Отново за окончанието на бащиното име на детето и други въпроси

  • 20 704
  • 162
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 178
Здравейте мили мами!
Откъде да намеря точна информация относно: презимето на бъдещия бебок да бъде записано без то да завършва на -ов;-ев/-ова;-ева? Изобщо има ли някаква нормативна уредба в БГ, която да забранява това?
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 1 364
напиши имената.
Ще следя темата.

# 2
# 3
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
ми уж може, ама не е много сигурно. Аз исках да запиша детето с презиме без "ов", ама в болницата не ми дадоха. Трябвало съдебно решение. Как ли не им се молих. Може и от проклетия да е било, щото лелята дето взимаше документите беше супер дръпната. Пък знам че деца родени в същата болница са записани без наставките. Явно е до случай, настоение и прочие...

# 4
  • Мнения: 2 631
Нормативна уредба - Закон за гражданската регитрация.
Допустимо е при определени условия, вкл. и при доста "разтегливото" - ако собственото име на бащата не позволява това, напр. Дейвид - Дейвидов; също поради етнически и религиозни причини.

На практика - някои длъжностни лица прилагат по-разчупено закона и се съобразяват с желанието на родителите; други - прилагат го строго, когато вариант е водене на дело в съд.

# 5
  • София
  • Мнения: 178
напиши имената.
Ще следя темата.
За първото не сме решили, но Мартинов нещо не ми звучи...

# 6
  • Мнения: 2 631
Според мен "Мартинов" си е съвсем ОК! Peace
Такава си ни е традицията!
Но все пак - вие си решавате за вашето си детенце!

# 7
  • Мнения: 1 364
напиши имената.
Ще следя темата.
За първото не сме решили, но Мартинов нещо не ми звучи...


Не виждам какво те притеснява...Мартинов / Мартинова не звучи зле.

# 8
  • София
  • Мнения: 4 585
Може.
На бартовчедка ми детето го записаха само с името на бащата, без 'ова'.

# 9
  • Мнения: 164
Имам една позната, презимето й е ЕМИЛ,а не Емилова. Но нямам на идея как е станало,че да я запишат така,като се има на впредвид,че е родена преди около 30 години. Явно и тогава е можело!

# 10
  • София
  • Мнения: 11 886
И аз се интересувам от този въпрос. Съпругът ми не е българин, а ще раждам в България и ако ни карат да слагаме окончанията ще стане много смешно името на детето. Едни познати в същата конфигурация се побъркаха преди няколко години с този проблем, но тогава не се поинтересувах как точно разрешиха проблема и сега съжалявам.   ooooh!
Питам се ако запишем детето първо в посолството на родината на съпруга ми дали няма да е по- лесно, защото детето, така или иначе, автоматично ще придобие двойно гражданство?

# 11
  • София
  • Мнения: 3 524
Точно забрана не, да кажем няма практика, но например на мъжа ми бащиното име също не завършва с окончание -ов.
Нормативната уредба се съдържа в Закона за гражданската регистрация и по-точно виж член 12-20 от него.
Ето ти линк към него:
http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/40650.html
Мартинов обаче на мен си ми звучи добре  Peace

За имена в случай че единия съпруг не е бг гражданин мисля че също пише но като цяло идеята е да се спазят традициите на родителите, т.е. едва ли биха настояли да си кръстите детето с такова окончание ако е неприемливо за вас.

# 12
  • Мнения: 6 164
Презимето на моя син е без -ов, но защото и моето е без -ова. Сметнали са, че е традиция в семейството ни и затова позволиха. Иначе нямаше да стане.

# 13
  • Русе
  • Мнения: 2 354
да, може
Само трябва да заявиш желанието си пред служителката, която записва имената на бебето

# 14
  • Мнения: 1 680
Таткото ни се казва Юлий. Бяха записали Георги Юлиев, но водихме дело и от организацията "Закрила на детето" сметнаха, че името е в ущърб на детето и ни позволиха да е Юлий. За Ева нямаше проблеми т.к баткото беше проправил пътя.
Сложно е, но не е невъзможно.

Общи условия

Активация на акаунт