Въпрос за интеграционни добавки при инвалид?

  • 4 284
  • 6
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 7 923
Здравейте:)
Моя татко е с 80% инвалидност и вчера му пристигна социалната оценка, на база на която може да получава интеграционни добавки. Да, ама ние нищо не разбираме от написаното вътре... ако можете помагайте.
Пише, че на база оценката може да получава 30% от ГМД, като 15% са за транспорт и 15% за лекарства. Имате ли идея какво е това ГМД и какво следва да направим от тук нататък?
Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 629
ГМД е гарантиран минимален доход.

# 2
  • Germany
  • Мнения: 7 923
А колко е този гарантиран минимален доход? Колкото минималната заплата ли? И примерно ако е 100лв - той има право на 15лв за лекарства и 15 лв за транспорт?

# 3
  • Мнения: 4 585
Има ли рецептурна книжка? Получава ли лекарства с частично изплащане от Здравната каса?

# 4
  • Germany
  • Мнения: 7 923
Има рецептурна книжка и му покриват част от едното лекарство. Въпросната соц. оценка беше за да се види дали ще му дадат още пари за лекарства като инвалид и евентуално карта за градски транспорт.

# 5
  • Мнения: 5 606
ГМД=гарантиран минимален доход=55 лв.
Съответно добавките са в размер по 8,25 лв. или общо 16,50 лв. месечно.
Месечната добавка за транспорт е парична, а не под формата на карта за градски транспорт.
Месечната добавка за диетично хранене и лекарствени продукти се отпуска, ако лицето приема лекарства, предписани от лекар-специалист с рецептурна книжка, които заплаща изцяло или частично /не се поемат напълно от НЗОК/.
Сега трябва да идете при личния лекар на баща ти, който ще му издаде удостоверение за предписаните лекарства. После с ксерокопия на ЕР на ТЕЛК и на социалната оценка и с въпросното удостоверение се подава молба-декларация за отпускане на добавките.
Добавките се отпускат за срока на експертната оценка. Ако имаш още въпроси, питай /социален работник съм Wink/.

# 6
  • Germany
  • Мнения: 7 923
Много, много благодаря!!!
Мисля, че за сега ми стана ясно, ако закъсаме по трасето пак ще моля за помощ:)
Хубав ден!

Общи условия

Активация на акаунт