въпрос за бета таласемия

  • 1 431
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Здравейте!С мъжа ми правим опити за бебе.Но миналата година при рутинен преглед му откриха хетерозиготна бета таласемия.Въпросът ми е- трябва ли в този случай да се прави генетична консултация.Проблемът е,че и мои втори братовчеди по майчина линия имат същото заболяване.Трябва ли да се притеснявам еветуално за детето си в бъдеще, какъв е принципа на унаследяване.Ще се радвам да чуя вашето мнение.Благодаря!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Ако ти нямаш  - възможността бебето да я наследи е 50/50, но дори и да я наследи от бащата то ще е минорна форма, което се смята за козметичен дефект и не е нищо сериозно.
При нас е така: аз нямам, но мъжът ми е с хетерозиготна бета талесемия и съответно дъщеря ми я наследи от него. Просто тенът и е по-блед, но толкова жизнено и енергично дете рядко се среща  Laughing

# 2
  • Мнения: 376
Soff, искам да те питам как откриха таласемията? Какви точно изследвания и показатели я показват? При нас има съмнение, но таткото не се изследвал, а на мен ми направиха някакво изследване, което не е точно за таласемия и казаха, че нямам.

# 3
  • Мнения: 7 186
Трябва да изследваш и себе си. Ако си здрава, няма проблем- бебето ще е здраво или с Таласемия минор, като мъжа ти, което не е проблем.
Но ако и ти имаш Таласемия, тогава вече ще са нужни разширени изследвания.

# 4
  • Мнения: 3 675
Бих желала да попитам следното: стойностите на хемоглобина показателни ли за носителство на това заболяване?На мъжа ми хемоглобина е 110, а моят е 160. Той винаги се бъзика, че имам хемоглобин на борец  smile3532 При това положение трябва ли да си правя изследване на хемоглобина чрез йонофореза.На него му правиха такова изследване в софия и то потвърди диагнозата.

# 5
  • Мнения: 7 186
Бих желала да попитам следното: стойностите на хемоглобина показателни ли за носителство на това заболяване?На мъжа ми хемоглобина е 110, а моят е 160. Той винаги се бъзика, че имам хемоглобин на борец  smile3532 При това положение трябва ли да си правя изследване на хемоглобина чрез йонофореза.На него му правиха такова изследване в софия и то потвърди диагнозата.

Електрофорезата на Hb е изследването, което доказва категорично Таласемията. Направи си.

Общи условия

Активация на акаунт