Бучка в гърдата

  • 4 259
  • 6
  •   1
Отговори
Здравейте мили майки!  Аа съм една от многото кърмещи. Детето ми е вече на 1 година, но все още активно суче и му е много вкусно. Не знам дали тук трябва да споделя тревогата си или в здр. справочник.  От 3 дена в едната ми гърда се образува бучка, която не се разнася.Диаметърът и е около 1см., и се намира на 1см. от ареолата в посока към мишницата. Дали е някакъв възел или мастит идея си нямам. Имате ли подобен случай, споделете как сте се оттървали? Предварително благодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 610
Най-добре посети мамолог Peaceнай-точно ще ти каже какво може да е.

# 2
  • Мнения: 1 559
Вла_дис, поздравления за кърменето една година! Grinning
Имаш ли температура? Болезнена ли е бучката?
Най-вероятно се касае за запушено млечно каналче. На повечето мами тук им се е случвало, на някои ни се е случвало не веднъж. Ти имала ли си този проблем друг път? А имаш ли нещо като бяло връхче на зърното? Как са ти зърната, някаква промяна?
Слагай компреси с кърпи с топла вода (поносимо, приятно топла) или бутилки, пълни с топла вода на засегнатия участък. Друг вариант е да потопиш засегнатата гърда в съд с топла вода, да вземеш топъл душ или да сложиш памперс напоен с топла вода (така топлината се задържа по-дълго) на бучката. След затоплянето, опитай да се отпуснеш, да масажираш участъка и да изцедиш колкото можеш кърма.
Описаната процедура: затопляне - масаж - изцеждане е добре да повтаряш често. Важно е също така често да даваш гърдата с бучката на детенцето. От опит знам, че е доста трудна (да не кажа и непосилна) задача майката да определя позата за кърмене при толкова "голямо" кърмаче. Все пак опитай да нагласиш позата така, че устичката на детенцето да е по посока на запушването (може би ще имаш успех, ако детенцето е сънено). Освен това пробвай да кърмиш на "четири крака" - така гравитацията ще ти съдейства за по-лесното слизане на млякото.
Може да си правиш и студени компреси след кърмене или изцеждане (ако участъкът е болезнен). Много успокояващо действа компес със студена извара.
Ефикасни се оказват и компресите със зелеви листа - взимаш лист прясно зеле, махаш му главната жила, понамачкваш го, бодваш го тук там и го слагаш на проблемната гърда.щом листът поизсъхне, го сменяш с нов... Може да спиш през нощта със зелев лист в сутиена, доста майки откриват, че им помага.
Може да си вземеш и Лецитин (1200 мг, канадски или чешки) и да пиеш по 3-4 капсули дневно докато отшуми проблемът. Лецитинът е хранителна добавка, добива се е от соята и е безвреден за бебето (ако нямате предразположеност към алергия от соя, разбира се).
Важно е и да приемаш достатъчно течности и да си почиваш.
Пиши как се развиват нещата и не се отказвай да споделяш и да задаваш въпросите си тук, дори и да получаваш едносрични отговори понякога.

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 22:14 от Илиана_М

# 3
  • Мнения: 153
Съжалявам за ненавремения отговор, но дано да е от полза. Просто сега видях темата и мисля, че е важно да споделя опасенията си. Така, както описваш нещата, по скоро не се касае за запушени млечни каналчета, а за друг вид образувание. Не искам да те плаша, но може да е киста или фиброаденом. Лично аз съм имала и имам и двете. Кърмя вече пети месец с два фиброаденома и на двете гърди. Освен това преди два дни получих запушване на млечните канали, което слава Богу с много цедене и непрекъснато сучене от страна на малкия успях да премахна. Има разлика обаче в двете. Фиброаденомите не болят. И растат постепенно. Т.е, ако имаш такъв, трябвало е да го забележиш и преди, но е възможно да си пропуснала. От друга страна запушването не е като бучка, а по скоро някакво по твърдо образувание, което няма определена форма. Така или иначе трябва да се прегледаш. Но не е нужно да ходиш на мамограф. И ехография ще свърши работа. Успех.! каквото и да е, е поправимо. Ако е фиброаденом обаче, не трябва да го разстриваш и мачкаш. Той няма да се махне, по никакъв начин освен оперативно. Но ако не расте не ти пречи да кърмиш.
Не се притеснявай преди да си се уверила в каквото и да било. Притеснението може да доведе до спиране на кърмата ти. Успех, дано са запушени млечни каналчета и всичко да мине бързо. Ако е така следвай съветите на Илиана М.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 628
Съжалявам за ненавремения отговор, но дано да е от полза. Просто сега видях темата и мисля, че е важно да споделя опасенията си. Така, както описваш нещата, по скоро не се касае за запушени млечни каналчета, а за друг вид образувание. Не искам да те плаша, но може да е киста или фиброаденом. 
Grafi_81, а има ли проблем докато кърмиш да се прегледаш при мамолог. Включвам се в темата, тъй като съм с фиброкистозна мастопатия на гърдите, като на лявата имам и фиброаденом. През нощта, когато имам по-дълга пауза в кърменето, там се образува бучка на едно и също място, но когато бебето суче, се разнася. Чудех се, дали да отида да се прегледам сега - в смисъл, кърмата ще попречи ли на лекаря да види какво става, трябва ли преди това да накърмя бебето и да се изцедя newsm78.

# 5
  • dimitrovgrad
  • Мнения: 22
здравейте и от мен.Какво значи фиброаденом,опасно ли е много,че и аз май усещам нещо налявата гърда.Опишете моля по-подробно и дали може да кърмя и да ме прегледа мамолог.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 628
здравейте и от мен.Какво значи фиброаденом,опасно ли е много,че и аз май усещам нещо налявата гърда.Опишете моля по-подробно и дали може да кърмя и да ме прегледа мамолог.
Фиброаденом е образувание в гърдата, доброкачествено, но трябва да се следи често, за да не се превърне в нещо по-опасно. При мен го откриха още преди бременността, както и мастопатия, и просто трябва да ходя на преглед на 6 м. Няма проблем за кърменето, дори мамолога ми каза, че за гърдите ми е по-добре да кърмя. Тъй като от 2 м. на бременността не съм ходила, мисля да отида скоро на преглед, но не съм много сигурна дали мамолога няма да има проблем при прегледа заради кърмата, предполагам преди това трябва да се изцедя добре newsm78. Ако смяташ, че имаш бучка, най-добре отиди на лекар.

Общи условия

Активация на акаунт