Разглезени ли са нашите деца!?

  • 1 355
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте!
Дъщеря ми става на 18г, и по този повод си пожела доста скъп подарък(нокия 7373 ~ 500лв). Понеже не сме съгласни с желанието й, няма да й го подарим, но ще дадем достатъчно пари, за да си го купи сама. Надявам се да е малко по-разумна и да не ги даде за някакво gsm украшение.

Вие какво бихте направили!?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 340
Ами труден въпрос. Аз може би ако имах възможността и това искане не е навик а е рядкост бих го купила.Пример моята племенница  поиска телефон за рожденния си ден, но по-скоро усетих,че другите в класа са и повлияли със скъпите си играчки,но се стигна до консенсус цветен с камера и там всички екстри които искаше, но на по сносна цена и тя е доволна

# 2
  • Мнения: 8 769
Трудна възраст. Нямам още дете на 18, но си спомням, че на племенниците на съпруга ми им се подариха доста демонстративно автомобили за 18-я рд....така че твоята щерка, Kristina49, с перце да я погалиш.
За съжаление освен, че времето в което живеем е доста материално, е въпрос и на начин на живот и възпитание на децата, както и на материални възможности. Както го свикнеш.
Онези палавници, за които споменавам по-горе бяха свикнали още от малки всичко най-ново, марково и скъпо да им се купува. Две години преди да навършат 18г те знаеха, че ще им се купи кола, избираха си марка, модел и прочие.... В този смисъл те за мен са разглезени, да. Нито за ден не бяха помагали за каквото и да било, у дома или офисна работа. Сега са студентки. Едната доколкото успявам да видя помага там някак си на майка си в работата, и предполагам получава доста солидна заплата (все пак мама е изпълнителен директор). Другото момиче е в Сф-съвсем не й знаем спатиите. Живее в собствен апартамент, не съм чула да поработва между ученето, както правят доста студенти.
Да са живи и здрави!  bouquet Дано се научат да оценяват стойностните неща в живота!  bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 4 865
В описаната от теб ситуация реакцията ми би зависила от много неща:
- финансова възможност - ако не можем да си позволим нещо, казвам направо
- порядъка на обичайните за семейството подаръци - дали и други в семейството са или биха получили подарък от тази категория
- нуждата от нов телефон - ако само преди три месеца си е сменила телефона, може би не е сега времето за нов
- нуждата от ТОЗИ телефон - ако телефонът предлага някаква необходима екстра или удобство

И не на последно място, бих преценила начина, по който ми се иска подаръка: дали е просто споделено желание, или става дума за нещо от рода "на 18-тия рожден ми се полага!"

А разглезването не е задължително да има пряка връзка с материалните придобивки. То е въпрос на отношение, а не на притежание.

Виктория има рожден ден следващата седмица. Поръча си волейболна топка, нов халат за баня и кутия белгийски шоколадови трюфели. За топката ще подскажа на някой, който не е решил какво да й подари. Халатът й така или иначе ще бъде подновен, както се подновяват дрехите и бельото й, не е нужно да има рожден ден, за да го получи. Белгийските трюфели съм ги купила, защото аз самата я убедих колко хубав е белгийският шоколад. Подаръкът й обаче остава изненада. Знам, че ще я зарадва, макар никога да не е казвала, че иска точно това точно сега. И не, не мисля, че децата са ми разглезени, макар че често получават нещата, които искат.

# 4
  • Мнения: 1 849
Според мен важен е мотива с който се искат нещата.
Защо й е този телефон, защото има необходимост от него или защото е газарийка...
Така бих мислила дори и да бях милионерка...
Нещата трябва да се купуват, защото са необходимост, а не заради новата мода, марката....
Глезени според мен са тези деца, които смятат, че целия свят им е длъжен... и на всяко щракване с пръсти трябва да имат това което са казали...

# 5
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941


А разглезването не е задължително да има пряка връзка с материалните придобивки. То е въпрос на отношение, а не на притежание.



С това съм съгласна. А желанието за притежание според мен идва до голяма степен от консуматорското общество, в което живеем - рекламите с които ни засипват; изобилието от стоки; днешната ценностната система.

Не разбрах във вашия случай, откъде идва проблема - от вида на подаръка, или от стойността му?
Аз бих обяснила, че 500 лв. са пари които  обикновен работник изкарва за 1 месец труд, и да обмисли добре дали това е, за което си заслужава да се похарчат тези пари.
Моите деца са малки, и се старая да озаптявам желанията им за притежание, не защото  няма да мога да си го позволя, а защото смятам, че не е особено възпитателно да задоволявам  прищевките им.
Мобилните телефони, колите и изобщо екстрите на съвременното време за мен са само средство, и за съжаление - необходимост. Важното е да вършат работа, а каква е марката, колко струват и да си ги меря със съседа - не ме интерсува.


# 6
  • Мнения: 196
18 г. е значителна дата, пълнолетие. Ако това е най-горещото желание на детето, защо да не го задоволите? Стига въпросът да не е финансов, разбира се.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Здравейте!
Дъщеря ми става на 18г, и по този повод си пожела доста скъп подарък(нокия 7373 ~ 500лв). Понеже не сме съгласни с желанието й, няма да й го подарим, но ще дадем достатъчно пари, за да си го купи сама. Надявам се да е малко по-разумна и да не ги даде за някакво gsm украшение.

Вие какво бихте направили!?
Лично аз няма да купя на дъщеря си телефона за подарък. Явно детето знае , че може да си поиска такъв подарък или равностойността му в парички. Ако не можехте да си го позволите едва ли щеше да си го поръча, щото нямаше как да го получи. newsm78 Защо не и предложите друг подарък , който наистина ще и остане за спомен от 18я рожден ден? Peace

# 8
  • Мнения: 196
Здравейте!
Дъщеря ми става на 18г, и по този повод си пожела доста скъп подарък(нокия 7373 ~ 500лв). Понеже не сме съгласни с желанието й, няма да й го подарим, но ще дадем достатъчно пари, за да си го купи сама. Надявам се да е малко по-разумна и да не ги даде за някакво gsm украшение.

Вие какво бихте направили!?
Лично аз няма да купя на дъщеря си телефона за подарък. Явно детето знае , че може да си поиска такъв подарък или равностойността му в парички. Ако не можехте да си го позволите едва ли щеше да си го поръча, щото нямаше как да го получи. newsm78 Защо не и предложите друг подарък , който наистина ще и остане за спомен от 18я рожден ден? Peace

Като например? Детето си иска GSM, защо трябва да я убеждавате да си пожелае нещо друго, при условие, че вече си е пожелала?

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 553

[/quote]

Като например? Детето си иска GSM, защо трябва да я убеждавате да си пожелае нещо друго, при условие, че вече си е пожелала?
[/quote]Защото,  точно по този повод , навършването на 18г., дъщеря и иска този подарък.Навършването на пълнолетие е повод за по специален празник и подарък .Не мисля ,че телефон е точно такъв подарък. newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
А разглезването не е задължително да има пряка връзка с материалните придобивки. То е въпрос на отношение, а не на притежание.

Това е и моето мнение.
Ако мога да си го позволя, ако смятам, че трябва ако... Бих купила и телефон за 1 000 лева.


yaz, нали разбираш, че момичето е пожелало точно този подарък... За нея това е специалния подарък. Предполагам, че на твоя 18-ти рожден ден ти си избирала...сега е неин ред - ако ме разбираш  Wink Peace

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ако изключим, че въпросът е принципен, то ГСМ за 500лв. за подарък на 18г. девойка си е бял, ама много бял кахър. Те, пъровлаците (еле пък тези в частните школа) откога са с такива...  Whistling

...доста скъп подарък(нокия 7373 ~ 500лв). Понеже не сме съгласни с желанието й, няма да й го подарим, но ще дадем достатъчно пари, за да си го купи сама.

туй не го вдянах, честно... Blush

# 12
  • София
  • Мнения: 2 019

Като например? Детето си иска GSM, защо трябва да я убеждавате да си пожелае нещо друго, при условие, че вече си е пожелала?
[/quote]Защото,  точно по този повод , навършването на 18г., дъщеря и иска този подарък.Навършването на пълнолетие е повод за по специален празник и подарък .Не мисля ,че телефон е точно такъв подарък. newsm78
[/quote]

Съгласна съм. Мисля си, че иска този подарък не защото има нужда от него, а за да се изфука пред приятелите. Дъщеря ми е на 10г. и за Нова година също си поиска телефон за 600лв. Подарихме й за 100, който също има камера и разни други екстри и тя беше много щастлива до момента , в който не тръгна на училище. Някои деца й казали, че е бебешки и на нея вече не й харесваше.
За 18 рожден ден си мисля, че е подходящ по-стойностен подарък. Лошото е, че повечето деца се ръководят от това какво ще кажат другите, как изглеждат в техните очи и т.н. Нещо запомнящо се като екскурзия или дори бижу (въпреки, че е много тревиално) ще й остане за спомен.

# 13
  • Мнения: 1 517
Глезени според мен са тези деца, които смятат, че целия свят им е длъжен... и на всяко щракване с пръсти трябва да имат това което са казали...

Сега масово е така  smile3511 (казвам го по принцип, не за конкретната девойка). Аз за 18 си Р.Д. получих кожух от сребърна лисица.

# 14
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
На колко години трябва да станат децата, че да започнем да уважаваме желанията им?
Аз отсега практикувам така.
Казвам с каква сума разполага, а тя решава какво иска.
Разбира се, тъй като няма 5, все още си позволявам опити да и влияя и се обясняваме и дори понякога откровено се налагам, но аз на 18 излезнах да живея самостоятелно.
Въобще не мога да си представя, че на тази възраст някой ще ми дава напътствия какъв подарък искам...

Общи условия

Активация на акаунт