6-то пръстче на ръчичката - моля за съвет и подкрепа!

  • 3 991
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 173
Здравейте на всички мами. Преди 3 дни станах леля, но радостта ни е малко помрачена, защото племенникът ме си роди със шест пръстчена на едната ръчичка. Всъщност то не е точно пръстче, а нещо като изръстък на палеца, но все пак докторите го определиха като още едно пръстче. Казват, че всичко друго е добре и детето е със съвсем нормално развитие за възрастта си. Въпреки това искам да го заведем на специалисти, защото много се притесняваме да не би да има още нещо, което не е видимо за момента, а също и това пръстче в повече ще трябва да се отстрани, но специалист ще трябва да прецени кога и как. Снаха ми изкара една много лека и прекрасна бременност, но е живяла много години в Съюза, вкл. по времето на Чернобил и това определено ме притеснява.
Опитах да намеря повече информация в интернет, но всичко по темата вродени аномалии се отнася за много по-тежки болести.
Ще ви бъда благодарна да ми помогнете с всякаква информация - координати на ортопед-хирурзи или други специалисти, препратки към инфо и статии в интернет\ може и на англ\ и т.н. - каквото се сетите по темата все ще е от полза.

# 1
  • Мнения: 118
Здравей ,дъщеря ми се роди с шесто пръстче на дясното краче. Не израстъче , а пръстче с кост. Знаехме за него още в четвъртия месец на бременността.Махнаха ни го в Пирогов когато стана  на 9 месеца, преди да проходи . Манипулацията отне точно  20 минути.В момента белега е незабележим , а малката няма никакви проблеми с ходенето. Така , че няма място за притеснение , всичко ще се оправи.
Приятен ден. 

# 2
  • Мнения: 5 577
Здравей,
аз мога да те успокоя само - не съм запозната от близо със случая, но преди време имаше тема тук във форума за това. Прочетох я и разбрах, че не е опасно - козметична операция се прави и въпроса приключва. Доста майки се включиха с информация. Дано пак да дадат съвет.

# 3
  • Мнения: 173
Ами аз не открих подобна тема - моля да препратко ако някой я знае.

# 4
  • Мнения: 1 938
Това състояние се нарича полидактилия.
След определен период ще бъде премахнато излишното пръстче. Hug

# 5
  • Мнения: 941
няма страшно,имам приятелка на 29 г.,която се е родила с 6 пръстчета на дясната ръка,незнам на каква възраст са й го махнали,но днес няма и спомен за това.Тя си е съвсем нормална,а и бебето й също.Не си мислете глупости за Чернобил и т.н.,ако става за въпрос,той има влияние върху всички нас,но важното е да сме здрави.Успех и спокойно Peace

# 6
  • Smallville
  • Мнения: 994
Не се тревожете,аз имах такова израстъче на лявата ръка и ми го премахнаха оперативно с местна упойка и 3 шева.Бях на 7-8 години не помня точно,но ми се подиграваха в училище,че имах 6 пръста,е то беше малко и може би щеше да остане незабелязано но ми пречеше да играя физическо и по точно не можех да вися на лост.Нищо страшно няма и не мисли за Чернобил,аз съм на 35 и тогава още не се беше случило това Peace

# 7
  • Мнения: 1 938
Полидактилията е генетично "заболяване" и няма общо с Чернобил. Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 1 951
Операцията е кратка,а след това не остава значителен белег.

# 9
  • Мнения: 990
Имам познат със същия проблем само ,че на крака.Родителите му не са се решили тогава да го оперират и той продължава да си е с 6 пръста, а вече е на 30 год. Той самия твърди ,че не му пречи и си кара и досега така.

# 10
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Когато ме оперираха от луксация в Горна баня, имаше деца с подобни проблеми.
Правят им операция и после не си личи. Полидактилията не е свързана с умствени дефицити, така че това е само козметичен проблем и ще се оправи.
В Пловдив имате много добър пластичен хирург, доц.Анастасов. Едното ми дете се роди с цепка на небцето и той го оперира. Ето координати: http://www.ala-bg.org
Мисля, че оперира не само лицеви аномалии, обадете се и питайте.

Общи условия

Активация на акаунт