Компютърен въпрос

  • 1 455
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 533
От 2-3 седмици ми се случва следното - средно един път на няколко дни, компютърът изведнъж изгасва и на син екран в единия ъгъл излиза следното съобщение:

***Hardware Malfunction
Call your hardware vendor for support

NMI: Parity check/Memory Parity Error

***The system has halted***

Седи си така и не мърда, гася го от он/офф бутона, рестартирам и си тръгва нормално.

Гаранционен е и сигурно ще поискат да го оставя в сервиз за неопределено време, а в момента не мога да се лиша от него и за ден. Кажете ми, че няма нищо страшно.

# 1
  • Мнения: 6 958
Вирусче е това или си изтрила част от файл който не е трябвало...  Mr. Green Занеси го на специалист да ти го погледнат  Peace Занеси го рано сутринта и до следобеда или вечерта ще е готов, след като не можеш да се лишиш дори и за ден от него - плати им ако трябва и кажи че е спешно... Има си цена за зора сигурно  Mr. Green

# 2
# 3
  • Мнения: 1 533
Благодаря за съветите. Надявах се да ми кажете, че и на вас ви излиза непрекъснато това съобщение и няма страшно, но явно трябва да го водя на майстор.

# 4
# 5
  • Мнения: 2 386
Причините за син екран в 99% от случаите са два вида:

1. Дефектен драйвер за устройство - ако си инсталирала нещо ново наскоро (принтер, скенер и др.) - може да е от него.
2. По-вероятно е да имаш проблем с хардуера - кофти компоненти, некадърна сглобка, прегряване на процесора или други елементи, недостатъчно мощно захранване и т.н.

Почти невъзможно е причината да е вирус или нещо което ти си направила, затова ако в сервиза почнат да ти разправят врели-некипели - не се връзвай. Щом е гаранционен - носи го на ремонт. Синия екран обикновено е индикация за много сериозен проблем и почти никога не изчезва от само себе си.
Самото събщение насочва към проблем с паметта, но това не е задължително. В общия случай, повтарям, проблемът идва от сглобяването на компютъра.

Помолих мъжа ми да помогне, а той си разбира от работата  Hug

# 6
  • Мнения: 1 533
evanescent, благодари на мъжа си от мое име. Пожелавам му успехи на новата работа!

Комютърът беше с Линукс като го взех и един приятел му инсталира Уиндоус. Та се чудя в сервиз ли да го нося, защото е гаранционен или при този наш приятел. Но съм ви благодарна много, ориентирах се, че работата е по-сериозна, отколкото си мислех.

# 7
1. Напълно е възможно да е вирус.
2. По-лошия вариант е хардуерен проблем.
- може да прегравя
- може наистина захранването да е почнало да се бъг-ва (от кофти ток му се надуват и изпушват кондензаторите=лоша филтрация на подаваното напрежение= НА ПРОБЛЕМИ!  Mr. Green
- може да е пълен с прах, и слота на паметта не прави добър контакт
- може и да е кофти памет
3. може и наистина да е от драйвер
4. Лоша настройка на windows-а (примерно изключенa virtual memory, прават го един куп псевдо програми за оптимизиране, по-принцип е добър вариант но ако си поне 1ГБ РАМ, времето за достъп до РАМ-а в пъти по-малко отколкото до кеш файла на ХДД-то)

мога изброявам още доста...

Съвет... 1-во го сканирай за вируси от линка по-горе. 2. За мен лично е безсмисленно но дай кода на грешката да видим какво означава (въпреки че като знам в по-голямата част колко са верни а пък и съветите на МС ма дай инфо пък да пробваме) 3. Ако си някъде из центара на София свирни на Л.С. да мина на кафе  Mr. Green  bouquet

Пропуснах консултирай се и с въпросния приятел (изхождам от варианта че той най-добре знае какво Ти е инсталирал и какъв Ти е хардуера)

# 8
  • Мнения: 87
 Сигурно ше ти преинсталират уиндоус-а и 'сичко ще си е по старо му! Аз пък от няколко месеца нямам звук от интернет...и не моа да си оправя шибания проблем... #Cussing out

# 9
  • Мнения: 6 029
като човек, който работи в компютърна фирма щи кажа следното - ако не можеш сама - викни някой да ти преинсталира виндовса, ако не се оправи очевадно има хардуерен проблем - тогава го носи в сервиз. и изрично кажи че е преинсталиран, за да не ти минат с номера, че е софтуерен проблем.

# 10
Силно се съмнявам, че проблемът е софтуерен. По-скоро прилича на проблем с RAM паметта. Свали си последната версия на memtest, направи си един тест, ако не мине - викай младежите от сервиза.

За да пуснеш програмата, необходимо е да имаш записващо устройство и CD. Трябва да запишеш From Image, да не направиш Data CD, че нищо няма да се получи. Поставяш в компютъра, рестартираш и, ако DVD/CD ROM ти е първо boot-ващо устройство, memtest ще тръгне автоматично. Ако не, добре е да го направиш първо от BIOS (обикновено се "влиза" с Del, в момента на стартиране на машината).

Реално погледнато, изобщо не е сложно, но е малко объркващо, ако не си го правил/а. Ако те притеснява нещо, потърси някой познат или направо повикай хората от сервиза.
Ако имаш повече от една памет по слотовете:
Остави само една, стартирай и виж, дали ще има проблеми. Ако "да", махаш, слагаш другата и пак същото. Ако няма проблем - сещаш се  къде е повредата. Ако отново има проблем (и с втората), може да помолиш познат, при който твоите памети ще вървят, да провери, дали ще има твоите проблеми. Ако ли не - може би са "куци" драйвърите. Ако и на друг компютър проблем има - явно паметите са заминали и остава само да ги смениш.

Така като се замисля, май е най-добре да дадеш само паметите на хората от сервиза, за да ги тестват те. При всяко положение, ще отнеме много по-малко време, отколкото, ако дадеш цялата машина. Рядко по фирмите правят читав backup, ще ти замине информация, ще те забавят много и т.н.

Сети се, инсталирано ли е нещо ново като софтуер (вкл. drivers) преди 2-3 седмици. Можеш да провериш, кога приблизително са започнали грешките от Event Viewer: Start > Settings > Control panel > Administrative Tools > Event Viewer.

Не знам, колко полезен съм, само мисля варианти, че да не се лишиш от компютър за повече време. При всяко положение обаче, намеса трябва, при това - по-скоро! Такива грешки не са особено приятни и не са нещо, което бих пренебрегнал.

П.П. Вентилаторите работят ли? Свали си SpeedFan. Инсталацията е много по-лесна, само ще имаш повече "картинки" в systray (при часовника), но ще можеш да следиш температурите. Внимавай, на колко градуса ще ти "забие" машината, това също може да е някакъв ориентир, макар все така да мисля, че проблемът е в паметта.

# 11
  • Мнения: 1 533
 Crazy

Свят ми се зави! Grinning Благодаря ви за съветите. Аз съм била много зле, нищо не ви разбирам. Няма да рискувам и ще го занеса в сервиз.
Турбо, малко съм далеч от центъра на Сф, за жалост! С радост щях да те черпя кафе!

Общи условия

Активация на акаунт