Голяма фонтанела!

  • 6 912
  • 12
  •   1
Отговори
Здравейте! Имам бебче на 3 месеца, но все още трудно си вдига главичката. Докторите казват, че мускулният му тонус не е добре развит. Освен това фонтанелата му била много голяма и ни изпращат на трансфузионна ехография. Главичката му била по-голяма, въпреки че на мен не ми изглежда така - от 36 при раждане сега е 40. Искам само да кажа, че по време на бременността ми правиха амниоцентеза заради "умни" докторски глави и генетичният тест е перфектен. Но малкият беше на кислород вечерта когато се роди и незнам дали това може да е повлияло по някакъв начин. Днес ще ходим на трансфузионна ехография при д-р Желева във Варна. Ако има майки, които я познават и имат подобен опит, моля пишете! Казвам това, защото съм много недоверчива към лекарското съсловие във Варна. ПО време на бремеността замалко да ме накарат да направя аборт, заради проблем, който не съществуваше. Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 3 116
Бебето на 3 навършени месеца ли е ?

За 3 навършени месеца по едни таблици гледам за момченце, идеалната обиколка на глава е 41 см, за момиченце 40 сантиметра, така че това определено не е голяма главата. За фонтанелата нищо не мога да кажа. За кислородотерапията, това едва ми може да е навредило, моята щерка беше 4 дни на такава в кувиоз. За мускулния тонус, да не забравяме че всяко детенце е различно.

Направете ехографията, пожелавам всичко да е наред  Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 130
Разбира се, че бебче на тези месеци ще има голяма фонтанела. Че тя до 1 год. и половина постепенно се затваря. И моята дъщеря имаше голяма фонтанелка / три пръста дълга и един широка / , че даже докторката ме плашеше с рахит. А аз все се чудех, как би могла да се затвори такава фонтанелка. И това вече е факт - нито рахит, нито чудо. Вече сме на 1 год и 7 мес. имаме си почти всички млечни зъбчета и фонтанелката е затворена. Желая Ви успех

# 3
Благодаря за отговорите!

# 4
  • Мнения: 2 865
Направете ехографията за ваше успоконие. А това за тонуса мисля че само невролог може да констатира дали е така.
И двете ми деца се родиха с голяма фонтанела, но никой не е казвал че е проблем. Също така и двете на три месеца бяха с 40 см. обиколка и казаха че е добре.

ritka, според таблиците колко трябва да е главата на 3-год. момче?

# 5
  • Мнения: 3 116
ritka, според таблиците колко трябва да е главата на 3-год. момче?

Между 49 и 52см като гледам  Thinking

Момичета таблиците ги има тук:
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2862&AlbumId=77052 … mp;PhotoId=731067
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2862&AlbumId=77052 … mp;PhotoId=731066
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2862&AlbumId=77052 … mp;PhotoId=731064
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=2862&AlbumId=77052 … mp;PhotoId=731065

Има по две диаграми за всеки пол: розови за момиченца, синички за момченца  Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 5 468
И моето си вдигаше трудно главата до 3-тия месец. Като я оставяхме по корем на дивана, забиваше главата долу и почваше да се ядосва, че я мъчим така Simple Smile. На 5 месеца започна да се обръща вече сама и стана малко по-стабилна. Фонтанелата й се затвори към година и половина някъде, не си спомням до месеци точно, но в този период някъде. Съвсем здрава е, сега вече на 3 г. беснее по цял ден и тича напред-назад.
Направи изследванията, щом те карат, но не се притеснявай, че фонтанелата му е голяма на 3 месеца Shocked Peace. Ми голяма ще му е, каква да е.

# 7
  • Мнения: 6 164
Нищо не разбрах от снимките на Ритка. Embarassed
Колко е за 1 годинка при момчетата?

# 8
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Деси, ЕТО ТУК има много хубави таблици за обиколката на главичката и как тя нараства по месеци.

Основното през първата година на детето е, че главичката трябва да нараства равномерно, гледа се и нейната форма. За 12 месеца увеличаването на обиколката на главичката е средно с 12см.

За тримесечно момченце средната стойност е 41см. Детенцето ти няма голяма глава!

Пиши след ТФЕ какво ви казаха. Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 3 271
Нашата лекарка ми каза, че бебетата които са носени (майкара е била бременна през зимата) се раждат с по-големи фонтанели и обратното - защото през лятото майакта събирала почве слънце и това оказвало влияние и на бебето.

За мускулния тонус - нищо не мога да те посъветвам Confused

# 10
  • Мнения: 6 164
Нашата лекарка ми каза, че бебетата които са носени (майкара е била бременна през зимата) се раждат с по-големи фонтанели и обратното - защото през лятото майакта събирала почве слънце и това оказвало влияние и на бебето.

За мускулния тонус - нищо не мога да те посъветвам Confused

Няма такова нещо, аз и съседката карахме зимни и бебетата ни имаха малки фонтанели.
Синът на приятелка имаше ОГРОМНА глава, това бебе изглеждаше гигантско /но само заради главата, тялото му беше в норма/ и пак си беше наред. Гените си оказват влияние, аз пък се притеснявам, че на моя син главата му е малка - 45 см на 1 година е, но педиатърката ми каза, че било до гени и аз не съм с голяма глава, той прилича на мен - като цяло върви по-висок, отколкото едър. Бебетата са различни, не може да вървят с еднакви размери.

# 11
  • Мнения: 6 164
 Whistling
/коригирано/

# 12
  • София
  • Мнения: 1 433
Направи ехографията за твое успокоение. А за фонтанелата, моята бебка се роди с почти затворена, а на кумата ми детето е с голяма фонтанела и до сега, а е на9м. Педиатърката направо изпада в ужас като й следи фонтанелата, но и двете й деца на кумата ми са с такива фонтанели, пък всичко им е наред. За мускулния тонус може да се произнесе само невролог. Има едно изследване на мускулите, мисля че се наричаше ЕМГ, което показва нормално ли функционират. Успех и не се връзвай много на лекарите.

Общи условия

Активация на акаунт