След месно пюре кърмите ли?

  • 522
  • 11
  •   1
Отговори
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Въпросът ми е към тези, които кърмят и нямат все още заместено млечно хранене. От близо месец давам месо на моята дъщеричка, като все още нямам заместено млечно хранене (не смятам да замествам до годинката). След пюретата, кашите и т.н. винаги давам да си досуква, за това давам и по половин порция каша или пюре.
Моя приятелка от Франция ми сподели, че тяхната педиатърка им казала, че след месо не било добре да се кърми (не ми стана много ясно защо).
Та въпросът ми е, спазвате ли това нещо или го карате като мен, през просото един вид?  Blush

# 1
  • Мнения: 371
Ами, след като не даваш цяла порция пюре, трябва да дохранваш с кърма.

# 2
  • Мнения: 4 242
Аз по- скоро кърмих преди ядене, но това няма връзка с въпроса ти.
Да, права си че до годинката не се замества млечно хранене, до годинката млякото трябва да е 70% от менюто на детето.
Хубаво е с месо да не даваш млечни продукти, тъй като и двете храни се преработват и усвояват трудно (нещо свързано с молекулите им беше, ще потърся подробното инфо) , но това не важи за кърмата. Майчиното мляко има ензими които спомагат разграждането на храната в стомаха и в никакъв случай не затруднява храносмилането, точно напротив.  Grinning

# 3
  • Мнения: 2 467
До година и половина не бях заместила кърмене, та давала съм. И още кърмя и след, и преди...

# 4
  • Мнения: 3 521
Иzбягва се приемът на мляко и месо в едно хранене, zаради опасността от натрупване на твърде много животински белтъци в органиzма на бебето и съответно въzможната проявяване на някаква форма на непоносимост към тях. Копирам ти директно един стар мой пост по същата тема

Значи в общи линии,

За белтъчините е хубаво да не надвишават 15% от дневното "менЮ", zащото се наслагват в органиzма и могат да доведат до алергии, zатрудняване работата на някои органи и т.н..Също трябва да се съчетават така, че 2/3 от тях да са растителни и 1/3 животински(в генетично обременени раси_1/5 животински, 4/5 растителни). Важното е да се консумират раzнообраzни белтъчни храни, zа да се осигуряват необходимите аминокиселини на тялото.Също така е препоръчително белтъчните храни да се приемат в раzлично време на денонощието, т.е. ако на zакуска сте предложили мляко с мЮсли, на обяд може да се предложи само zеленчук, а zа вечеря zърнено/плодова каша или пЮре.

Дневната нужда от протеини по въzраст е следната
0_4 месеца 2,2 гр/кг. телесна маса
5_12 месеца 1,6 гр/кг. телесна маса
1_4 годинки 1,2 гр/кг. телесна маса
4_7 годинки 1,1 гр/кг. телесна маса
7_10 годинки 1,0 гр/кг. телесна маса

Добре усвоими от тялото комбинации от белтъчни храни са с zърнени култури, картофи, бобови растения.

Ето една съпоставка на кравето мляко и кърмата(zа 100гр.)
Майчино мляко Краве мляко
Енергия KJ 295 285
Белтъчини гр. 1,2 3,3
Маzнини гр. 4,0 3,8
Въглехидрати гр. 7,0 4,7


Т.е. личното в моя случай
Едно бебе на 9 месеца, тежащо 9 кг. има нужда от 14,4 гр. белтъчини(растителни и животински) дневно. В пЮрето, което вчера дадох (Царевица, картофи и пуйка) пише, че са 5,7 гр. и 50 мл. кърма още 0,6 гр., в 20 гр. каша, която давам zа вечеря(7_zърна) са 11,2 гр./100 гр. т.е. 2,24 гр., плЮс там някакви 0,6 гр. от плодовото, което давам 2 пъти дневно, стават приблиzително 9 гр., останалите 5,4 грама са 450 гр. кърма. Аz нямам идея колко кърма иzпива де, но предполагам, че е горе долу в тия граници, раzделена на 3 кърмения.


Дано не съм те объркала съвсем Mr. Green.

# 5
  • Мнения: 919
Според мен причината е в това че калцият в млякото пречи за усвояването на желязото от месото. По едно време педиатърката ни ми беше казала да давам капки желязо и в аптеката ме инструктираха да не ги давам непосредствено преди или след кърмене. Peace

А на въпроса, аз кърмя винаги когато Рора пожелае, а и не мисля че има кой знае какво значение, защото така или иначе се усвоява много малка част от желязо от месото

Последна редакция: вт, 17 апр 2007, 16:26 от Гаргамелчо

# 6
  • Мнения: 8 242
Кърмя когато ме потърсят.. Без значение колко скоро или отдавна е ял нещо друго, без значение какво.

# 7
Аз също не съм отдавала значение на това какво е консумирал сина ми и винаги, когато  си е поискал кърма съм му давала.

# 8
  • Мнения: 1 427
Да, въобще не съм следила месно ли е яла или зеленчук-давах след всяко хранене с пюре!

# 9
  • Мнения: 3 423
аз питах педито за това дали калция пречи за усвояването на желязото в месото и тя каза,че млечните пречат но не и кърмата,като даде за пример най усвояваното желязо,че е в кърмата
съответно спокойно си кърмя и даже добавям кърма в месните пюрета

# 10
  • Мнения: 5 401
И аз кърмя преди или след пюрето.   bouquet

# 11
  • варненка от София
  • Мнения: 4 880
Такаааа, след отговорите ви днес след пилешкото с картофи и броколи спокойно дадох и цицата, сега спим доволни. Hug

Общи условия

Активация на акаунт