Отново проблем с кърмата

  • 530
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 226
Мили мамчета, отново съм изправена пред поредното намаляване на кърмата. Винаги съм казвала на мъжа ми, че ако съм успяла да кърма вече 4 месеца и половина, то е благодарение на вас. Сега се обръщам директно към вас, защото вече съм отчаяна Cry Твърдо бях решена да захраня дъщеря ми от 6-тия месец, но сега мислия да го направя от 5тия. Но какъв е проблема...от 4-5 дена кърмата ми пак е намаляла и този път Ива е ужасно недоволна от този факт. През деня  я кърмя почти през час, рядко през 2 (когато спи). Почти след всяко сучене (което трае макс 5 мин) започва да се дърпа и да плаче. Принудих се вечер да я дохранвам с размръзена кърма. От както си ляга в 8.30-9 и се буди в 8, ставам в 3 часа за да се цедя, а от вчера пак започнах да спя при нея за да я храня в 6. През деня пия около 2-3л течности, в това число лактогенни чаичета, бирена мая. Също така храня се добре, дори след раждането вместо да свалям, аз започнах да качвам.До сега резултата е нулев. Детето продължава да е доста неспокойно, дори и навън, където преди беше много кротка. Вода не и давам, а и биберони не иска (смуче си палеца Crazy) Забелязах, че миналият месец, преди да ми дойде цикъла (за първи път след като родих), кърмата пак ми беше намаляла ужасно много. Сега пак чакам да ми дойде. Дали това няма връзка? Кажете ми какво да правя, ужасно съм притеснена и полудявам от мисълта, че детето ми може да гладува smile3518

# 1
  • Мнения: 1 559
Звучиш много притеснена. Confused
Мисля си, че ако бебе на 4м и половина е гладно, то непременно ще го разгласи шумно.
Ако искаш, разкажи малко повече, за да помислим какво може да се направи.
От кога е неспокойна Ива? Възможно е зъбните й зародиши да нарастват и да й създават дискомфорт.
Пишеш, че миналия месец преди да ти дойде цикълът кърмата ти е намаляла ужасно много. Това отрази ли се на поведението на Ива? Кои бяха признаците, че кърмата ти драстично е намаляла?
След това явно положението се е нормализирало. Как успя да увеличиш кърмата си тогава?
И по какво усещаш, че кърмата ти сега отново е намаляла - неспокойството на Ива или има и други фактори? По колко напишкани памперса имате за денонощие? Колко често ака? Как наддава?
Някои майки наблюдават неспокойствие при бебетата си, протести при опитите да ги накърмят или намаляване на кърмата малко преди или по време на цикъл. На някои по-чувствителни бебета не им се нрави особено промененият вкус на кърмата (промяната е хормонално обусловена и не продължава дълго). Ако случаят при вас е такъв, вероятно е въпрос на време всичко да си дойде на мястото. чрез често кърмене кърмата ти - ако е намаляла - ще се увеличи отново. Виждам, че ти се стараеш и си упорита в тази насока.
Доста бебета минават на вашата възраст през кърмаческа стачка, което много ми прилича на поведението, което описваш - бебето се дърпа и се сърди по време на кърмене. 11-11 и половина часова нощна пауза (каквато се е получила при вас) ми се струва доста продължителна за мъничко човече каквото е Ива. Как ти се струва варианта вместо да се цедиш в 3 часа, да взимаш Ива в леглото при теб по това време и при всяко промърдване да й даваш да суче (не е нужно да я будиш, тя ще суче инстинктивно)? А междувременно да включиш и едно кърмене преди да си легнеш (предполагам, че си лягаш след Ива)?
Ако вариантът да спите с Ива в едно легло е неприемлив за теб, опитай да спиш максимално близо до нея (като прилепите леглото й - със смъкната решетка - до вашето например) и й предлагай поне 2-3 пъти нощем (между 3 и 8ч сутринта) да суче. А вариантът да я накърмиш преди да си легнеш нека да си остане.

Опитай дали има промяна в ситуацията след тази реорганизация на кърменето.

# 2
  • Мнения: 1 559
чак сега ми се зареди подписът ти - наддаването и издължаването на Ива. Тя почти си е удвойла теглото от раждането и е порастнала с цели 15 см - това постижение не е за подценяване! Само последният месец е наддала малко по-малко (450 гр), но това пак си е в нормите. Все пак трябва да се има предвид, че след 4тия месец бебетата започват да наддават по по-малко.

# 3
  • Мнения: 226
Въпросът е точно в това, че определено доста плаче напоследък, както казах дори и навън.Неспокойна е от близо седмица, може и 10 дена, но положението е нетърпимо от 4-5 дни. Няколко пъти проверявах венците, дори 2 пъти ги мазах с гел, но не забелявам да е подуто или зачервено. Купих чесалки , които лапа доста настървено и след известно време започва да се ядосва и да мрънка.
Миналият месец пак беше неспокойна, когато ми дойде цикъла и ми намаля кърмата, но като че ли не беше толкова "ревящо" положението. А за намалялата кърма съдя по времето, в което Ива активно суче и гълта, след това започва само са суче без да преглъща и пуска гърдата с недудовлетворение. Същото така, когато всичко е наред тя напълно се засища с едната гърда, особено сутрин, но сега не е така дори в ранните часове. Другото нещо по което съдя е, че когато се цедя в 23-24 часа ( лягам си късно именно с тази цел) от едната гърда изцеждам максимум 30- 40 мл. ( Ива е яла за последно към 8.30).
Напишканите памперси са към 4-5 , но с акането си имаме проблем от втория месец. От както я дохранвам вечер ака почти всеки ден, но обикновено ака през 2 дни.
Относно нощните кърмения - доста пъти съм си мислила вместо да се цедя, да я накърмя, но ми се струва много брутално да я будя. Но сега пак започвам да спя при нея и като се размърда ще я взимам. Така стана и миналата сутрин, но чак в 6. Смело мога да кажа, че докато се хранеше нощем проблеми с кърмата не съм имала.

# 4
  • Мнения: 1 559
Това, че венците не са подути или зачервени и че видимо няма промяна в тях, не означава непременно, че зъбните зародиши не нарастват и не причиняват дискомфорт на бебето.
А ако опиташ да преместиш Ива на другата гърда, щом пусне първата, дали ще засуче?
Това, че изцеждаш 30-40 мл няма отношение към количеството кърма, която едно ефективно сучещо бебе може да изсуче.
Опитай да накърмиш Ива (вместо да се цедиш) преди да си легнеш. Да, брутално е да я будиш, но не мисля, че ще се наложи. Гушни я и изцеди малко мляко в устичката й, дразни устичката й със зърното си, или накапи кърма на зърното си и й го бутни под нослето. Изобщо дай й знак, че гърдата ти й е наблизо. Най-вероятно ще засуче (бебетата имат много силни инстинкти докато спят, а сукането обикновено става по инстинкт).
Ако Ива сама не си потърси нощно кърмене, вземи инициативата в твой ръце и й предложи поне две между 3 и 8 ч сутринта и едно преди да си легнеш.
Имаш ли възможност да я претеглиш сега и след седмица с нощни кърмения отново?
Колко добавка даваш вечер?

И пак да си кажа - с наддаването не виждам проблем. Но си мисля, че ще сте по-спокойни (и ти, и Ива), ако не правите толкова продължителна нощна пауза без кърмене.

# 5
  • Мнения: 73
Едва ли плаче от глад.И ние сме имали такива ревящи периоди особено при зъбоникненето. Вместо да се цедиш обаче я кърми, както и всеки път, когато заплаче.Нощното кърмене стимулира лактацията.
Успех! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 348
Четох в някоя от темите, че през първите дни от цикъла кърмата намалява. Аз все още по този въпрос не мога да изкажа мнение  Crazy Знам само, че и при нас има моменти, в които направо се отчайвам, усещам, че няма повече мляко и после нещата пак се нормализират. Аз от четвъртия месец започнах работа и общо взето, като съм си вкъщи е нон стоп на гърдата. Според мен може да изчакаш до шестия месец, пробвай с бирена мая  Blush

# 7
  • Мнения: 226
Илиана, когато я преместя на другата гърда започва да суче, пак за кратко и реакциите са същите, суче нервно, дърпа се и започва да плаче Sad Тази нощ таткото ни не ни събуди в 3, не е чул алармата, (аз отново не спя при него, а при Ива), но към 6.30 аз се събудих и я взех при мен. Наистина тя сучеше и дори не си отвори очите Shocked Но от тази нощ Ива ще спи до мен.
За днес още не съм имала проблеми с кърменето, т.е. тя яде спокойно без да плаче след това. Дано така да продължава.
Имам бебешки кантар и мога да я меря по-всяко време. В началото я мерих преди всяко хранене и след това, но в такива кризи ме е страх да я меря, защото ще се депресирам още повече. Снощи, преди да я изкъпем беше 6.440.
Вечер и давам различно. Общо взето колко и дам толкова изяжда. Размръзавала съм и по 120гр и ги е изяждала, но в повечето случай и давам между 60-80мл.
jupeto, пия бирена мая.
Благодаря да всички за отговорите. Искрено се надявам положението да е както преди. Ще пиша как вървят нещата.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
Аз ти предлагам да почнеш да кърмиш Ива нощем. Нощем хормоните, отговорни за производството на мляко се отделят повече. Махни биберона-залъгалка и вместо него подавай гърдата. Предполагам кърмиш в 8:30 за заспиване след къпане, давай и в 12 и в 3 и в 6 сутринта. Мисля, че кърмата ти намалява от 12 часовата нощна пауза. (от 830 вечерта до 8 сутринта са приблизително 12 часа).
За да ти е по-лесно нощното кърмене вземи бебето в леглото при теб или допри нейното легълце до твоето за да не ставаш. Лично аз съм свързала леглото на малкия със спалнята с две планки, вдигнала съм неговото матраче за да сме на едно ниво и така има място на спалнята, но и Иван-Асен си е при мен.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 23 546
И защо не спите заедно всички?  Shocked  Ива отделно в друга стая ли е? Или таткото спи сам - то това бебе да не е само твое?!
Спането заедно много облекчава нощното ставане, нощното кърмене, въобще целия нощен цирк.

# 10
  • Мнения: 226
Мъжа ми не иска да спим тримата Sad Казва, че няма да може да спи...малко ми е криво от този факт, но все пак той ходи на работа. Ива спи в нейната стая. До третия месец, аз спях при нея, защото я кърмех нощем. Но тя спря да се буди и аз се преместих при мъжа ми и от тогава почнаха проблемите. Сега пак спя при нея и довечера ще си преместя дивана до нейнотот легло.

# 11
  • Мнения: 226
Аз да се отчета Simple Smile Вече се кърмим и нощем. Вечер като си лягам към 11-12, после към 3-4 и в 7 отново. Мисля, че положението е по-добре. През деня не плаче толкова много и не се дърпа и мрънка, докато я храня. Продължавам борбата! Благодаря на всички и най-вече на Илиана_М  bouquet

# 12
  • Мнения: 132
Ей, златна си е Илиана - аз пак да кажа, че и на мен много помогна!!!! Hug Hug Hug
Ние също имахме такава криза, но за разлика от вас ние с бебе спим заедно и когато поиска го кърмя. Правя всичко, което и ти правиш с тази разлика, че не пия бирена мая, но пък отидох на лекар хомеопат и сега нещата са много по-добре!!!
И не се натъжавай, затова че мъжът ти не спи при вас - моя също не спи с нас - нито сега, нито с първия ни син, но какво от това - той ходи на работа, а понякога и на две, редно е поне да си поспива!!!
Успехи ви желая! И бъди спокойна!!!

Общи условия

Активация на акаунт