Лекарят съветва да захраните със сок?

  • 48 530
  • 74
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.


Автор: Катерина Кузовкина  


Ако вашият педиатър ви съветва да започнете захранването със “няколко капки сок”, сменете го – това означава, че той от няколко години даже не се е заглеждал в медицинска литература.
За съжаление заради заболяването на моята дъщеря, ми се наложи от близо да контактувам с опитен лекар – нефролог. Тя доста подобно ни консултира по всички свързани с храненето. Цитирам думите й :”Сокът е твърде тежък продукт, който съдържа много киселини, минерални соли и захар. Даже за възрастните, сокът е прекалено концентриран продукт, който е нужно да се разреди с вода. А децата е по-добре да пият компот.”
Сокът по-често от плодовото пюре предизвиква алергии и дразни червата. Ако е въведен твърде рано - и дисбактериоза. Плодовото пюре е за предпочитане, защото в самото пюре се съдържа целулоза, която неутрализира концентрацията на агресивните вещества.
Представете си човек с проблеми със стомаха, с черният дроб, с бъбреците. На какво диета е той? Каши! Добре сварени с вода, не с мляко. А не на сокове! Бебето се храни с кърма, която се усвоява почти напълно от организма или при нужда с адаптирано мляко. При бебето храносмилателната система още не е напълно развита, затова първата храна трябва да е нещо по-леко. А на него му се дава сок!

И така, какво може да се случи от ранното въвеждане на сока:

1. Раздразване на стомашно-чревния тракт.
2. Дисбактериоза
3. Проблеми с бъбреците (както при моята дъщеря – оксалурия).
4. Проблеми със задстомашната жлеза (като следствие е огромния брой болни от панкреатит в нашето поколение).

Алергията може да не се прояви веднага. Случва се някъде около месец след ранното въвеждане на сока, появява се алергия – “Непонятно от какво, нищо ново не сме давали”.
Зная, че има деца, за които това не се касае. Но да проверявам, отнася ли се това за моето собствено дете, аз не се наемам.
И сега за сока и анемията (някои наши лекари настояват за сока, като на “панацея” за анемията).
Моят син на 2 месеца хемоглобинът му беше 86 (хемолитична анемия в следствие конфликт на кръвните групи). Тъй като считам, че болестите трябва да се лекуват от лекари-специалисти, а не от участъковите педиатри, то ние се обърнахме към специалист – хематолог. И ето какво ми се удаде да разбера :
1. Грамотните лекари знаят, че растителните храни не повишават хемоглобина.
2. Сок от 3,5 месеца е много рано. Хемоглобинът от това няма да се повиши. Нашият хематолог счита, че ползата от сока е нулева, а вредата за стомашно-чревният тракт – голяма.
Второто си дете захраних след петият мезец и разликата беше огромна. Нито запек, нито разстройство, нито някакъв друг проблем с корема. При всичките тези страшни приказки за анемията. Без захранване и желязосъдържащи препарати покачихме хемоглобина от 86 на 110. Като при нас наистина имеше АНЕМИЯ, а не физиологическо понижение на хемоглобина, което се наблюдава при почти всички бебета на възраст между 3 и 6 месеца. А сок започнахме да даваме на 7,5 месеца. И то по съвсем мъничко – колкото да оцвети водата.


Преведе Shalihttp://detochka.ru

# 1
  • Мнения: 4 629
Бу, много полезна статия!
Аз на моето бебе ще му давам сокчета 5-ти 6-ти месец. Ама оклоло мен всички бързат ли бързат с това захранване. Дано повече мами да прочетат статията и да им е полезна  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 10 758
Аз съм против ранното захранване.За да угодя на таткото давах 3 дни сок, само 2-3 лъжички, и естествено коликите ни се върнаха, започна да повръща.Таткото видя това и каза, че съм права.Ще му давам, но след месец - два.

# 3
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Ето още едно потвърждение на моето вътрешно усещане, че соковете не са кой знае колко полезни и ефективни на тази възраст. Аз мисля въобще да мина без сокове при захранването. Ще ги въведа под формата на нектари след годинката. А ще захраня с оризова каша и тиква.

# 4
  • Мнения: 2 596
ooooh!  Еххх, защо не послушах таткото дето ми казваше: остави го това дете, не му давай толкова рано сокове, цял живот ще яде ябълки и моркови. А аз  doh  не, лекарката каза...

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Ох, предишната пеиатърка я смених, защото беше некопетентна и никога не ми казваше важните неща, все и вадех думите с ченгел от устата Imp
Новата е много разговорлива и обяснителна, но ми препоръча да давам сок при навършен 1 месец #Shocked
Аз разбира се не я послушах и сега виждам колко права съм била...
Ама как да я сменям, като в Стара Загора дори такива като нея са рядкост.
Тя ще си говори, аз ще си правя каквото знам Embarassed  и това е!!!

# 6
Колкото лекари,толкова и мнения, според мен. Всеки си знае за себе си. Аз давам сок по един път на ден по 30мл. Бебето много го обича, а и коликите изчезнаха, а още нямаме два месеца.

# 7
  • София
  • Мнения: 754
Лори явно си усеща, че не е добре ранното даване на сок, защото се мръщи като й давам. Не съм била особено редовна в даването на сок (едва ли има общо 10 пъти), но често като съм й давала има позиви за повръщане и реших, че няма да я тормозя. Сега вече мога да съм спокойна, че не лишавам от витамини дъщеря си.

# 8
  • Мнения: 4 187
Давам сок по съвет на педиатъра!  Rolling Eyes На Рая и харесва може би защото е сладък! Хмммм Confused ! За щастие сме нямали проблеми! Дано да е така и за напред!

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз нямам опит от гледане на дете, но имам опит от себе си. Имам гастритни проблеми и знам как един грейпфрут или набързо изпита чаша сок на гладно могат да ми вгорчат живота през деня.
Мнението ми за лекарите е ниско, считам, че както и учителите, така и лекарите, тези истинските, са голяма рядкост, в болшинството си това са едни хора, убити от рутина, превърнати в търговци, които  за съжаление рядко предлагат конкретни решения за конкретни хора.
Не отварям тема за спор, защото в изказването ми няма въпрос, това е моето споделено твърдо и трудно променимо мнение.

# 10
  • Мнения: 5 713
Абсолютно съм съгласна със статията и се чудя кога ли ще се светнат по-голямата част от нашите мили педиатри, че мноооого неща са се променили от времето когато ние сме били бебета.

# 11
Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле. Нека като се предлагат теми, се дава възможност да се чуе и другата страна. Сигурна съм, че както има специалисти, които са против ранното даване на сок, така има и специалисти, които са "за" това. Но дотук не съм видяла другата гледна точка. От думите на К.Кузовкина излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.

# 12
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Anonymous

Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле. Нека като се предлагат теми, се дава възможност да се чуе и другата страна. Сигурна съм, че както има специалисти, които са против ранното даване на сок, така има и специалисти, които са "за" това. Но дотук не съм видяла другата гледна точка. От думите на К.Кузовкина излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.


Госте, с удоволствие бихме коментирали и другата гледна точка. Намери подходящ материал, постни го тук и ще го коментираме. Аз това съм намерила, сторило ми се е интересно, затова съм го превела и съм го предоставила на аудиторията.Това не е някакъв учебник, по който да се учим.Това е информация, която ни е предоставена, пък всеки сам за себе си решава как да я ползва.
Предлагам ти и ти давам възможност да споделиш какви са предимствата на сока, даван от първият месец на бебето.Ще ми бъде интересно да чуя и другата гледна точка Grinning !

# 13
  • Мнения: 6 206
Да, и на мен ще ми е много интересно, при условие, че същите тези специалисти казват, че не се дава суров плод, а само на пюре до 6 месеца. И аз чакам да чуя, много ще ми е интересно. Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 5 713
Цитат на: Anonymous

Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле.

"....ранното захранване, дори да мине без проблеми в бебешка възраст, носи вреди в дългосрочен план.
Организмът има "памет", която може да се прояви във всеки един момент от живота на човека ".
Tова важи най-вече за сока.

Общи условия

Активация на акаунт