За нечистоплътността

  • 11 873
  • 129
  •   1
Отговори
  • Мнения: 836
Имате ли такива познати? Които не се притесняват, че като влязат в офиса например и всички около тях се опитват да не дишат, докато въпросната особа не излезе. Имам една такава колежка, която ми се налага да изтърпявам от време на време, а физически ми е невъзможно.  Sick
Какво според вас трябва да се направи, за да се усетят такива хора и да започнат да се съобразяват с околните?
Опитвам се да намеря тактичен начин.

# 1
  • Мнения: 7 723
Подари й сапун с кратко указание за правилната му употреба.... Thinking

# 2
  • Мнения: 17 401
Може и да не вярвате, но има хора, които и по 5 пъти да се къпят, миришат неприятно. Не са виновни, айде да не обявяваме всички за нечистоплътни! Човек не знае какво ще му дойде до главата Peace

# 3
  • Мнения: X
Ох, имах такъв колега...
След като станеше от стола, миришеше след него. Минава покрай теб и направо падаш. Даже по едно време си мислиш, че ти миришеш. Имахме една колежка, бременна и тя сподели пред шефовете на майтап, че не издържа и те натовариха колегата му по стая да му каже някак.

Имах и колежка в университета, която ми е и съседка. Тя се къпеше, обаче ядеше някакви ужасни неща - някакви манджи със запръжки, тежки пържени храни... На моменти също не се издържаше. За рождения й ден колегите й подариха коплект козметика с рол он против изпотяване.

Няма оправия. Темата е деликатна, аз не мога да се наема на такъв разговор, признавам си.

# 4
  • Мнения: 7 723

Аз имах такава приятелка (казвам имаХ, щото живота ни раздели),
която се къпеше по 5 пъти на ден,
пръскаше се с най- скъпите парфюми и пак миришеше лошо...  Confused

# 5
  • София
  • Мнения: 5 270
За мен има два вида хора с подобен проблем:

1. Болни - не ги облазявам, мъчно ми е много за тях, някои истински се стараят да прикрият "дефекта" си. Майка ми ми е разказвала за своя позната, която имала такъв проблем в ученическите си години и всяко голямо междучасие си ходела до тях да се къпе!

2. Нечистоплътни - може ли да ходиш цяла седмица с една и съща блуза на работа  #Crazy  #Crazy  #Crazy?!?!?!? Това е една от причините, които ми повлияха да сменя последната си работа - стоях срещу такъв човек - много е неприятно. В тази връзка мога само да споделя какво НЕ върши работа:

* Деликатни намеци (макар че може би при някой друг би свършило работа).
* Поставяне на ароматизатори на, под и около работното място.
* Проветряване - само временен ефект.
* Пръскане с дезодорант или парфюм - само временен ефект, също "случайно" счупване на флаконче парфюм...
* Подарък - стик или дезодорант при повод, напр. размяна на подаръци за Коледа в офиса.

П.С. Ето някои извадки от статии за бизнес етикет в един вестник, да не правим реклама:

Цитат
Поведението и общуването на работното място също изискват спазване на етикет. Често малки недоразумения между колегите водят до напрежение и стрес и резултатите са рязко намаляване на продуктивността или неудовлетвореност от работата, както впрочем е и във вашия случай. Ето няколко правила за етикета на работното място, които можете да разпространите сред колегите си. Преди това обаче попитайте шефа си дали е съгласен!
...
Бъдете внимателни към миризмите и ароматите, които носите със себе си. Силните парфюми оставете за свободното си време. Косата и дрехите ви трябва да са винаги чисти. Не забравяйте, че вкусният пресен чесън на вечеря носи аромата си до обед на другия ден.

И това:
Цитат
Един от мениджърите ни сменя ризите си всеки ден, но въпреки това мирише лошо. Всички в офиса му се присмиват зад гърба, но никой не смее да му каже нищо. Аз искам да му обърна внимание върху този факт, защото е и в негов интерес. Как да постъпя така, че да не го обидя?
Х.К., Хасково


Проблеми с личната хигиена, миризмата на пот и лошия дъх са често срещани в работна среда. Те стават още по-големи, когато са свързани с хора от ръководството, защото да обърнеш внимание на началника си, че мирише неприятно, е сериозно предизвикателство за всеки подчинен. В масовия случай самият човек вероятно изобщо не подозира, че тялото му мирише лошо или че дъхът от устата му е отблъскващ. Същото важи и за хората, които използват парфюми в по-големи количества. Човек свиква със собствената си миризма и не може да съобрази как тя се възприема от околните.

Впрочем невинаги става въпрос за лоша лична хигиена. При някои хора това е медицински проблем и за решаването му е необходим съвет от лекар.

Възможно най-неправилно би било да подарите парфюм или дезодорант на вашия менид­жър или да му изпратите по имейла "незначителен" намек. Необходимо е да се разговаря с него на четири очи. Разбира се, това е деликатен въпрос и не всеки би се ангажирал да говори на тази тема, особено с началника си. Ако сте близки с него, тогава наистина намерете сили и поговорете. Изберете подходящ момент и му кажете, че желаете да обсъдите личен въпрос. Започнете с това, че ви е доста трудно и неудобно, но сте убедени, че той не знае за своя проблем. После му кажете за какво става дума. Ако се окаже, че наистина е в неведение, ще предизвикате диалог и съм сигурна, че той ще направи всичко възможно да се справи с проблема си.

Ако нямате особено близки отношения с този мениджър, бих ви посъветвала да избегнете личния разговор. Значително по-добре би било да говорите по въпроса с представител на отдела по човешки ресурси. Наблегнете на факта, че това се отразява зле на авторитета на въпросния член на ръководството, защото колеги (без да ги назовавате) му се присмиват, а вероятно партньори и клиенти също забелязват лошата му миризма. Хората от отдел "Персонал" ще намерят начин да кажат на началника ви и той ще реши проблема си, без вие да се намесвате пряко.

# 6
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Това да не е нещо свързано с обмяната на веществата?Аз също имам такава колежка.Понякога не е толкова натрапчиво ,но друг път се усеща.Тя носи много тесни панталони, а блузата ако не я изпере като я носи  един ден на следващия, вече се вмирисва на пот. Една наша колежка и каза, да вземе някакви мерки и сега тя се пръска обилно с парфюми и виждам ,ч е се притеснява, на мен ми е много неудобно..и ми е жал за нея, защото се вижда ,че се старае ,но не се получава много сполучливо.

Последна редакция: чт, 26 апр 2007, 21:19 от silvi 35

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Може и да не вярвате, но има хора, които и по 5 пъти да се къпят, миришат неприятно. Не са виновни, айде да не обявяваме всички за нечистоплътни! Човек не знае какво ще му дойде до главата Peace
Peace

# 8
  • Мнения: 3 674
Нямам такава колежка която да е не4истоплътна.Но си имахме една /и тя е българка!!!  Embarassed Ние бяхме само три там,останалите са  норвежки и от други националности/ която вони на много гаден и евтин парфюм.Мисля 4е излива бая върху себе си...понеже направо ни заду6ава   ooooh!  Една от колежките се бъзикна с нея и я попита да не би да ползва Нина Ри4и  всеки дена на работата..и за6то го хаби толкова. Grinning  А на6ата казва:" Нина Ри4и ли?Да не съм луда да давам толкова пари за парфюми.Както оби4ам да си слагам всеки ден..6те ми отиде заплатата само за парфюми,а децата какво 6те ядат после??В  "Nille" /това е много евтин магазин за дрънкулки и стоките не са ка4ествени/ има супер евтини парфюми за по4ти без пари.Аз затова  и си слагам всеки ден.Хем са в голяма бутилка,хем са евтини".. #Crazy

Да ама хем са и ужасни....голяма мъка е за нас.

А смятайте 4е опaковката е 300гр и мири6те на6то като  "тройной" ...има6е едно време един ужасен руски одеколон с това име  Mr. Green Бъзикнаха я колежката ..и тя пак не се усети newsm78 Не знам да и кажа ли  на български, поне няма да я злепоставя пред другите,тъй като са 4ужденки и няма да рзберат...4удих се? Ама как да и го кажа ?А де... Crazy

Последна редакция: пт, 27 апр 2007, 13:18 от roza66

# 9
  • София
  • Мнения: 5 270
а блузата ако не я изпере като я носи  един ден на следващия, вече се вмирисва на пот.

Аз рядко обличам блуза/риза/тениска втори ден  Embarassed
За работа мисля, че е недопустимо!!!

Отделно вече имам фикс идея дали не мириша на хората и аз (като знам колко е гадно)...

# 10
  • Мнения: 3 674
Може и да не вярвате, но има хора, които и по 5 пъти да се къпят, миришат неприятно. Не са виновни, айде да не обявяваме всички за нечистоплътни! Човек не знае какво ще му дойде до главата Peace

Мисля 4е това може да  се лекува...при добро желание .newsm78

# 11
  • Мнения: 1 975
...

Последна редакция: чт, 26 апр 2007, 22:57 от kristal_97

# 12
  • Мнения: 335
Ако е толкова натрапчива миризмата от тялото на човека, наистина е най-вероятно обмяна на веществата.

Нали знаеш израза "Мирише ми на бебе" - т.е. на нещо чисто и топло.
Е, има наследствени обменни болести, които се познават още в първите месеци на бебето. Точно по лошата миризма и лошия дъх на такава малка душичка като едно 3-4 месечно бебе.
(Него няма в какво да го обвини човек, нали)

Виж, ако дрехите на твоята колежка миришат на манджа, или просто не си е поправила кариесите е друго.
Кофти е, защото и тогава, при един вид хрема (има едни бактерии, дето увреждат власинките в носа, а има и медикаменти, които правят същото) няма начин да се усети сам човек.

Най-баналното - миризмата на пот - също може да се дължи на обменен процес (най-често щитовидна жлеза или др.)...

Въобще - най-добре е човек да подхожда внимателно в такива ситуации. (Много малко обменни болести могат да се лекуват)

Не случайно и историята за мечката от приказката за "Лошата дума" е такава - дето, като се обидила от една обида, накарала да я ударят с брадвата по главата. И след години, когато раната зараснала и белегът изчезнал, тя пак си спомняла обидните думи.
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/848/89/

Така че, подхождай внимателно.
Ако е само въпрос на хигиена, винаги има фини начини да се изкажеш по проблема и даже да те разберат.

# 13
  • Мнения: 750
Има хора дето миришат и през камерите даже(4е и през компа ми ...пак ги усещам) apchih

# 14
  • Мнения: 7 723
Има хора дето миришат и през камерите даже(4е и през компа ми ...пак ги усещам) apchih

Оф, и в тая тема замириса....  Sick

Общи условия

Активация на акаунт