Проблем с нашето кръщене. Моля за идеи.

  • 3 058
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 478
Прибираме се във Варна след 2 седмици. Имаме резервирана дата за кръщене на малката в Римски Терми от миналия месец. Преди два дни ми казаха ( момичето което ми движи нещата), че трябвало да се носи акт за раждане. Ами ние като нямаме такъв сега какво? Няма да я кръстят ли? Защо съм чела тук, че хора са си кръщавали децата родени в чужбина без БГ акт за раждане. Явно си зависи от църквата.
Има ли някой, който да е правил кръщене във Варна с чужд акт за раждане и къде? А може ли само с преведен тукашен?

На този етап нямам намерение да и правя БГ документи.

# 1
  • Мнения: 18
Здравей missZ,
За да кръстиш детето си в Православна църква съвсем не ти е нужен бг акт за раждане. Църквата е за всички, които са решили да приемат Православната вяра, не само за бг граждани. Ако наистина са ви поставили такова условие, това си е чиста проба рекет. Хубаво е да си преведеш акта за раждане, за да удостовериш, че детето е ваше, но не е задължително. Успех!
Съпругът ми е православен свещеник, живеем в Европа. Ако мога да помогна с друг съвет, с удоволствие.

# 2
  • Мнения: 7 091
На нас преди 3 години за Калин в Катедралата ни искаха акт за раждане на него + свидетелства за свето кръщение на кръстниците.

# 3
  • Мнения: 994
В София не са ни искали  newsm78.
Мога да те посъветвам да си изкараш апостил на американския акт за раждане и да му направиш легализриан преглед на български. Не може да не се уважи. Пък ако пак се запънат можеш да кажеш, че ще извадиш български по-нататък, а сега ти е много важно да се кръсти детето навреме - единственото удобно време за всички и прочие.
Само с превод няма да бъде детето българче Simple Smile

# 4
  • Мнения: 3 478
Превода няма да ми е проблем, ама за апостил незнам дали ще се вместя и не ми се иска да рискувам. Последно като питах преди година за апостил се чакаше доста време ( поне седмица) и ми се струва че е доста рисковано. После ще взема да остана и без тукашният акт Mr. Green.

Боно и аз така знам. Знам че има деца кръстени в БГ без БГ акт за раждане, знам и за чужденци женени за българи, които спонтанно решават да правят църковна сватба в БГ и не са имали проблем, тъй като не са били подготвени с документи. Това сега ми дойде като гръм от ясно небе. Незнам дали само там е така, ама като разбрах бях готова да сменя църквата или да отложа кръщенето (което хич не ми се иска), но Бг документи себа ми е абсурдно да и вадя.

Много благодаря на всички за казаното, ще питаме дали може с преведен и ще действаме от там. Дано ни позволят, че от колко време го планирам и сега ми го тупнаха това.

# 5
  • Мнения: 994
А мислиш ли, че тези от въпросната църква ще разбират от апостили? Ако нямаш време за апостил, пробвай само с превод - в смисъл пак да е от някоя БГ преводаческа агенция, за да изглежда по-внушително. Е, няма да е легализиран, ама пък тези от църквата едва ли ще са такива разбирачи по административни въпроси.
Успех! Дано всичко мине благополучно.

# 6
  • Мнения: 7 091
Аз пропуснах да кажа, че от опит знам, че не е необходимо акта за раждане да е български! Важното е да се представи акт за раждане.  Peace

# 7
  • Мнения: 3 880
Какви апостили и легализации за църквата, бе хора Wink Показвате акта и готово.
Казали са на приятелката ти, че искат акт, защото те в повечето случаи кръщават българчета и те си имат български актове за раждане. Представям си как всички сте се събрали докарани пред църкавата, а попа размахва пръст, че нямате апостил и ви праща да си ходите Laughing Не се притеснявай, точно този сценарий няма да ви се случи. То това да не е обредната зала в съвета, че да се занимават с такива бюрократщини, най-много да го почерпите нещо Wink
Весело кръщене  bouquet

# 8
  • Мнения: 3 478
Биба, разсмя ме  Mr. Green. Благодаря на всички ви! И аз предположих че човека си е казал БГ акт за раждане, защото така си е свикнал. Все пак колко често кръщават чужденчета? Сега съм по-спокойна, дано всичко се нареди.

# 9
  • Мнения: 3 423
Прибираме се във Варна след 2 седмици. Имаме резервирана дата за кръщене на малката в Римски Терми от миналия месец. Преди два дни ми казаха ( момичето което ми движи нещата), че трябвало да се носи акт за раждане. Ами ние като нямаме такъв сега какво? Няма да я кръстят ли? Защо съм чела тук, че хора са си кръщавали децата родени в чужбина без БГ акт за раждане. Явно си зависи от църквата.
Има ли някой, който да е правил кръщене във Варна с чужд акт за раждане и къде? А може ли само с преведен тукашен?

На този етап нямам намерение да и правя БГ документи.

Нашият бебок беше кръстен
преди няколко седмици без
акт за раждане. В България.

# 10
  • Мнения: 2 032
МисЗ, ще откриеш в българските църкви голяяяяма гъвкавост откъм правила, или както на сватбата ни един гост от туземско наблюда (как е миналото време пък на този загубен глагол) : local priests are very cash-driven.
И аз не си спомням да ми е трябвал акт за раждане да кръстя двата си мъника.

# 11
  • Мнения: 734
Кръстих дъщеря си без акт за раждане. Мислех че трябва кръщелно свидетелство на кръстника, но му искаха само лична карта. Казаха че в църква не се лъже и ако кръстника твърди, че е православен го приемат за вярно.

# 12
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Ние се оженихме преди 3 години в цьрква в София само с мойто крь6телно, като мьжа ми си е заклет католик (португалски) Laughing, и кумьт ни сь6то дойде и той е португалец. Трима попа ни жениха Wink като на мойте притеснения 4е те са католици ми бе отговорено 4е вси4ки сме християни. Но после ба6та ми си призна 4е им е платил пове4е (не6то като дарение).
А миналото лято крьстих дь6теря си - без никакви документи, само питаха дали са крьстени крьстниците.
Та в БГ вси4ко може, провери в друга цьрква ако ти правят проблеми някьде

# 13
  • Мнения: 18
 novaa,
венчали са ви без проблем не защото баща ти е платил повече, а защото Православната църква приема католика за правилно кръстен християнин.
Има правила, които никой не би си позволил да пристъпи, и това е едно от тях.
Малко информация не е излишна...

Общи условия

Активация на акаунт