Интеграция на деца с ДЦП в детска градина!?!

  • 9 170
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте,
Сина ми е на 4 години с ДЦП,умее да се обслужва сам и продължаваме да правим рехабилитация и да работим усилено,но пред мен се изправи дилемата към какъв тип детско заведение да се насоча.
Живея в малък град,имаме прекрасен център за деца с увреждания,но сина ми не страда интелектуално.За това реших да рискувам и да го запиша в "здрава" детска градина.Попаднах на прекрасен екип от педагози,но ужасно се притеснявам.
Искам да ви помоля за Вашето мнение и ако има майки постъпили като мен да споделят опита си.
Стискам палци на малкото ми детенце да се справи! и...много се притеснявам

# 1
  • Мнения: 631
Лично мое мнение е, че си постъпила правилно. След като детето е в състояние да се обслужва само и интелектуално е запазено не виждам проблем да е в "здрава" детска градина.  Само мога да те поздравя.....

# 2
  • Враца
  • Мнения: 871
Здравей Мария Димитрова.И аз съм в малък град с прекрасен център за деца с увреждания - Враца.Моето момченце е с глухота,умствено и физически запазено.Единствено, поради загубата на слуха все още не говорим/засега/.Той ходеше в обикновенна ясла.Но когаго открихме проблема го "изписаха " и именно в този център го записах.Чувства се много добре там.Персонала е квалифициран,но и аз като теб искъм да го преместя в нормална градина.Оказа се ,че не е толкова лесно.Наложи се да минем на комисия за интегриране.Тъй като в нашия град все още не е имало дете интегрирано в градина.Взехме документа и отидохме в старата градина.Но го гледаха само до обяд и ме "помолиха " да си го взема.Трябвало да има само 10 деца група с интегрирано детенце,а те бяха 26 наистина повечко.Затова аз го върнах в центъра и ще чакаме наесен да видим дали ще отпуснат бройка за такава група.Така приключи нашия опит за интегриране засега.Желая ти на теб повече късмет!  Peace

# 3
  • Мнения: 3 537
Лично мое мнение е, че си постъпила правилно. След като детето е в състояние да се обслужва само и интелектуално е запазено не виждам проблем да е в "здрава" детска градина.  Само мога да те поздравя.....

И аз мисля така. PeaceМоята дъщеря навремето също ходи няколко години в масова градина,като там посещаваше логопед,защото имаше нужда.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 356
Здравей,
мисля че не трябва да се притесняваш щом си попаднала на добри и отзивчиви педагози, желаещи да се грижат и занимават от сърце с детето. Тръгнало ли е детето вече? Как се чуства там? Ще видиш, че ще има много приятели.  Hug

# 5
  • Мнения: 2 425
Аз също мисля, че си постъпила правилно Peace. Моето дете също е болно, но съм го пуснала на обикновенна градина. Учителките са много добри и се държат отлично с него, стига и при вас да е така.

# 6
  • Мнения: 1 271
Лично мое мнение е, че си постъпила правилно. След като детето е в състояние да се обслужва само и интелектуално е запазено не виждам проблем да е в "здрава" детска градина.  Само мога да те поздравя.....


  bouquet на смелата мама и смелия дечко

# 7
  • Мнения: 14
Благодаря Ви за куража,Вени вече посещава детската градина:))Чувства се добре и вече имаме нови приятели !На майчето от Враца поздрави,някой ден можем да излезем на кафе:))
Аз мисля ,че ако сме по - настоятелни децата ни биха имали шанс да получат своето оразование и приятели наравно с другите деца.А и биха научили дечицата без здравословни проблеми на толерантност и уважение към по различните,нещо което определено още липсва.
Хубав ден на всички майчета и слънчице в душичките!
bouquet:

# 8
  • Мнения: 1 710
Това е правилната посока и по един или друг начин всички я извървяваме. Радвам се, че сте попаднали на добър екип - дано повече родители имат късмет като вашия и нашия.

# 9
  • Мнения: 7 362
               Поздравявам те за правилното решение. Hug Hug Hug Лично аз познавам дете с подобен проблем и мога да кажа,че само един лекар посъветва майката да го даде в "здраво" училище /беше в "здрава"ДГ/ и сега това дете завършва икономика  в УНСС.Който познава детето от малко се чуди дали спомените са му точни  Mr. Green такава красавица е сега и проблема едва се забелязва /разбира се ако го знаеш / имам предвид някои от движенията.
               Така,че смело напред и късмет.Не си променяй решението.  bouquet

# 10
  • Мнения: 1 710
Здравей Мария Димитрова.И аз съм в малък град с прекрасен център за деца с увреждания - Враца.Моето момченце е с глухота,умствено и физически запазено.Единствено, поради загубата на слуха все още не говорим/засега/.Той ходеше в обикновенна ясла.Но когаго открихме проблема го "изписаха " и именно в този център го записах.Чувства се много добре там.Персонала е квалифициран,но и аз като теб искъм да го преместя в нормална градина.Оказа се ,че не е толкова лесно.Наложи се да минем на комисия за интегриране.Тъй като в нашия град все още не е имало дете интегрирано в градина.Взехме документа и отидохме в старата градина.Но го гледаха само до обяд и ме "помолиха " да си го взема.Трябвало да има само 10 деца група с интегрирано детенце,а те бяха 26 наистина повечко.Затова аз го върнах в центъра и ще чакаме наесен да видим дали ще отпуснат бройка за такава група.Така приключи нашия опит за интегриране засега.Желая ти на теб повече късмет!  Peace
Марги, независимо, че групата е голяма нямат право да те връщат. В София няма малки групи - тази на синът ми беше около 30 деца. Важното е да отпуснат ресурсно подпомагане, а не да чакате да направят специална група за вас.

# 11
  • Враца
  • Мнения: 871
Мая,аз първо минах на комисия за ресурсен учител и имам протокол от м.май...и там нямам проблеми....но в самата градина  се дърпат и не искат да поемат отговорноста...не можели да го гледат..сега се боря за група с 10 деца..то е ходене в общината..то в инспектората...чудо е..   ooooh! От инспектората трябвали да кажат в коя градина..а според мен е важно мнението на родителя..има ли някакъв такъв закон за интеграцията..ако го знаеш кажи го ,за да им го бутам под носа..всдеки път когато ходя..  Whistling

# 12
  • София
  • Мнения: 2 356
Margi на пръв поглед намерих това, виж дали върши работа и пак ще потърся /че в момента нямам време да го чета/:

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА ДЕЦА СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ И/ИЛИ С ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ В СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА

Достъпът до образование и наличието на подкрепяща среда за деца с увреждания, които имат специални образователни потребности (СОП) са предпоставки за равнопоставеност и равни възможности пред хората с увреждания на трудовия пазар
и за пълноценното им участие в живота. В момента в България значителен брой деца с увреждания не получават образование или се обучават в домовете си чрез индивидуална форма на обучение. Така те са лишени от възможността да общуват със своите връстници, да бъдат самостоятелни и равнопоставени. В резултат на това голяма част от техните възможности и социалните им умения остават недостатъчно развити. Дългосрочните последици от такъв подход са трайна социална изолация, неконкурентноспособност на пазара на труда, неумение за справяне с житейски ситуации. Както отглежданите в семейства, така и настанените в специализирани институции деца с увреждания, често са обект на дискриминационно отношение и на остарели обществени нагласи.В съществуващите нормативни актове в българското законодателство са регламентирани необходимите базисни предпоставки за интегриране на деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания в системата на народната просвета. Същевременно, разписаните в
Закона за народната просвета задължения на общообразователните детски градини и училища да приемат тези деца (чл. 21 и чл. 27, обн. в ДВ, бр. 90 от 24.09.2002 г.), на
практика не гарантират тяхното обучение поради липсата на подкрепяща среда.
Това обуславя необходимостта от създаването на Национален план за интегриране на деца с увреждания, които имат специални образователни потребности в системата на
народната просвета. Националният план се разработва в изпълнение на параграф 34
от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за народната просвета,обхваща периода от 01.01.2004 г. до 01.01.2007 г. и се
актуализира в края на всяка учебна година. Той е насочен към децата с физически, сензорни, интелектуални,езиково-говорни нарушения, множество увреждания, които имат специални образователни потребности. Планът е насочен и към работещите
в системата на народната просвета, във висшите училища, в регионалните инспекторати по образованието, в дирекциите за социално подпомагане, в системата на здравеопазването и социалната политика, в местните власти, в неправителствените
и други организации, имащи отношение към интегрираното обучение, и към родителите.Националният план е документ, който отразява държавната политика по отношение на децата със специални образователни потребности и очертава пътя на промяната в областта на образованието им с оглед интегрирането им в системата на
народната просвета. В него са формулирани ценности, принципи и цели, мерки и отговорности за тяхното осъществяване,сроковете и необходимите ресурси за постигането им. Основа на настоящия план са базисни международни документи
за човешките права, а именно - Конвенцията на ООН за правата  на детето, която e ратифицирана и е станала част от вътрешното ни законодателство, Стандартните правила на ООН за равнопоставеност и равни шансове за хората с увреждания,
Декларацията от Саламанка - Испания, за образование при специални потребности.
Предмет на Националния план за интегриране на деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания в системата на народната просвета са:
1. включването на деца със специални образователни потребности, независимо от вида и степента на увреждането им в учебния процес във всички видове училища и детски градини от системата на народната просвета;
2. конкретните ангажименти на държавни и общински структури за осигуряване на необходимия и достатъчен ресурс във всички видове училища и детски градини, в които се обучават или се очаква да се обучават деца със специални образователни потребности, независимо от вида и степента на увреждането им;
3. методиката за прогнозиране и планиране на конкретните социални случаи, в които ще се прилагат интегрирани форми на обучение, респективно финансиране на дейностите;
4. методиката за адаптиране на училищната среда до степен на подкрепяща среда;
5. сроковете и отговорностите за привеждане на нормативните актове в системата на народната просвета в съответствие с чл.21, ал.1 и ал. 2 ; чл.27, ал.1 и ал. 2 от Закона
за народната просвета;
6. сроковете и отговорностите за изработване и въвеждане на програми за интегрирани форми на обучение;
7. възлагането на контролни функции за изпълнение на вменените отговорности на Национален обществен съвет и областни обществени съвети за интегрирано обучение.
Определение на интегрираното обучение*.
Образованието чрез интегрирано обучение е стратегия, насочена към постигане на основната цел за развиване на  включващо общество, което позволява на всички деца и
възрастни, независимо от техния пол, възраст, способности, етническа принадлежност, увреждане или ХИВ-статус да участват в него и да имат принос.
Образованието е право на всяко дете и в този смисъл интегрираното обучение се стреми да осигури достъп на всички деца до съответното подходящо достъпно и ефективно образование в тяхната общност. Това образование започва в семейството и обхваща формални и неформални инициативи за образование в рамките на общността. То е и подход, който поставя детето в центъра на образователния процес и признава,
че децата са отделни личности с различни потребности от обучение.
Интегрираното обучение е процес, при който детето независимо от вида на увреждането е включено в общата образователна среда. Това се осигурява чрез изграждането и функционирането на подкрепяща среда, която включва подходящи архитектурни и социално-битови условия, индивидуални образователни програми, екип за комплексно педагогическо оценяване,специални учебно-технически средства и апаратура,дидактически материали и помагала.В този смисъл интегрирането на децата с увреждания е процес, който изисква изпълнението на редица дейности, насочени към
промяна на законодателството, ресурси и осигуряване, промяна на обществените нагласи, промяна на подхода в училище, подкрепени активно от родителите и обществеността. Принципи на интегрираното обучение:
-всяко дете има право на равен достъп до образование;
- всяко дете е уникална личност със своите качества,интереси,способности и образователни потребности;
- всяко дете със специални образователни потребности има право на достъп до обикновените детски градини и училища, които трябва да му осигурят обучение, насочено към детето и неговите потребности;
- всяко дете със специални образователни потребности има право да се обучава по индивидуални образователни програми,съобразени с неговите възможности и потребности;
- обикновените детски градини и училища, в които са интегрирани деца със специални образователни потребности, създават толерантно общество и постигат образование за
всички.
Цели :
Основна цел: Поетапно въвеждане на интегрирано обучение на деца със специални образователни потребности в системата на народната просвета
Оперативни цели:
1. създаване на институционални механизми за координация, контрол, наблюдение и оценка на изпълнението на плана;
2. създаване на подкрепяща среда в детските градини и училищата за включване на деца със специални образователни потребности в образователния процес;
3. постигане на промяна на нагласите в обществото в подкрепа на интегрираното обучение;
4. промяна на законодателството.
5. обучение и квалификация на педагогически и управленски кадри за работа с деца със специални образователни потребности в обща образователна среда;
6. извършване на оценка на специалните детски градини и училища с оглед създаване на ресурсни центрове за подпомагане на интегрираното обучение;
7. ранно въздействие и интегриране на деца със специални образователни потребности.
Институции, ангажирани с интегрирането на деца със специални образователни потребности - отговорности и функции:
1. Държавни институции
1.1. Министерството на образованието и науката:
- създава Национален обществен съвет за координация, наблюдение, анализ и оценка на политиката за интегриране на децата със специални образователни потребности и/или с
хронични заболявания в системата на народната просвета;
- чрез регионалните инспекторати по образованието създава областни обществени съвети за наблюдение, анализ и оценка на интегрираното обучение на общинско ниво;
- осъществява наблюдение на резултатите от пилотните проекти и разпространение на добрите практики;
- разработва нормативни актове за ресурсно осигуряване на интегрираното обучение;
- инициира и координира работата по осъществяването на оценка на системата от специални детски градини и училища в страната;
- чрез регионалните инспекторати по образованието създава и ръководи екипи за комплексно педагогическо оценяване и ресурсно подпомагане на интегрираното обучение;
- осигурява методическа помощ, координация и контрол на екипите в детските градини и на училищните екипи, които работят с деца със специални образователни потребности;
- съвместно с висши училища разработва система за квалификация на педагогическите кадри, които ще осъществяват интегрираното обучение;
- организира дейности по разработването на методики за оценяване на специални образователни потребности;
- организира обучение на експерти от регионалните инспекторати по образованието, общинските ръководства и общинските образователни отдели по проблемите на
интегрираното обучение;
- осигурява подпомагане на интегрираното обучение от ресурсни учители;
- разработва програми и пилотни проекти за адаптиране на детските градини и училищата за нуждите на децата с увреждания;
- чрез регионалните инспекторати по образованието, съвместно с отделите по образование към общините, осъществява информиране и консултиране на деца с
увреждания и техните родители;
- организира дейности в детските градини и училищата за изграждане на положителни нагласи към интегрираното обучение;
- организира дейности по консултиране и професионално ориентиране на деца със специални образователни потребности.
1.2. Министерството на труда и социалната политика:
- осигурява средства от фонд "Рехабилитация и социална интеграция" и от други фондове за развиване на услуги за социална рехабилитация, за технически помощни средства и др.;
- осигурява ресурси по програма "Личен асистент";
- чрез своите дирекции за социално подпомагане участва в областните обществени съвети и в организирането и координирането на дейности, свързани с интегрираното
обучение на общинско ниво;
- осигурява средства за личен бюджет на детето с увреждане, който покрива индивидуалните му потребности;
- осигурява участието на свои специалисти в екипите за комплексно педагогическо оценяване към регионалните инспекторати по образованието;
- чрез своите местни структури предоставя информация и консултации на родителите на деца с увреждания за социалните услуги, интегрираното обучение и правата на децата;
- представя пред Националния обществен съвет чрез своя представител/представители шестмесечни доклади за изпълнението на възложените му задачи по плана, съгласно
заложените показатели.
1.3. Министерството на здравеопазването:
- променя нормативните си актове в съответствие с новите изисквания за грижи и услуги за деца с увреждания - създаване на нова система на оценяване на уврежданията;
- чрез районните центрове по здравеопазване участва в областните обществени съвети и в организирането и координирането на дейности, свързани с интегрираното
обучение на общинско ниво;
- осигурява участието на свои специалисти в екипите за комплексно педагогическо оценяване към регионалните инспекторати по образованието;
- чрез районните центрове за здравеопазване и с участието на Националната здравно-осигурителната каса организира и координира дейности, свързани с превенция, ранна диагностика и рехабилитация на увреждането;
- предоставя информация за децата с увреждания - медицинска и рехабилитационна;
- организира система за обучение и квалификация на лекарите за прилагане и на социалния подход към уврежданията;
- представя пред Националния обществен съвет чрез своя представител.
1.4. Държавната агенция за закрила на детето:
- създава единна информационна система за деца с увреждания на възраст от 0 до 18 години;
- участва в разработването на проекти и програми, подпомагащи осъществяването на интегрираното обучение;
- осъществява наблюдение върху спазването правата на децата с увреждания;
- разработва стандарти за качеството на услуги за деца с увреждания;
- извършва оценка на специализираните институции за деца с увреждания и качеството на услугите, предоставени в тях;
- представя пред Националния обществен съвет чрез своя представител/представители шестмесечни доклади за изпълнението на възложените му задачи по плана, съгласно
заложените показатели.
2. Местни институции
2.1. Общини:
- участват в организирането и ресурсното осигуряване на подкрепяща среда за образованието на децата със специални образователни потребности;
- общинските ръководства и отделите по образование участват в обучителни програми за запознаване с концепцията за интегрираното обучение;
- участват в областните обществени съвети и в организирането и координирането на дейности, свързани с интегрираното обучение на общинско ниво;
- участват в създаването на екип за комплексно педагогическо оценяване за ресурсно подпомагане на интегрираното обучение на деца със специални образователни
потребности на своята територия и осигуряват помещения за функционирането му;
- извършват оценка на социалните дневни центрове с цел превръщането им в ресурсни центрове за подпомагане на интегрираното обучение на деца с увреждания.
3. Юридически лица с нестопанска цел:
- предоставят услуги за интегрирано обучение, които отговарят на държавните критерии и стандарти и кандидатстват за тяхното финансиране пред международни, държавни и местни източници;
- разработват и реализират, съвместно с Министерството на образованието и науката и/или с местните власти, проекти и програми за интегрирано обучение на деца със специални образователни потребности;
- участват в наблюдението върху спазването правата на децата с увреждания;
- участват в оценката на състоянието на специалните училища с оглед създаване на ресурсни центрове;
- инициират и участват в дейности по промяна на нормативните актове, свързани с интегриране на децата със специални образователни потребности;
- участват, чрез свои представители в Националния и областните обществени съвети като представят шестмесечни доклади за участието им в изпълнението на дейностите по плана.
Институционални механизми за координация, контрол,наблюдение и оценкана изпълнението на плана .За изпълнението на плана Министерството на образованието и
науката създава Национален обществен съвет, а чрез регионалните инспекторати по образование и областни обществени съвети. Натоварените с функции по изпълнението
на плана институции и неправителствени организации осъществяват регулярни работни срещи за координация, анализ и оценка на изпълнението на плана. Ангажираните организации и областните обществени съвети изготвят шестмесечни доклади
за изпълнението на плана, съгласно заложените показатели, които представят на Националния обществен съвет. Последният изготвя обобщен доклад, който представя на министъра на образованието и науката. Използваното в този документ понятие "интегрирано обучение" включва и смисъла, влаган в понятието "включващо обучение".

# 13
  • София
  • Мнения: 2 356
НАРЕДБА № 6  … 53;ИЯ

Tова не знам дали ще ти свърши работа, но пък погледни.
НАРЕДБА ЗА … 45;НА

Последна редакция: сб, 30 юни 2007, 14:29 от дъщерята на Мистрал

# 14
  • Враца
  • Мнения: 871
Благодаря ви....ще го принтирам и ще го размахвам...те не отказват окончателно...но нямали възможност....били много деца...и не може ли да се грижат за него..След като минах на комисията... мислех да го дам...и и го дадох,но уви за 1 ден.Когато отидох на обяд да видя как е,всички деца спяха ,а той седеше на столче и гледаше толкова жално,че сърцето ми се скъса и си го взех.На въпроса защо не спи...излязоха с мотива ,че не могат да изкючат импланта/Въпреки ,че им го бях написала като на първолак,ато не и сложно..едно копченце и това /Директорката измисли ,че имало закон за група от 10 деца и аз подадох молба в общината и чакам общинската сесися ,за да отпуснат средства за такава група...С две думи ,прехвърляне на топката.А ресурсния ни учител е страхотен и е плътно до мен в борбата.И тя ходи наравно с мен...Ще се боря...!

Общи условия

Активация на акаунт