Що е то рейтинг и има ли той почва у нас?

  • 1 205
  • 26
  •   1
Отговори
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Пускам тази темичка, за да не се спами друга, в която възникна въпросът.

Моля сведущите да обяснят по принцип какво е рейтинг, как се измерва в читавите страни и какво е положението в България.

Спомена се нещо за кутии - може би такива, които отчитат кои предавания се гледат от различните категории зрители, вероятно се дават на представителна извадка български семейства или... всъщност това беше мое предположение.

Каква е истината?

Благодаря за всички мнения по темата  bowuu

# 1
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
За мен определянето на рейтинга на едно предаване си остава неразгадана мистерия. Как, защо, на кого плащаш, на кого му пука за рейтинга - не разбрах за осемте години като автор, работещ за БНТ.  newsm78

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 306
"Кутиите" не са ли в самите телевизори, нещо, свързано с ПАЛ и СЕКАМ системите беше, отчита кой канал се гледа в момента.

# 3
  • Мнения: 6 167
ами снощи професионалистите казаха, че е много сложно за непрофесионалисти, и много дълго за обяснение.

като се има предвид, че теорията на относителността на айнщайн се побира на 1-2 страници , това ще да е наситина много сложно  Wink

рейтинг - ами аз знам за рейтинга, че има едни машинки, които мерят кой е пред телевизора.  сигурно ги разпределят във възможно най-разнообразни групи от хора и мерят.
накрая се получава сигурно нещо, като индекс, и така.. си го представям аз рейтинга  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 3 423
Ето няколко линка на немски:

Цък
Цък
Цък

Страницата на agf е много интересна.
Обясняват си хората и методи на измерване,
и начини на отчитане, всичко си казват.

# 5
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Ми то хубаво, ама като не разбирам немски...

Лени, и аз така си го представям, ама очаквам истинските разбирачи да кажат докъде моята представа отговаря на действителността. Надявам се специалистите да се опитат да слязат на нивото на простия народ и да обяснят  newsm78, предвид Айнщайн  Wink

# 6
  • Мнения: 43
Рейтингите се мерят с пийпълметрия (демек мерят хора). Това са специални устройства, които се поставят в домете на определен брой семейства (мисля, че са 700 в момента). Тези семействата трябва да са представителна извадка на населението на България. Всеки член от семейството трябва да натисне определен бутон, когато започне да гледа ТВ, оттам насетне пийпълметричното устройство сама регистрира въпросния човек кай канал гледа, колко дълго и т.н.

# 7
  • Мнения: 3 423
Интересно става, когато мама глади,
в другата стая щайгата си работи,
примерно Формула 1, мама продължава
да глади, а квотите на Формулата скачат,
щото мама е отчетена като зрител.

# 8
  • Мнения: 656
Мама е зрител, защото с Формула 1 може да си доглади дрехите на спокойствие, докато синчето се е опулило в телевизора.

# 9
  • в Низината
  • Мнения: 705
Рейтингът е оценка на популярността на дадена медия най-просто казано. Критерийте са различни, но винаги се взима предвид възрастта, социалното положение, доходите, професиите, покритието на съответната медия и т.н. Проучванията за рейтингите могат да се правят face to face, по телефона, чрез пийпълметрия.

# 10
  • Мнения: 43
Интересно става, когато мама глади,
в другата стая щайгата си работи,
примерно Формула 1, мама продължава
да глади, а квотите на Формулата скачат,
щото мама е отчетена като зрител.
Абсолютно си права, че това е проблем, но все пак меренето на рейтинг чрез пийпълметрия  е най-добрия начин, който е измислен до момента. Преди да се въведе пийпълметрията в БГ  рейтингът се мереше с дневници, демек сяда си човека и си пише кога какво е гледал, ама той нали го мързи не го прави всеки ден, ами веднъж в седмицата и сети се до колко си спомня в понеделник какво е гледал и по какво е гледал. 

# 11
  • Мнения: 3 423
Трябва да се разчита на съзнанието
и отговорността на участниците обаче!

# 12
  • Мнения: 1 364
Много интересна тема, ще я следя.

# 13
  • Мнения: 4 546
Рейтингите се мерят с пийпълметрия (демек мерят хора). Това са специални устройства, които се поставят в домете на определен брой семейства (мисля, че са 700 в момента). Тези семействата трябва да са представителна извадка на населението на България. Всеки член от семейството трябва да натисне определен бутон, когато започне да гледа ТВ, оттам насетне пийпълметричното устройство сама регистрира въпросния човек кай канал гледа, колко дълго и т.н.
на мен точно това ми е странно. устройствата са определен брой, не особено голям. а много често по ТВ казват "предаването беше гледано от ...хиляди зрители"  newsm78

# 14
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Тези, в чиито домове са устройствата са представителна извадка, например - 10% домакини, 10% студенти, 10% над 30 години и т.н. Всички те представляват например 1% от гледащите телевизия. И после се умножава - ако 1% от имащите устройства е гледал Формула, а имащите устройства са 1% от 1 000 000, които гледат телевизия, то  значи 100 човека са гледали Формулата. Приблизително Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт