А тези неща...

  • 2 229
  • 18
  •   1
Отговори
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
В Монголия любезният човек облизва чинията, от която се е хранел. В монголската палатка всеки гост получава своя собствена чиния; тя често бива пълнена със чай, към който прибавят масло.
  Ескимосите и някои други племена от южните морета изразяват по друг начин благодарността си към хранененето - те се уригват, за да покажат че им е било вкусно.
 Японците считат за любезно по време на хранене оживено да говорят. Така е и при китайците, египтяните и много други народи.Когато нашите предци били деца, обикновено им забранявали да говорят по време на ядене; някои деца в миналия век трябвало да се хранят прави. Днес най-вече французите обичат да говорят, когато се хранят. И поляците правят така, но при тях е нелюбезно да се говори за самата храна или да се показва, че човек е гладен.
  В древен Рим домакинът се чувствал наскърбен, ако гостът не си вземел плодове за дома.За гостите винаги имало имало малки кърпички, в които да завият плодовете за дома си.
  В много страни през древността цифрите имали магическо значение. Хебреи, вавилонци, асирийци и ацтеки възприемали числото седем като свещенно. Седмия син на един седми син трябвало да има свръхестествени сили.
  Египтяните пък вярвали, че котките могат да се връщат девет пъти в живота.Цифрата девет била свещена за тях, защото три пъти съдържа три, а три било свещено число още от най-стари времена. Никой не може с точност да каже защо хората му придавали особено значение.
  За японци и до днес някои числа означават щастие и богатство, а други загуба и смърт. Това създава големи трудности на телефонните служби, защото никой японец не желае определени числа. дори когато някой не е суеверен, той се съобразява със суеверни приятели или клиенти. От друга страна, много хора там са готови да платят големи суми за едно щастливо число. Нещастното число често бива давано на чужденци, които нямат такива предразсъдъци.
 И цветовете, също като числата, биват възприемани от някои племена като носещи щастие или нещастие. За идниаците от племето навахо червеното е лош, а синьото добър цвят; някои арменски общности обаче категорично отхвърлят синьто. У мохамеданите зеленото е свещен цвят. В някои страни пурпурното дълго било цвят на кралете. За древните гърци червеното било цвят на смърта; това разбиране се разпространило и оказало голямо жъздействие в Европа. Като знак на скръб към умрелия и до днес се носи черно облекло. В Китай, напротив бялото е цвят на скръбта...

Напишете, кой каквото знае ... да се почудим или посмеем...

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Много интересно!
Аз съм чувала, но незнам колко е вярно, че ескимосите се "целували" като си търкали носовете един в друг  newsm78

# 2
  • Мнения: 2 220

Аз съм чувала, но незнам колко е вярно, че ескимосите се "целували" като си търкали носовете един в друг  newsm78

Вярно е!

# 3
  • Мнения: 4 298
А пък аз съм чувала, че ескимосите изразяват гостоприемство по друг начин - домакинът предоставял жена си на госта Laughing

# 4
  • Мнения: 656
А пък аз съм чувала, че ескимосите изразяват гостоприемство по друг начин - домакинът предоставял жена си на госта Laughing
Това е след вечерята.
И ако гостът я откаже, тогава цяло село разбира, че жената на домакина не я бива....

# 5
  • Мнения: X
 Чувала съм, но не помну къде, че било уважение да пръднеш на масата докато се храниш с човек който идва за пръв път в дома ти или просто гост. Съжалявам но наистина незнам това шега ли и или има наистина такъв "обичай" някъде Peace

# 6
  • Мнения: 4 298
А пък аз съм чувала, че ескимосите изразяват гостоприемство по друг начин - домакинът предоставял жена си на госта Laughing
Това е след вечерята.
И ако гостът я откаже, тогава цяло село разбира, че жената на домакина не я бива....
То как да устои човек? Цялата вмирисана на кожи и рибешка мазнина  Mr. Green? Ама пусти обичаи, сигурно така домакинът иска да сподели всички налични "блага". Или пък какво ли му е на душицата да я пуска при друг, ама обичай - трябва да се спазва.

# 7
  • Мнения: 25 447
Ама пусти обичаи, сигурно така домакинът иска да сподели всички налични "блага". Или пък какво ли му е на душицата да я пуска при друг, ама обичай - трябва да се спазва.

Чела съм, че този обичай (както повечето народни обичаи между другото) си има своята логика. По този начин ескимоското племе се предпазва от кръвосмешения и разнообразява генетичния си код. Все пак живеят в доста затворено общество и нямат възможност за много контакти с външния свят.  Peace
(Пък и не живеят на кръстопът като нас.  Laughing)

# 8
  • Мнения: 4 298
Еми значи това му е мотивацията на човека - за благото на народа го прави! Все съм се чудила...

# 9
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Хахха  Laughing доста забавни за нас обичай...не знам какво им е на тези, които ги спазват newsm78 Laughing

# 10
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
 Shocked

# 11
  • Мнения: 153
Чувала съм, но не помну къде, че било уважение да пръднеш на масата докато се храниш с човек който идва за пръв път в дома ти или просто гост. Съжалявам но наистина незнам това шега ли и или има наистина такъв "обичай" някъде Peace

По отношение на пърденето на масата - ще поясня. Миналата година на гости ни дойде наш познат, който от 20 години живее в Швеция. Та същия дойде с негов колега, швед. Като любезна домакиня мама, естествено, се беше подготвила и ги покани на обяд. Оказа се, че на него му е обидно да яде от една чиния (става дума за студени мезета) с останалите на масата, но не му беше неудобно неколкократно и много звучно да изрази задоволството си от храната, а именно пърдейки. Честно казано като го гледах такъв един мазен и доволен ми идеше да му забия един шамар, ама нейсе - нали сме си възпитани и гостоприемни. Но това за мен си остана най- свинската проява демонстрирана от човек, при това европеец Shocked

# 12
  • Мнения: 668
Защо хляб не се оставя наопаки, т.е. с долната кора отгоре?
- Едно време пекарите, за да не забравят, че трябва да оставят хляб за палача, го отделяли и обръщали обратно. Че, ако забравят - лошо Wink

# 13
  • Мнения: 8 769
За китайците знам, че е проява на добри обноски, ако направиш колкото може повече боклук около себе си, докато ядеш, дори и по пода, да се позабършеш в покривката, както и да се уригнеш.
Бях го чувала, и скоро след това ми се случи да обядвам с китайци. Честно, изпълниха си ритуала хорицата.  Crazy

# 14
  • Мнения: 636
Филипинците носят бяло и черно на погребения. Бялото е свързано с добрите дела на човека.
Китайците също имат щастливи и нещастни числа. Няма да купят/наемат дом ако адреса му съдържа нещастно число. Също изложението е от значение.
В Канада (може би и по цяла Америка) няма 13ти етаж в сградите. След 12ти етаж следва 14ти.

Общи условия

Активация на акаунт