Зелени картофи

  • 11 465
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 386
Вчера ми донесоха 15 кг пресни картофи в чувал и вече са започнали да зеленеят...Вярно ли е,че това е отровно (пълен лаик съм,не се смейте)?
И ако не е- защо само някои позеленяват?
Абе,мога ли да си ги ползвам ми е въпроса  Laughing

# 1
  • Мнения: 3 537
Хвърляй ги! Не е хубаво да се ядат като позеленеят и аз така знам и ги хвърлям.
Отдели си и използвай по-малко зелените, ще ги обелиш по-дълбоко и готово, но тези които са повече недейте ги яжте.

# 2
  • Мнения: 2 386
Ъ? Всичките ли...Жал ми е  Crazy

# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Отровно е. Ако не искаш да ги изхвърляш бели на дълбоко, но много.

# 4
  • София
  • Мнения: 974
Трябва да са много хубаво обелени, по-дълбоко както казва Мимис, докато остане само бяла/жълта част.
Иначе можеш да ги посадиш, ако си имате вила/село Grinning

# 5
  • Мнения: 2 386
Аз...се отказвам  да се занимавам с тях  Sick

Обаче не разбирам....пресни са, купени са от производител.....защо така бързо зеленеят?По принцип ми е интересно.

# 6
  • Мнения: 3 537
Ами за друг път ще си знаеш и ще ги използваш по-бързо....но на мен ми е направило впечатление, че когато картофите стоят на по-топло и слънчево по-бързо позеленяват...аз понеже ги държа на терасата и затова така, но вече си знам ,гледай да ги държиш на хладно място и на закрито.

# 7
  • Мнения: 220
зеленеят от пряка слънчева светлина. Обели ги хубаво, остави ги във студена вода за да се изкиснат и да се извлекат нитратите.

# 8
  • Мнения: 2 386
Как по-бързо от един ден...това са 15 кг .... Shocked
Да, в кухнята са сравнително изложени на слънце...Но къде да ги крия занапред  Thinking....Ще умувам  Peace

# 9
  • Мнения: 22 867
Накарай все пак човек, който разбира от тия работи да ги погледне. Понякога пресните картофи си имат малко зелено, но това не е опасно. Някой по-възрастен човек, комшия, дето е виждал градина, разбира се. И не само да я е виждал. Grinning

# 10
  • Мнения: 148
Ето и малко информация относно позеленяването на картофите:

Картофите съдържат гликоалкалоиди — токсични съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Готвенето при високи температури (над 170°C) отчасти ги разрушава. Концентрацията на гликоалкалоиди в дивите картофи е достатъчна, за да предизвика токсичен ефект у хората. Гликоалкалоидите присъстват в големи концентрации точно под кожата на клубена и се увеличават с остаряването и излагането на светлина. Те могат да предизвикат главоболие, диария, гърчове и в сериозни случаи кома и смърт. Отравянията от картофи, обаче, са много редки. Излагането на светлина причинява също позеленяване, давайки по този начин информация кои части на картофа са станали по-токсични.  Д-р Дъглас Л. Холт, специалист по безопасност на храната в Университета на Мисури-Колумбия, отбелязва, че през последните 50 години няма докладвани случаи на соланиново отравяне от картофи и че повечето случаи са свързани с ядене на зелени картофи или пиене на чай от картофени листа.

и също:

Соланин. Това вещество може да се образува в картофите, които са били твърде много изложени на пряка слънчева светлина. В такива случаи повърхността на картофа, в резултат на отделянето на хлорофила, може да позеленее. Това позеленяване се съпровожда с образуването на соланина - токсин, опасен за здравето. Най-високата концентрация на соланин се съдържа под самата кора на картофа, в позеленелите места. Вредата може да се ограничи, ако отрежем по-дебел слой по време на обелване. При обработката на зеленчуците на пара или в кипяща вода нивото на соланин в тях намалява до 40%. Соланинът е вреден за организма, защото може да е причина за стомашни разстройства, а също и за редица проблеми, свързани с дихателните органи. Доказано е също, че соланинът в големи количества може да предизвика помятане. Затова бременните жени трябва да са много внимателни към този вреден токсин.  


Картофите се съхраняват на тъмно и прохладно място. Аз обикновено ги слагам в кашон, който ги предпазва от светлина и в същото време им дава възможност да дишат, за разлика от найлоновите чували и торби.

# 11
  • Мнения: 3 537
Ами ето ,белиш по на дълбоко и готово, докато останат жълти Wink

# 12
  • Мнения: 2 386
Блубърд и всички останали- благодаря ви за полезната информация   bouquet  bouquet
Поразгледах картофите- само малките са леко позеленяли отвън, а отвътре са ОК...но ги изхвърлих.
Големите картофи ми изглеждат нормални, а те са към 9-10кг.Дали мога да ги използвам, или фактът, че са били заедно с другите в чувала означава, че не трябва да се консумират?

Лабрекс, знаеш ли...виждал съм градина като бях малка, работила съм.. и картофи съм вадила.....но зелени -никога!Всичко вече е отровно, да му се не види...

# 13
  • Мнения: 1 426
Използвай си ги, разбира се, те не се заразяват един от друг.

# 14
  • Мнения: 148
Няма проблем в това, че са били заедно. Опасни са само зелените такива. Другите ги прибери на тъмно и можеш да ги готвиш без проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт