фонтанела

  • 22 736
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 208
Моето бебче се роди с много малка фонтанела около 1 см. Сега сме на 3м и половина и тя почети не се забелязва.Някой знае ли кога най-рано може да се затвори , без последващи негативни последици?
Педиатърката казва само , трябва да внимаваме да не се затвори преди годинката , но как да внимавам.Тя ми спестява инфо уж за мое добро да не се притесвявам , но как да не мисля за това.
 Ще бъда благодарна на всякакви мнения

# 1
  • Мнения: 676
Защо не питаш др.Слънчева в подфорума Dr.Nivea Baby.

# 2
  • Мнения: 601
Да ти кажа честно, аз бих се притеснила! Аз щях да разпъна от въпроси педиатърката. Опасно е да се затвори толкова рано! Имайки предвид, че нормалното затваряне е към 18 месец, на 3 месеца да е почти затворена си е направо притеснително! Лекарката да следи обиколката на главата. Пиете ли Вигантол? Все пак лято е. Попитай я дали да не го спрете и детето да си набавя от разходки вит. Д. Кърмиш ли? Попитай я какъв е най-безопасния начин за детето да му намалиш калция, например. Не знам и аз. Да не те плаша, но бързото затваряне влияе на развитието на мозъка. А сигурно и на доста други неща. И спестяването на инфо в случая не е за твое добро! От какво да те щади? Детето си е твое и имаш пълното право да разбереш и плюсовете и минусите.

# 3
  • Мнения: 205
В новия брой на списание Моята Бременност има цяла статийка по въпроса  Peace

# 4
  • Мнения: 171
това си е притеснително на всяка цена спрете вигантола, той помага за бързото и затваряне и потърси друг лакар за съвет

# 5
  • Мнения: 1 264
Моят син пък се роди с много голяма фонтанела и ЛЛ само повтаря голяма е, голяма е и не ми даваше инфо. Закарах детето си на друг лекар, който ми каза, че някои деца са с по-голяма фонтанела, други с по-малка и нашата просто ще се затвори по-късно. Каза също, че притеснително е когато фонтанелата е малка и се затвори бързо, защото главичката не воже да нараства. Повече не съм разпитвала за малката фонтанела, защото нашият случай е противоположен. Моят съвет е да потърсиш друг лекар, който да ти обясни всичко.

п.с. Видях, че си от Пловдив. Аз заведох детето си в частен МЦ"Вела". Можеш да заведеш детето там, лекарите ще ти обяснят всичко.

# 6
  • Мнения: 4 447
А какви са средните стойности за затваряне на фонтанелата по месеци, някой може ли да напише? Hug

# 7
  • Мнения: 601
А какви са средните стойности за затваряне на фонтанелата по месеци, някой може ли да напише? Hug

Задната се затваря към 4 месец, а тази горе м/у 9-18 месец.

# 8
  • Мнения: 5 362
това си е притеснително на всяка цена спрете вигантола, той помага за бързото и затваряне и потърси друг лакар за съвет
Така те съветвам и аз.

# 9
  • Мнения: 722
Моята бебка се роди със затворена задна фонтанела, от раждането досега пием по 1 капка Деавит. Нормално било голямата фонтанела да се затвори към 18 - тия месец.

# 10
  • Мнения: 208
Момичета , много Ви благодаря на всички за отговорите.
 Пиехме по 2к-ки вигентанол , но сега го спряхме.Вече се насочих към специалист.
Най-добрият в Пловдив се казва Иван Иванов, но най-близкият свободен час е за 9,05
Дотогава ще чакам и ще надявам да не се затвори напълно

# 11
  • София
  • Мнения: 4 966
Е как може тази лекарка да ви е предписвала вигантол във вашето положение-и то не по 1,ами 2 капки. Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 208
Незнам.
фонтанелата беше 1см. на 1 см. , когато се роди.В началото аз нямах кърма и той не наддаваше много, но на 40-тия ден ми слезе и бебчо започна да наддава доста  и като зимно бебе , тя каза че трябва да се взимат поне 2 к-ки.
 Педиатърката продължава да твърди , че има голям шанс да не се затвори до годинката.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 966
АМи възможно е и да не се затвори...
Не се притеснявай толкова,просто ще направиш консултация и с друг лекар. Peace

Отделно съм чувала за дечица,които на 8/9 месеца са им се затваряли фонтанелките.Е,напълно здрави са си...

# 14
  • Мнения: 4 399
Добре е че си се насочила към специалист. Аз разговарях наскоро с нашата педиатърка за фонтанелата и тя каза че нормалните граници са 8-24 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт