Моля за съвет

  • 490
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Бременна съм в 1 месец,но нямам трудов договор и стаж за майчински.Моля ви дайте ми съвет как да почна да се осигурявам сама и по колко трябва да плащам

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Влез във сайта на НОИ,там ще има информация.Преди две година една позната си плати здравните осигуровки и беше на социални помощи по майчинство 1 година.Другия вариянт е да те назначат в някоя фирма и след 2-3 месеца да те пуснат в болнични,за да можеш да вземаш майчински 2 години.Прегледай темите някъде счетоводител отговаряше на подобни въпроси
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170347.0

# 2
  • Мнения: 171
Ако искаш да взимаш 2 год.майчинство трябва да те назначат в някоя фирма на трудов договор поне 6 месеца преди да излезеш в болнични/45 дни преди раждане за тях говоря не за обикновен болничен/защото по сегашния закон болнични за бременност и раждане се изчисляват върху 6 предходни осигурителни месеци като в тях не влиза месеца в който е издаден болничният. Ако нямаш осигуровки получаваш само 1 година соц.помощ от соц. грижи. Дано да съм била ясна ако имаш още въпроси пиши ми.

# 3
  • Мнения: 171
забравих да ти кажа че сумата която трябва да плащаш ако си на 200 лв. назначена е около 75 лв. и всичко за твоя сметка защото работодателя ще те назначи фиктивно и няма задължения към теб, ако искаш да си на по висока заплата за да взимаш по високи болнични след това сумата ще нарасне

# 4
  • Мнения: 12
благодаря на всички за бързият отговор.В момента работя на трудов договор,които ще стане на 1 месец,ще работя още може би 1-2 месеца на това работно място.(работата не е подходяща за бременни)Смятам да се разбера със собственика да ме води после фиктивно.Но ако не се съгласи ме интересува как да почна да се самоосигурявам?Какви документи са ми нужни и къде трябва да ги подам?

# 5
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Говори със шефа си да продължи да те води на работа,а ти си поеми осигуровките Peace
Иначе мисля че няма да стане,трябва да се водиш на работа

# 6
  • София
  • Мнения: 17 591
Ами зависи каква квалификация имаш. Но истината е, че за повечето професии можеш да си намериш вратичка за "свободна професия", за да започнеш да се самоосигуряваш. обявяването на начало на дейност, както и на ставката, на която ще се осигуряваш, става в локалния ти НАП. Не съм твърде наясно с подробностите, но ти препоръчвам да се обърнеш към "Майчинството счетоводно" - закованата тема горе... Simple Smile Там има много кадърни и най-вече - разбиращи тъкмо от проблемите по майчинството - счетоводители. Просто си повтори поста в тази тема, ще ти помогнат.

Общи условия

Активация на акаунт