Ти срещу Вие

  • 3 108
  • 101
  •   1
Отговори
  • Мнения: 920
Все по-често употребявам тази неформална , леко фамилиарна форма. И виртуално и реално. Благословени са англоговорящите, че отдавна са решили проблема. Как мислите? Обиждате ли се?

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 16:11 от Мис Бу

# 1
  • Мнения: 1 416
Не се обиждам. Приятно ми е да си говоря на "Ти".

# 2
  • Мнения: 6 029
зависи. от ситуацията.

забелязах, че чаветата в градината говорят на учителките на "ти" Laughing

# 3
  • Мнения: 4 806
не мога да се пречупя и да използвам свободно "ти"
и в магазина на продавачките, и с фризьорките, и с таксиметровите шофьори - "вие" (изреждането не изчерпва всички случаи  Mr. Green )

понякога е "ти" за хора, които са чувствително по - малки (за малко да напиша по - млади, ама то няма накъде  Mr. Green )

създава ми проблем - тези, към които се обръщам на "вие", се чувстват неловко и ме мислят за превземка

често се случва да очаквам подобно отношение и от другите - т.е. вие по - често от ти, особено от недорасляците

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 820
Неприятно ми е, когато непозната продавачка/сервитзорка/лелка/който и да е фамилиарничи и говори на "ти", когато ситуацията изобщо не го предполага.
Тук не сме англоговорящи. Не сме и рускоговорящата крайност по име-фамилия до дълбока старост, но не се чувствам все едно сме пили по две бири с тези непознати хора, че да говорим толкова интимно-приятелски без нужда.

# 5
  • Мнения: 154
Аз лично откровено се дразня, когато ми заговорят на "ти" в някой магазин или пък във фирма, на която се явявам клиент. Според мен е крайно невъзпитано и непрофесионално. Не, че се вземам много на "Ви", ама фамилиарно отношение от непознат обслужващ ме ми е невъзпитано.

# 6
  • Мнения: 8 999
Все повече се налага формата "ти" - влизам в магазин /за дрехи, за мебели, за дограма, за зеленчуци/ и хоп - продавачът/провавачката ме подхващат със свойски поздрав от вратата, сякаш сме стари познайници. Става ми приятно и печелят доверието ми. Много е разпространено сред по-младите хора и го намирам за нормално. При служебни срещи от високо ниво не бих си позволила да прескоча "Вие" и да праскам директно на "ти".

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 820
Все повече се налага формата "ти" - влизам в магазин /за дрехи, за мебели, за дограма, за зеленчуци/ и хоп - продавачът/провавачката ме подхващат със свойски поздрав от вратата, сякаш сме стари познайници. Става ми приятно и печелят доверието ми. Много е разпространено сред по-младите хора и го намирам за нормално.

Може да съм старомодна бабичка, но такова отношение ме отблъсква силно. Не печелят доверието ми, напротив. Често не купувам, защото съм подразнена от излишната интимност. За мен е въпрос на възпитание да говоря на непознати - връстници или по-възрастни (хайде - от пълнолетие нагоре) на 'вие' и преди да се премине на 'ти', някой да попита за това. Очаквам същото отношение към себе си.

# 8
  • Мнения: 425
На "ТИ" с приятелите и познати, останалите са "ВИЕ"(освен ако не са дечица Grinning). Смятам, че е неучтиво да говориш на някой непознат, особено по - възрастен от теб на "ти".

# 9
  • Мнения: 7 110
Тук не.
В магазини и заведения Уригвам  Simple Smile от възмущение.

# 10
  • Мнения: 2 700
Категорично съм против да ми говорят на "ТИ" непознати. Настръхвам меко казано.

# 11
  • Мнения: 3 423
Сервитьорки, таксиджии и прочее обслужващ
персонал говорят на "ти", забелязах. Това не
ми допада. Не ми е приятно, когато някой ми
говори на "ти", аз да говоря на "вие". Независимо
от възрастта. Приятелки на майка ми, съседки,
щом ми говорят на "ти", и аз говоря на "ти".
Преди години, като работех в БГ, ми се е случвало
шеф да ми говори на "ти", тогава и аз говорех на "ти".
В немските фирми, в които съм работила, също се говори
на "ти". В немския ми университет доста от професорите
държаха да им говорим на "ти". Което също ми се струваше
странно. С единия от консултантите по дипломната ми
работа си говорех на "ти". С годините свикнах.
Но с продавачи, таксиметраджии, полицаи, администрация
никога не мога да си позволя да говоря на "ти".

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 820
Не ми е приятно, когато някой ми
говори на "ти", аз да говоря на "вие".
Ей това ме изумява откровено мен.
Аз им говоря на "вие", те гледат тъпо и отвръщат на "ти".
Аз разбирам, че не всички сме надарени с равно количество разум и такт, но това не е трудно за разгадаване, нали?

# 13
  • Мнения: 656
Като започнах работа шефът на цеха ми говореше на Вие и на фамилия, човек пред пенсия беше... Беше ми много неудобно.
Предпочитам ТИ, създава някаква илюзорна близост, като онзи лозунг "ти събираш ли разделно буклуците си"... Mr. Green

# 14
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не  ми пре4и, не е до култура мисля, нали вси4ки си у4им уроците в у4илище! на младите не им пука, не приемат другите за авторитети, пък и как да стане като даскалите говорят на ти, а ние на вие като у4еници!гледам и 4ужденците са минали във фаза "ти" или неопределена, все едно сме някой си!ами не искам да ме извисяват, искам да си общуваме, по-4овешко е от да се правим  на светейшества и ваша светлост!дистанция може би искате, аз я поставям и на "ти" стига да има смисъл и повод! 

Общи условия

Активация на акаунт