Как да захранвам,като не ще?

  • 520
  • 13
  •   1
Отговори
  • във фурната
  • Мнения: 596
Здравейте Grinning!Ние вече сме в седмия месец.Последния път беше наддал само 100 гр. и доки каза,че е крайно време да почна да захранвам.Досега беше само на кърма и не знае какво е това биберон и лъжица.Мислех да почна със зеленчуково пюре,обаче хич не го хареса.Почна да прави физиономии,все едно че отрова му давам.После реших да пробвам с каша,че може би е по-вкусна,но уви-и нея не я ще.Само като усети лъжицата и стиска устата #Cussing out.Ако някак успея да му вкарам малко каша,я държи сума ти време и накрая я изплюе.Какво да правя?Дали да спра за известно време и после пак да пробвам?Или да продължа с опитите?Дали пък няма съвсем да се отврати от храната?Направо незнам.Моля,споделете опит Praynig

# 1
  • Мнения: 3 478
Ами в такъв случай е по-добре да изчакаш малко и да пробваш пак. Също така на някои бебоци им отнема време да свикнат с новата храна. Казано е че една храна трябва да се предлага многократно, за да може детето да свикне. Това че не я е харесало първия или втория път, не е задължително да не я харесва. Просто трябва упоритост и търпение. Много лошо наистина че не иска нищо. Пробвай го пак след няколко дни. Защо не започнеш с някакъв по-сладък зеленчук? Аз например почнах със сладък картоф и се прие много добре. Друг, който е по-сладък е моркова. Моята обожаваше и двата.

# 2
  • Мнения: 313
И моя бебо е колкото твоя, и аз не мога да го захраня по същата причина. Какво да правя и аз незнам, но за сега съм спряла с захрнването и пак ще пробвам след наколко дена с банан, защото е сладък. Иначе до сега съм пробвала тиква, морков и ябълка (за всеки по около седмица) и нищо. Купила съм банан и ябълка на хип и ще видим. Може да не са дорасли още за твърда храна. Аз за наддаването не се притеснявам. И да захраниш пак ще ти наддава колкото и ако не е захранен, че и по- малко. Мен ме притеснява хемоглобина (беше 100). Аз съм се разписала и в темата "Как върви захранването". Там мамите дават съвети.

# 3
  • Мнения: 1 559
Интуицията ти не те подвежда - ако настояваш, бебето наистина може да се отврати. То трябва да свързва храненето с приятни усещания, което няма как да стане, ако се опитваш насила да му набуташ нещо в устата.

В библиотеката има хубава статия за признаците за готовност за захранване. Ако не си я видяла, хвърли й едно око. Захранването след 6-ти месец е само ориентир. Около средата на първата годинка храносмилателната система на бебето е по-зряла и периодът се счита за подходящ за въвеждане на храна различна от кърма/ам. Но всичко е много индивидуално - едно бебе проявява готовност малко преди тази възраст, а друго месец-два по-късно.

често точно бебетата предразположени към алергии инстинктивно отказват твърдата храна. Има случаи, когато този отказ продължава чак до годинката. Важното е да предлагаш твърда храна, а пък ако хапне, хапне...колкото толкова. Не се притеснявай. Simple Smile

Аз бих спряла да предлагам твърда храна за седмица примерно. И тогава бих пробвала пак.Ако бебчето пак не иска, бих пробвала пак след седмица и...така докато прояде.

И моят дребос не беше очарован от идеята за храна различна от кърма. чак след годинката що годе прояде. Иначе реално се захранихме след 8-мия месец (имахме един опит на 6,5 месеца, но тогава се разболяхме от варицела и захранването се отложи).

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Моята Елена също не е очарована от твърдата храна.Давам оризова каша и каша от елда. Въобще колкото в устата толкова и в шията,а свеки ми се обади днес да я почвам със зеленчукови пюрета.Нащия хемоглобин е 101

# 5
  • Мнения: 541
Ами в такъв случай е по-добре да изчакаш малко и да пробваш пак. Също така на някои бебоци им отнема време да свикнат с новата храна. Казано е че една храна трябва да се предлага многократно, за да може детето да свикне. Това че не я е харесало първия или втория път, не е задължително да не я харесва. Просто трябва упоритост и търпение. Много лошо наистина че не иска нищо. Пробвай го пак след няколко дни. ........
Peace

А за наддаването не се притеснявай , кърмените бебета наддават скокообразно, единия месец повече, другия по малко. Ако пълни памперсите и изглежда добре няма място за съмнения, природата си знае...
Горе долу за ориентир /като всяко правило си има и изключения/ на 6 навършени месеца бебето трябва да  си е удвоило рожденото тегло, а на година да е утроило килограмите.

# 6
  • Мнения: 1 771
Ами нямаш избор. Изчакай и пак отново. Детето ще те води то е ясно.

# 7
  • Мнения: 1 290
Ние също сме от групата опитващи захранване.
Като цяло човека иска да си цоцка и "твърдата" храна която винаги яде с охота и от моята чиния...
От нещата които приготвям за него не е особено очарован.

През деня да изяде най-много 1-2 лъжички от това което му предлагам като бебешка немлечна храна, но аз не го и насилвам.

Зяпа с огромна уста и никога не отказва само на  храната за големите в семейството (с подправки, сол и мазнина).

Според мен недей да се засилваш толкова да захранваш на всяка цена.
Аз поне така съм си решила за себе си.

До годинката - основно кърма.
След 6 месец започнах да предлагам просто да опитва.
И вода не сме пили още дори.

Ако обаче твърдо си решена да захранваш му давай почивки само с кърмене

Успех!

# 8
  • Мнения: 1 321
Не го насилвай.Малко по-малко и ще свикне.И при нас нещата ми се виждаха без всякаква перспектива но с малко търпение всичко се подреди.
В началото само като видеше лъжицата и започваше да плаче.Тогава изчаках един два дена и пак по малко 1-2 лъжички.След това му намерих цаката с бибата и хоп лъжичката  Mr. Green
И сега вече когато свикнахме с вкуса си хапва с мерак и чак отваря устичка за още. Grinning
Много им харесват на Хипп -тиква с картоф понеже е по-сладичко.
Също така задължително разреждам пюретата с кърма за да не му е толкова тежко.
Ако не става и не става пробвай да го подсладиш мъничко.
Успех и не се отказвай. Hug

# 9
  • Мнения: 4 451
Въпреки, че малката ми  беше от самото начало на АМ и аз видях зор със захранването. Като за начало предлагай новата храна, колкото хапне, толкова и довърши с кърмене. Мисля, че бавно, но славно ще се справите. Успех!

# 10
  • Мнения: 335
и моят бебок е така,вече е на 9 месеца и само сутрин яде каша,после ако успея да дам малко ябълка или бананче ще е добре.Притеснявам се,защото лекарката каза,че трябва да го оставям да огладнее и да не му давам да суче в никакъв случай,защото така само се залъгва и не иска да яде после нищо друго,но аз като го оставя да огладнее и да не му давам да суче положението става още по зле,започва да плаче,изнервяме се и двамата и накрая пак му давам да суче.Все се надявам да е период,да е от зъбките,но вече 2 месеца е така и няма промяна,само като ме види с лъжицата и стиска устата и върти главичка.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 162

Аз бих спряла да предлагам твърда храна за седмица примерно. И тогава бих пробвала пак.Ако бебчето пак не иска, бих пробвала пак след седмица и...така докато прояде.


Наред с това мож да пробваш твърдата храна да е с кърма и в малко по- течно състояние. Въпреки че по правило трябва да я даваш след кърменето (ако няма да заместваш хранене до годинката), аз се принудих да я давам 1/2 час преди това, защото иначе Роси не искаше да яде. Пробвай различни варианти и не се притесняваяй. Като се захранят бебетата обикновено има спад в наддаването така или иначе. А за хемоглобина трябва да имате предвид две неща. Първо, за да е достоверна картината кръвта трябва да се взема от вената, а не от пръстчето, което почти никой не прави. И второ, стойностите 100-120 са нормални за бебета и малки деца. които Важното е да не го насилваш, за да не стане злояд.
Сетих се и още нещо- в библиотеката можеш да прочетеш и за педагогическото захранване (това което предпочита бебето на Гуендолин Simple Smile- тук има много мами, които го практикумат и което също е добър вариант.

# 12
Щом не иска лъжица, опитай да даваш новата храна с биберон. На Авент има един с три позиции и третата е за каша. Ние първоначално също си цокахме твърдата храна докато свикнем с вкуса й. Сега нямаме никакъв проблем и всичко ядем с лъжица. Започнах да го захранвам първо с картофено пюре, приготвено от мен. Вместо краве мляко слагах АМ, но то не се вари, за да не се загубят съставките му. Пюрето му правих с 120 мл АМ и един средно голям картоф, малко масло - всичко това пасирах. Постепенно сгъстявах консистенцията и преминахме към хранене с лъжица. Нашият педиатър каза, че от картофеното пюре се надава по-бързо. Преди това пиехме сок от ябълка и морков и сме опитвали някои плодови пюрета. Най-напред му дай 40 мл. после 60, 90, 100. Ние дълго време хапвахме по 90 мл. картофено пюре и си цокахме след това и така постепенно заместихме едно хранене.

# 13
  • Мнения: 1 043
ами ние не ползваме биберони и пак не щем да се храним - затова давам микродози с пръсти - педагогически захранвам - ми като неиска да си отвори дори устата , само заначало яде броколи до 30 гр стигнахме третия ден и после дотам и неше с всичко - опитва и плюе изкарва си езикаи недава да и влезе лъжицата в устата и върти глава - затова започнах да и предлагам от масата каквото сметна за добре като се храним ние - малко плодче между пръстите или пък кисело мляко опита и и хареса много но плодови пюрета незнам защо и оризова каша също неще да опита даже , пробвах с морков - небеше много ентусиазирана и морков с ябълка след това опитах и пак неуспех - незнамкаккво да и предложа и аз вече - тос пръсти какво да му давам вече на детето - страх ме е да не се задави с нещо - иначе и взех едни оризивки за диабетици  и дадох да посмуче малко и и харесаха но през цялото време я следях дали няма да си отчупи парче да се задави, вчера и дадох и круша да посмуче , и банан си и давам също пак в микродози ,
нищо че само в микродози предлагам засега изследваниятаи бяха перфектни - хемоглобина и беше 115

Общи условия

Активация на акаунт