козе сирене

  • 11 225
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте! Искам да попитам за козето сирене,
дали е подходящо за попарката вместо краве.
Някъде чух, че козето мляко е най-близко по състав до кърмата.
Някой знае ли нещо по въпроса?

# 1
  • Мнения: 832
Може да е полезно, но ма мен ми е ужасно миризливо и никога не съм го предлагала на сина си.

# 2
  • Мнения: 5 391
Почти само козе сирене давам Peace

# 3
  • Мнения: 295
Аз давам само козе. Специфичен аромат няма и вкусът си е като на кравето за мен. Вземам на Маджаров основно.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 368
И аз давам козе сирене на Маджаров.Малкия го харесва.Бях чела някъде,че се доближава до майчиното мляко и е с по ниска масленост.

# 5
  • София
  • Мнения: 15 198
Мисля, че няма проблем да даваш козе сирене.

А ако исдкаш да прочетеш още някои неща за него, ето:

Това беше писала една майка преди време в друга тема за козето мляко:

Козето мляко е много близко т.е най- близко по състав до майчиното мляко. Разбира се като сравнителна характеристика между млякото на домашните животни / крава, овца, свиня кучка, котка, кобила/ Когато бях студентка/ветеринарна медицина/ сме сравнявали състава...наистина е много близко по състав, но има и друг момент...замърсяването на козето мляко. То може да се избегне само чрез стерилизация, но пък тя разрушава някой ценни съставки..така че по добре е да се дава АМ който е специално пригоден и всичко това е предвидено

Ето и едно сравнение между козето и кравето мляко от тук: http://karmene.greatnow.com/koze_mliako.html:

"За козето мляко

В много части на света козето мляко е предпочитано пред кравето. Какви са основните разлики?

В козето мляко има по-малко мазнини, отколкото в кравето. То не съдържа аглутинин; в резултат на това мазнините не се групират, което го прави по-лесно смилаемо. Също като кравето мляко, козето е бедно на есенциални мастни киселини, но съдържа по-големи количества от някои есенциални мастни киселини (linoleic and arachnodonic acids), както и повече късоверижни и средноверижни мастни киселини, които по-лесно се разграждат от храносмилателните ензими.
Козето мляко образува по-меки съсиреци (те се образуват при въздействието на стомашната киселина върху протеините в млякото), което прави протеините по-лесно и бързо смилаеми. Това е предимство при деца, които повръщат кравето мляко, както и в случаите на алергия към него. Козето мляко съдържа само следи от алергизиращия казеинов протеин алфа-S1, а казеините му са по-близки до тези в кърмата. Но и козето, и кравето мляко съдържат еднакви концентрации от другия алергизиращ протеин, бета лактоглобулин. Проучванията не са установили толкова висока честота на алергиите към козето мляко, колкото към тези на кравето, но тук много майки не са съгласни с тях. Някои майки смятат обаче,че бебетата им понасят козето мляко по-добре от кравето, а майките усещат това по-добре от учените.
Козето мляко съдържа малко по-ниски нива на лактоза от кравето мляко (4.1 към 4.7%), което понякога може да бъде предимство при хора с лактозна непоносимост.
Макар съдържанието на минерали в козето и кравето мляко да е сравнимо, козето мляко съдържа с 13% повече калций, с 25% повече витaмин В6, с 47% повече витамин А, с 134% повече калий, три пъти повече ниацин, както и четири пъти повече мед. Козето мляко съдържа също с 27% повече от антиоксиданта селен. В кравето мляко пък има пет пъти повече витамин В12 и десет пъти повече фолиева киселина. Поради факта, че козето мляко съдържа десет пъти по-малко фолиева киселина от кравето, то трябва да бъде обогатено с нея, за да бъдат приготвени от него адаптирани млека и за да може адекватно да замести кравето мляко при малките деца."

Ето и една тема от "Кърмене" за козето сирене:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=80616.0

# 6
  • Мнения: 6 461
Да подходящо е за попара .
Можеш ,разбира се да даваш.

# 7
  • Мнения: 601
Само козе слагам. И аз на "Маджаров".

# 8
  • София
  • Мнения: 6 970
До скоро давах само козе сирене, сега вече давам и овче.

# 9
  • Мнения: 4 621
Давам само краве сирене, не обичам козе и не бих дала и на малката Naughty

# 10
  • Мнения: 6 164
Можеш, аз лично купих веднъж само, защото ми миришеше, макар че малкия си го хапваше.

# 11
  • Мнения: 2 019
Давам само краве сирене, не обичам козе и не бих дала и на малката Naughty
и аз

# 12
  • Мнения: 46 436
Давай Simple Smile
С козе захраних и дълго време само него давах.
Домашно, изкиснато, не миришеше на нищо и беше много вкусно Peace

Общи условия

Активация на акаунт