте завеждащ неонатология и разбирате за какво става въпрос.

# 1
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Новата тенденция е към късно захранване- най-рано 4-5 месец. Това важи и за недоносените бебета. При тях тези месеци се смятат като корегирана възраст т.е. от датата на термина.
Вигантола профилактичната дневна доза е 2 капки. Ако го храните с АМ там също има вит. Д, което покрива дневните нужди. Дозата от 10 капки е действително огромна. Това, че наддава над килограм на месец, не значи, че ще има рахит. По принцип недоносените бебета в края на годината се изравняват с доносените по тегло. Добре е ако действително има по-меки черепни кости дозировката да не надхвърля 4 капки и тази доза да се дава 1 месец и след това да се преоцени в зависимост от състоянието на детето.

Общи условия

Активация на акаунт