Там където сте ваксинират ли срещу варицела?

  • 2 536
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 880
Знам, че темата ми е за другият форум, но по- ми се иска да разбера как стои въпроса с тази ваксина в Европа. Вчера бяхме на лекар заради другите ваксини и той ми бутна в ръцете една брошура за Варицелата и да съм си помислила до следващият път дали искам да я поставят на дъщеря ми, защото от скоро пак започнали да я слагат тук (досега не се е слагала ли? не разбрах).
Аз понеже много бъркам названията на шарките и смесвам понятията си мислех, че и тази ваксина е поставена заедно с другите (много ти разбирам Embarassed ). И сега се чудя какво да правя, в другите форуми четох, че било по- добре детето да се разболеело от нея в ранна възраст, (ами ако не намерим заразата и се разболее чак като стане на възраст:wink: .)
Дано не ви се стори много тъпо, но аз наистина се пообърках с тези ваксини. На вашите деца поставяли ли са такава ваксина в държавата в която сте(първи прием между 1 и 13 год.)?

# 1
  • Мнения: 4 244
Това с ваксината за дребната шарка или лещенка,както е по известна у нас, е отскоро в Германия. Варицела е латинското и наименование.
Есента бяхме при детския ни лекар и той ни я препоръча. Аз самата понеже съм я преболедувала и знам колко е неприятно а детето да се варди като го сърбида не се разчеше и да му станат след това белези (а те са много грозни) и разреших на доктора да сложи и на двете деца, че и мъжа ми намаза, аз се разминах като вече преболедувала.
Решението да ваксинираш детето си остава изцяло твое. Не е от задължителните

# 2
  • Мнения: 1 220
Sinat mi e s varicela v momenta, dr kaza, 4e nqma smisal da vaksinirame da6terq mi (na 9meseca), za6toto ve4e e imala kontakt i e bezsmisleno. Goro se e zarazil v detskata gradina ot momi4ence, na koeto e postavena vaksina i se e razbolqlo. Mnogo e vazmojno kakto i pri drugite jivi vaksini sled imunizaciqta da se razbolee6. V bg slagat na vazrastni po jelanie takava vaksina.
No re6enieto si e tvoe.

# 3
  • Мнения: 3 880
Цитат на: debelanata
Това с ваксината за дребната шарка или лещенка,както е по известна у нас, е отскоро в Германия. Варицела е латинското и наименование.
Есента бяхме при детския ни лекар и той ни я препоръча. Аз самата понеже съм я преболедувала и знам колко е неприятно а детето да се варди като го сърбида не се разчеше и да му станат след това белези (а те са много грозни) и разреших на доктора да сложи и на двете деца, че и мъжа ми намаза, аз се разминах като вече преболедувала.
Решението да ваксинираш детето си остава изцяло твое. Не е от задължителните


Ами аз точно заради тези названия в БГ- дребна, едра, ситна и незнам к'ва си шарка ги бъркам така Embarassed . За мен си знам че съм карала едра и дребна (обаче във времето, от което нямам спомени), пък как им е латинското название си нямам и представа Embarassed .
Аз по принцип съм привърженик на ваксините и досега съм сложила всички препоръчителни, но защото ме питаха за тази така директно- искам или не и аз се замислих и реших за всеки случай да питам. Сигурно ще я сложа...

# 4
  • Мнения: 4 244
Цитат на: *Biba*
Ами аз точно заради тези названия в БГ- дребна, едра, ситна и незнам к'ва си шарка ги бъркам така Embarassed . За мен си знам че съм карала едра и дребна (обаче във времето, от което нямам спомени), пък как им е латинското название си нямам и представа Embarassed ...

Биба, едра шарка няма как да си карала защото навремето в Бг беше заъдлжителна ваксианата за едрата шарка - спомни си болязката на рамото ти. Тя се казва вариола
Сигруно си карала я морбили я скарлатина а може и рубеола.
На немски гореизброените се вдоят така Masern, Scharlach, Röteln
Срещу скарлатина ваксина няма защто се причинва от стрптокки а не от виуси както всички останали и тя се лекува с антибитици.
Другите 2 ги има в комбинирана ваксина с заушки и тя се слага след 15 м.
И пак за едрата шарка  тя изличнеа от лицето на земята и затова последните 15 години е свалена от задължителните ваксини в целия свят

# 5
  • Мнения: 2 051
Цитат на: *Biba*
Ами аз точно заради тези названия в БГ- дребна, едра, ситна и незнам к'ва си шарка ги бъркам така Embarassed . За мен си знам че съм карала едра и дребна (обаче във времето, от което нямам спомени)

Не е възможно да си боледувала от едра шарка. Това е вариола, която не съществува в света от 70-тте години и оттогава,(а може и от по-рано) са прекратени имунизации за нея. Тя е била смъртоносна болест.
Боледувала си от морбили, рубеола или варицела. Имунизации срещу морбили и рубеола със сигурност се правят в Бг. На дъщеря ми, която е в 7-ми клас са и правени по задължителния календар. По-рано май не правеха. От варицела и сега доста масово се боледува. Колкото по-рано, по-леко преминава. Аз я карах на почтена възраст - 11 клас и беше доста тежичко, температура, страшен обрив за повече от седмица.
Дали си струва да имунизираш? Ами поразпитай повече лекари за това какво представлява ваксината, събери повече мнения.
В Бг още не ваксинират срещу нея.

# 6
  • Мнения: 3 880
Цитат на: debelanata
Цитат на: *Biba*
Ами аз точно заради тези названия в БГ- дребна, едра, ситна и незнам к'ва си шарка ги бъркам така Embarassed . За мен си знам че съм карала едра и дребна (обаче във времето, от което нямам спомени), пък как им е латинското название си нямам и представа Embarassed ...

Биба, едра шарка няма как да си карала защото навремето в Бг беше заъдлжителна ваксианата за едрата шарка - спомни си болязката на рамото ти. Тя се казва вариола
Сигруно си карала я морбили я скарлатина а може и рубеола.
На немски гореизброените се вдоят така Masern, Scharlach, Röteln
Срещу скарлатина ваксина няма защто се причинва от стрптокки а не от виуси както всички останали и тя се лекува с антибитици.
Другите 2 ги има в комбинирана ваксина с заушки и тя се слага след 15 м.
И пак за едрата шарка  тя изличнеа от лицето на земята и затова последните 15 години е свалена от задължителните ваксини в целия свят


Олеее, ама ти направо ми обърка всички представи- тоя белег на рамото не беше ли от туберколозната ваксина (аз имам и на двете рамена), изобщо и хабер си нямах, че той имал връзка с някаква шарка #Shocked

А иначе Masern-Mumps-Röteln я сложихме вече...

# 7
  • Мнения: 4 244
Цитат на: *Biba*
Олеее, ама ти направо ми обърка всички представи- тоя белег на рамото не беше ли от туберколозната ваксина (аз имам и на двете рамена), изобщо и хабер си нямах, че той имал връзка с някаква шарка #Shocked

А иначе Masern-Mumps-Röteln я сложихме вече...

И аз имам на двете рамене - едното е едрата шарка а другото е туберкулоза. Имаш ги и двете

# 8
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Ами тук масово децата си карат варицелата и не съм чувала за ваксинации. А и нашият татко, тъй като не я е бил карал като дете я изкара заедно със синчето си  Laughing Много лесно мина и при двамата ми мъже, въпреки слуховете, че като си възрастен я караш по-тежко. Явно си зависи от организма.
Единствено е кофти ако си бременна да не я пипнеш.

# 9
Ами тук ваксината е една MMR за всичките шарки. Както другите ваксини, така и тази не е задължителна тук. Връчват ти информация, обясняват ти и ти си решаваш сам. Аз лично и на двете си дъщери съм я поставяла, както и бустърите към нея (за по-голямата ми дъщеря). На нея й я поставих дори след като беше изкарала и едрата и дребната шарка.

# 10
  • Мнения: 2 452
Я и аз да се намеся - права е Биба като казва, че е боледувала от "едра шарка", защото така казват на варицелата в България. Дребната шарка е морбили. Иначе вариола наистина няма отдавна и тя си точно "едрата шарка", но както казах, варицелата се  нарича едра шарка в България.
По въпрос за ваксината - в Канада тя не е задължителна (т.е. ако я искаш си плащаш). Слага се след 1 година, поне 30 дни преди или след друга ваксина. Ваксината е сравнително нова и няма достатъчно информация за ефективността и. Има данни, че деца, ваксинирани срещу варицела могат да се разболеят, но болестта протича много леко. Данни за заболеваемостта от херпес зостер (който се причинява от същия вирус) все още няма.
Изабела е ваксинирана срещу варицела. Когато съседчето, с което бе в пряк контакт заболя на нея и се размина. Не зная как ще е вбъдеще.

# 11
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Laura
Я и аз да се намеся - права е Биба като казва, че е боледувала от "едра шарка", защото така казват на варицелата в България. Дребната шарка е морбили. Иначе вариола наистина няма отдавна и тя си точно "едрата шарка", но както казах, варицелата се  нарича едра шарка в България.
.

Абе не знам  вече - вие ми объркахте понятията хем съм учила за сестра.
Даже ей сега спорих и с мама - тя каза че на варицелата се казвало лещенка, а на дребната шарка - брусница. Аз се сетих че ние така ги учхме и в букварите по инфекциозни болести.
Ама да ме прощавате, че това е единствената тема по която едвам се оттървах от скъсване (по време на сесията - спонтанен аборт), та не ги помня много тия работи

# 12
  • Мнения: 2 452
Цитат на: debelanata
Даже ей сега спорих и с мама - тя каза че на варицелата се казвало лещенка, а на дребната шарка - брусница. Аз се сетих че ние така ги учхме и в букварите по инфекциозни болести.
Ама да ме прощавате, че това е единствената тема по която едвам се оттървах от скъсване (по време на сесията - спонтанен аборт), та не ги помня много тия работи


То и аз кои години съм учила инфекциозни и детски, обаче ей-сега ще си отворя учебника по педиатрия - момент:
варицелата не я наричат нищо - варицела и херпес зостер.
Майка ти е права, дебеланке!!!!! Дребна шарка (морбили, брусница) - това е от учебник по клинична педиатрия.
Аз и на изпит по педиатрия не съм се явявала, защото бях освободена - бях капитан на отбора по педиатрия, к. спечели националната олимпиада и по този повод ме освободиха с шестица (а аз бях учила само част от въпросите, защото си ги разпределихме), та шарките не са били между тях.

# 13
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Laura
То и аз кои години съм учила инфекциозни и детски, обаче ей-сега ще си отворя учебника по педиатрия - момент:
варицелата не я наричат нищо - варицела и херпес зостер.
Майка ти е права, дебеланке!!!!! Дребна шарка (морбили, брусница) - това е от учебник по клинична педиатрия.
Аз и на изпит по педиатрия не съм се явявала, защото бях освободена - бях капитан на отбора по педиатрия, к. спечели националната олимпиада и по този повод ме освободиха с шестица (а аз бях учила само част от въпросите, защото си ги разпределихме), та шарките не са били между тях.

Я се издай ти какво си учила, че и си била освободена, бреййй Laughing

# 14
  • Мнения: 2 452
Как какво съм учила - доктор съм бе!  Laughing  Laughing  Laughing
Аз учих за муковисцидоза от една монография, а тя взе че ми се падна (единствената тема, за която бях подготвена наистина на високо ниво, защото ми стана интересно) и просто им събрах очите на журито. Така спечелихме. Имах голям късмет! Ако се беше паднало каквото и да е друго нямаше да съм толкова "впечатляваща".  Аз затова казвам - важно е да ззнаеш, обаче още по-важно е да имаш късмет.

Общи условия

Активация на акаунт