Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 5 част

  • 22 713
  • 327
  •   1
Отговори
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823

        Момичета, ние от сдружение „Настоящи и бъдещи майки” искаме да ви информираме за положителните промени, които Парламентът прие в Кодекса за социално осигуряване, в частта му за майчинството. Искаме да благодарим на всички, които взеха участие в протестите и в подготовката им, както и на всички които се подписаха в подписката. Уверяваме ви, че тези промени бяха приети и благодарение на нас, което беше публично признато. Надяваме се като видите, че от нас зависи децата ни да имат по-добро бъдеще и че можем да променим нещата да се включите по-активно в бъдещите ни мероприятия. В тази тема може да получите отговори на вашите конкретни казуси от юристи и счетоводители.

Какви са промените на Кодекса за социално осигуряване относно майчинството?

 Arrow болничният за бременност и раждане от 1.01.2007г. 135 дни става 315 дни
 Arrow ако се намирате в заварено положение, тоест вече сте излезли в болнични към 1.01.2007г има 2 случая:
          -> още не са изтекли тези 135 дни, тогава просто когато изтекат си подавате молба до работодателя и той ви се удължава до 315
          -> ако са изеткли тези 135 дни, след това получавате обезщетение за отглеждане на малко дете в размер 160 лв до 1.01.2007г. След това от 1.01.2007г подавате молба до работодателя и пак започвате да получавате 90 % от заплатата си.
 Arrow след тези 315 дни обезщетението за отглеждане на дете се увеличава от      досегашните 160 лв на 180 лв
 Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.
 Arrow възможността майчинството да се прехвърля си остава. Ако 135 дни са ви изтекли преди 01.01.2007 г.  и сте прехвърлили майчинството на друг писмено можете да се откажете от това прехвърляне и да си продължите отпуска до 315 дни при по-високото заплащане.
 Arrow ако излезете в болнични след 1.01.2007г болничните ще ви се превеждат директно от НОИ, а не от работодателя   


Ето и отговорите на някои често срещани въпроси:

 Arrow  за да получавате майчинство е необходимо да имате 6 месеца осигурителен стаж и към момента на излизане в болнични да се водите на трудов договор - безсрочен или срочен със срок до навършването на 2 г. възраст на детето.

 Arrow  болничният за бременност и раждане не може да бъде по-малък от МРЗ (минимална работна заплата) незвисимо от това каква заплата сте получвали и на каква сума са ви осигурявали. МРЗ за 2006г е 160 лв, а за 2007г е 180лв.

 Arrow   болничният за бременност и раждане е в размер на 90 % от средния осигурителен доход за 6 месеца назад, но не може да бъде по-голям от нетното ви възнаграждение, тоест не може да получавате повече отколкото като сте били на работа.



Старите теми:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106880.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105827.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108840.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=110871.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101038.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=114936.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121426.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=132300.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=154481.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163738.0

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 08:36 от Томасе

# 1
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравейте, въпреки , че въпросът е задаван много пъти- може ли да ми изброте необоходимите документи за ползване на дните селд 135 ден след раждането до 315 дни. Знам само , че се подава молба до работодятел, но с какъв текст и какъв е пълния набор документи?

# 2
# 3
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, въпреки , че въпросът е задаван много пъти- може ли да ми изброте необоходимите документи за ползване на дните селд 135 ден след раждането до 315 дни. Знам само , че се подава молба до работодятел, но с какъв текст и какъв е пълния набор документи?

Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново - ДВ, бр. 96 от 2006 г.)
  ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката) Подписаната: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(трите имена по документ за самоличност)
декларирам, че за ползването на отпуск по чл. 163, ал. 1 или 6 от Кодекса на труда във връзка с чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските за детето ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,
(трите имена на детето)
родено на ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 20 ... ... ... ... ... г.,
ЕГН ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... :
1. детето не е дадено за осиновяване;
2. детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
3. детето не е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
4. детето не е починало;
5. осиновяването не е прекратено от съда.
Задължавам се при даване на детето за осиновяване, при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка, при настаняването му по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или при смърт, както и при прекратяване на осиновяването от съда да уведомя предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
 
... ... ... ... ... . 20... . г. Декларатор:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
 
Забележки:
1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника или на служителя.
2. Излишното се зачертава. 
 

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 239
Едно въпросче и от мен.
Може ли да се прекъсва неплатен отпуск по майчинство(става въпрос за 6-те месеца след 2-рата година) с болничен. Лежах в болница и ми дадоха 30 дни болничен. И ако може къде давидя някакъв текст за това,защото счетоводителката ние мнгоо застреляна и може да ми каже,че не е възможно.
Благодаря за отговора,ако има такъв Laughing

# 5
  • Мнения: 9 050
Едно въпросче и от мен.
Може ли да се прекъсва неплатен отпуск по майчинство(става въпрос за 6-те месеца след 2-рата година) с болничен. Лежах в болница и ми дадоха 30 дни болничен. И ако може къде давидя някакъв текст за това,защото счетоводителката ние мнгоо застреляна и може да ми каже,че не е възможно.
Благодаря за отговора,ако има такъв Laughing

Абсолютно всеки вид отпуск може да се прекъсва с болничен лист. Специфично е само положението, когато отпуск по болест се прекъсва с друг отпуск по болест. Единствено отпускът за бременност и раждане не може да се прекъсва с болничен лист. 

# 6
  • Мнения: 9 050
Здравейте, въпреки , че въпросът е задаван много пъти- може ли да ми изброте необоходимите документи за ползване на дните селд 135 ден след раждането до 315 дни. Знам само , че се подава молба до работодятел, но с какъв текст и какъв е пълния набор документи?

Кога сте започнала да ползвате болнични? През 2006-та или 2007-ма? Защото необходимите документи зависят от това кой ще ви изплаща обезщетението. По лентичката ви преценям, че болничния ви за бременност и раждане е започнал през 2007-ма, но ако преди това сте ползвала болничен за патологична бременност, може и да сте в заварено положение.

# 7
  • Плевен
  • Мнения: 239
ZinaSt, благодаря Hug

# 8
  • Мнения: 145
Искам да попитам за случая на една бременна девойка!
Жената давала седем или шест месеца не помня вече вноски от по 70лв.
на човек който и направил трудов договор и твърдял,че я е назначил-това става в началото на бременноста съвсем в началото.В последствие се оказва от проверка в НОИ,че такива вноски не съществуват и не са направени!Или казано кратко тя е дяавала 70лв на месец подарък на работодателя си!В момента са в лоши взаимоотношения...Тя се интересува къде може да подаде жалба за невнасянето на осигуровките и неспазване на закона.Има и друг проблем тя твърди,че има трудов договор,но не са и поискали трудова книжка за да го отбележат?Чуди се какво да направи?
Така може да не си получи болничните за раждане както и майчинството!
Как може да има такива изроди питам аз накрая/и отговор не чакам Tired/

# 9
  • Мнения: 145
Мое лично питане...хич не съм наясно, но още не съм си получила парите за месец февруари-180лв. както следва!Факт!А вече сме началото на май!
Шефката от фирмата като правела вноските на фирмата пускала и документа за майчинството!Касиерката твърди,че това е бюрокрация и за това трябвало да пуска моите документи отделно след като е направила вноските на фирмата.Иначе автоматично поглеждали и виждали че няма внесено на името на фирмата по банков път и не ми пускали парите.Това обясненение ми беше дадено като причина,че не са ми заредили парите от майчинството!Звучи ми изключително абсурдно...
Освен това понеже нямало отказ от НОИ нито някаква бележка която да твърди че ми отказват парите,те не можели да ги изискат или получат!
И най-добре аз или в частност моето дете да пие една студена вода!!!
Какво да правя?!Да не говорим,че сега милото на 9май има рожден ден,а майка му няма и два лева в джоба!

# 10
  • Мнения: 440
Здравейте!
Имам проблеми с изплащането на болничните за бременност и майчинство от НОИ. Излязох в болнични за бременност на 14 февруари, с което ми прекъснаха и предното майчинство (застъпиха се от първото ми дете). Работодателите ми казаха, че отсега нататък сумите ще ми ги превежда НОИ, но до днес 2 май още не са ми превели нищо. Нормално ли е това, колко време трябва да се чака, дали има някакви проблеми и имат ли право да бавят тези обезщетения толкова време?

# 11
  • Мнения: 9 050
Искам да попитам за случая на една бременна девойка!
Жената давала седем или шест месеца не помня вече вноски от по 70лв.
на човек който и направил трудов договор и твърдял,че я е назначил-това става в началото на бременноста съвсем в началото.В последствие се оказва от проверка в НОИ,че такива вноски не съществуват и не са направени!Или казано кратко тя е дяавала 70лв на месец подарък на работодателя си!В момента са в лоши взаимоотношения...Тя се интересува къде може да подаде жалба за невнасянето на осигуровките и неспазване на закона.Има и друг проблем тя твърди,че има трудов договор,но не са и поискали трудова книжка за да го отбележат?Чуди се какво да направи?
Така може да не си получи болничните за раждане както и майчинството!
Как може да има такива изроди питам аз накрая/и отговор не чакам Tired/

Трудовият договор се сключва в два екземпляра-по един за работодателя и служителя. Нейният екземпляр в нея ли е? Защото ако тя няма документ, с който да удостовери сключването на този договор - нищо не може да направи. Дори и жалба не може да подаде, защото не може да докаже, че такъв договор е бил сключен. Попитайте я и пак пишете. Ще следя постингите ви.

# 12
  • Мнения: 9 050
Мое лично питане...хич не съм наясно, но още не съм си получила парите за месец февруари-180лв. както следва!Факт!А вече сме началото на май!
Шефката от фирмата като правела вноските на фирмата пускала и документа за майчинството!Касиерката твърди,че това е бюрокрация и за това трябвало да пуска моите документи отделно след като е направила вноските на фирмата.Иначе автоматично поглеждали и виждали че няма внесено на името на фирмата по банков път и не ми пускали парите.Това обясненение ми беше дадено като причина,че не са ми заредили парите от майчинството!Звучи ми изключително абсурдно...
Освен това понеже нямало отказ от НОИ нито някаква бележка която да твърди че ми отказват парите,те не можели да ги изискат или получат!
И най-добре аз или в частност моето дете да пие една студена вода!!!
Какво да правя?!Да не говорим,че сега милото на 9май има рожден ден,а майка му няма и два лева в джоба!

Обезщетенията за отглеждане на дете до 2 години в действителност се искат от НОИ след изплащане на дължимите осигурителни вноски за месеца. По принцип работодателя би трябвало първо да ви изплати сумата в сроковете за изплащане на заплатите за месеца и след това да си я иска от НОИ, но не всички работодатели го правят.

Ако в действителност е пуснато платежно искане, и то не е изпълнено, в НОИ има отдел инкасо, където счетоводителката  ви може да направи справка защо парите не са преведени.
Говорете отново с нея и и кажете, че съгласно КСО сроковете за изплащане на обезщетенията съвпадат със сроковете на изплащане на заплатите и ако обича да провери статуса на платежното си искане. Ако трябва да го пусне отново, но да си свърши работата. В противен случай можете да и споменете, че след като изтече 30 дневен срок от датата на изплащане на заплатите в предприятието ви ( който, както разбирам е изтекъл ) можете да подадете оплакване в НОИ и ще и направят ревизия.

# 13
  • Мнения: 9 050
Здравейте!
Имам проблеми с изплащането на болничните за бременност и майчинство от НОИ. Излязох в болнични за бременност на 14 февруари, с което ми прекъснаха и предното майчинство (застъпиха се от първото ми дете). Работодателите ми казаха, че отсега нататък сумите ще ми ги превежда НОИ, но до днес 2 май още не са ми превели нищо. Нормално ли е това, колко време трябва да се чака, дали има някакви проблеми и имат ли право да бавят тези обезщетения толкова време?


Не са ви превели нищо, защото сте заварено положение. Щом отпускът за отглеждане на първото ви дете се е застъпил с болничния за бременност и раждане за второто, обезщетението ви ще ви се изплаща от работодателя, а не от НОИ. Пише го в инструкциите на НОИ, които бяха публикувани още в началото на годината. Вероятно болничния ви лист стои в НОИ и чака счетоводителката ви да отиде да си го прибере, защото тя неправилно го е подала за изплащане от НОИ. Също така вероятно от НОИ са и изпратили писмо, с което да я уведомят за това.
Обадете и се и поискайте да провери какво става с болничния ви лист, защото така ще си чакате.....до безкрай. Има телефони във всяко териториално поделение на НОИ, на които може да се направи справка за статуса на болничния лист по ЕГН на лицето.

# 14
  • Мнения: 65
Здравейте,
 бихте ли ми казали каква молба трябва да представя на работодателя че се връштам наработа след изтичане на 315-те дни /като сам от майките заварено полужение/
благодаря предварително 

Общи условия

Активация на акаунт