Tестостерон - дайте мнения

  • 2 132
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 429
Порових се малко преди да напиша тема си, но не открих подобна.
От 3 години и половина съм със следменструално кървене, което започна веднага след раждането. До сега провеждах лечение с Дуфастон, Утрогестан, но без резултат, направиха ми абразио, което показа само наличието на хиперплазия и пак след това цикъл от 12-15 дни. Без сили съм и съм безкрайно изнервена.
Днес си изследвах хормоните и резулатите са следните:
FSH 7,65
Естардиол 57, 74
Прогестерон 0,306
Тестостерон 0,246
Обадих се на лекарката, която ме лекува и каза, че тестостерона ми е много висок.

Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 20:21 от krassi2

# 1
  • Мнения: 4 324
Дай и референтните стойности на хормоните, за да коментираме.

# 2
  • Мнения: 429
Благодаря ти, Верити.
Тъкмо се опитвах да изтрия темата и се изненадах, че ти си се включила.
FSH 7,65 реф. стойности (3,35-12,5)
Естрадиол 57,74  - (24,5-195,0)
Прогестерон 0,306 - (0,2-1,5)
Тестостерон 0,246 - (0,06-0,82)
Днес следобед говорих с друг лекар, който е също гинеколог и ми каза точно обратното, че тестостерона ми е в нормата, по-скоро трябва да се обърне внимание на прогестерона, затова защото клони към ниските стойности. Аз се замислих над думите на лекуващата лекарка и си мисля, че може и да се заблудила, защото все пак и ги продиктувах по телефона.
Аз самата мисля, че е в рамките на нормата, но защо като и хормоните ми са наред продължавам да кървя по 15 дни вече три години. Вече незнам къде да отида и какво да пия.

# 3
  • Мнения: 4 700
Много е важно кога се вzема кръв т.е. в кой ден от цикъла. Прогестерон се иzследва на 7 ден след докаzана овулация. Ако си нямала овулация е нормално да е нисък прогестерона. ФСХ, ЛХ и Естрадиол се иzследват най често на 3 ден от цикъла, макар че има референтни стойности и zа другите фаzи. Съотно6ението на ФСХ и ЛХ трябва да е горе долу 1:1. Ако не си пуснала и ЛХ не може да се съди zа ФСХ. При мен и двете стойности бяха в нормата но едият бе6е доста пове4е от другия и тогава се съмняваха zа ПКЯ.  Относно тестостерона, определено ти е в нормата. Иzследвала ли си пролактина? Ако той е пови6ен съ6то се наблюдава нару6ение в zикъла. Най добре е да си пусне6 на трети ден от цикъла ФСХ,ЛХ, естрадиол и пролактин, а ако има6 докаzана овулация на 7 ден след нея и прогестерон.

# 4
  • Мнения: 429
Кръвта ми я изследваха на третия ден от цикъла и нищо повече не ми е казано.
mipetrova, виждам, че ти си доста наясно с нещата би ли ми обяснила кога и как се изчислява съотношението между ФСХ и ЛХ (ако не се лъжа са фоликулостимулиращи хормони)Пролактин не ми е пускан за изледване, както и ЛХ, за овулация съм наблюдавана на ехограф, както и сух тест съм си правила, и двата са (+). Незнам какво е това  ПКЯ.
МАй ме лекуват напосоки

# 5
  • София
  • Мнения: 35 814
Кръвта ми я изследваха на третия ден от цикъла и нищо повече не ми е казано.
mipetrova, виждам, че ти си доста наясно с нещата би ли ми обяснила кога и как се изчислява съотношението между ФСХ и ЛХ (ако не се лъжа са фоликулостимулиращи хормони)Пролактин не ми е пускан за изледване, както и ЛХ, за овулация съм наблюдавана на ехограф, както и сух тест съм си правила, и двата са (+). Незнам какво е това  ПКЯ.
МАй ме лекуват напосоки

Стойността на ЛХ се дели на ФСХ.
Нормално е ФСХ да е малко повече от ЛХ.
Ако ЛХ е по-високо няма да има О./може би има киста/.
Нормалтото сътношение на ЛХ:ФСХ е 1:1

# 6
  • Мнения: 4 700

Стойността на ЛХ се дели на ФСХ.
Нормално е ФСХ да е малко повече от ЛХ.
Ако ЛХ е по-високо няма да има О./може би има киста/.
Нормалтото сътношение на ЛХ:ФСХ е 1:1

 Peace

ПКЯ е поликистоzни яйчници. Пусни си ЛХ и ФСХ zаедно, а о6те по добре е да си пусне6 и пролактина. Това са хормони на хипофиzната жлеzа. Аz имам аденом на хипофиzата и той ми бе6е объркал всички хормони, проивеждани от нея. За пролактина няма zначение на кой ден го пуска6. Важно е да лежи6 30 мин и да ти вzемат кръв в легнало състояние. И колкото и сме6но да zву4и, някои каzват и да не си опипва6 гърдите преди това, За6тото това е хормонът, които проиzвежда млякото и е висок при жените, които кърмят.

Освен това горе6то бих те посъветвала да отиде6 на ендокринолог, а не на гинеколог. Ендокринолоzите са теzи, които лекуват хормонални нару6ения. Ето цитат от една медицинска книга. "Специалиzираният термин zа хормонална система е ендокринна система, а специалиzираната област се нарича ендокринология"

# 7
  • Мнения: 429
 Момичета благодаря ви много, просто ми отворихте очите.
Препоръчайте ми добър ендокринолог.

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 22:35 от krassi2

# 8
  • Мнения: 4 700
Ами в София ходих при доц. Андреева в Бодимед и съм доволна от нея. Най доволна съм от проф. Павлов, но той е в Пловдив.

# 9
  • Мнения: 822
LH и FSH се изследват на 3-5 ден от цикъла, пусни си и пролактин. За пролактина трябва да си абсолютно спокойна, защото освен всичко останало той е хормон и на стреса. Прогестерон изследвай на 7-ми ден след доказана ову, в първата фаза на цикъла не виждам каква диагностична стойност има.
Направи ТАТ и МАТ ( антитела на хормоните на щитовидната жлеза ) и самите TSH и FT4. Често се случва техни завишени/занижени стойности да объркват другите хормони.
Тестостеронът ти е добре, не го мисли.

# 10
  • Мнения: 4 324
Тестостерон 0,246 - (0,06-0,82)

Миличка според мен тестостерона ти е абсолютно в норма Simple Smile Най-вероятно твоята д-рка не е разбрала правилно данните по телефона Simple Smile

Другото момичетата са ти го казали.

# 11
  • Мнения: 96
krassi2, пишеш, че вземаш Утрогестан. Той си е прогестерон. Аз не разбрах дали в момента го взимаш, но имай предвид, че си е прогестерон.

Общи условия

Активация на акаунт