Доколко са опасни ниските стойности на FSH или TSH?

  • 15 642
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 013
Първо искам да се извиня, че не съм наясно с материята и може би ще пиша глупости на моменти.
Моя колежка, която от 7 г. се опитва да забременее, вчера получи резултатите си от хормоните - FSH беше със стойности 17 при около 50 норма, доколкото си спомням. Досега беше правила какви ли не изследвания, включително лапароскопия, плюс спермограми на мъжа и т.н. Сега за първи път един много известен с добро лекар се сети да й назначи изследвания на хормоните на щитовидната жлеза.
Първоначално се зарадва, че може би това е проблемът. После се зачете в някакви статии и дойде ревяща да каже, че "никога няма да роди, дори и да може да забременее, защото децата на майки с подобен проблем се раждали кретенчета"... Не можах да схвана какво точно е чела, а и не ми остана време да ровя подробно, но беше доста разстроена. Опитахме се да я успокоим, не знам доколко успяхме. Ще се види с лекаря чак след няколко дни, защото той е извън България.

Ще съм ви много благодарна за всякакви обяснения и линкове по темата. Когато се посъберат мнения, ще й покажа темата. Тя още не е открила за себе си бг-мамма.

Благодаря предварително. 

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 10:14 от Divana

# 1
  • София
  • Мнения: 7 242
Не съм лекар и няколко неща не са ми ясни. Поне тук, в Бг, референтните стойности на ФСХ са грубо 3 - 12 т.е. стойност 17 при норма 50 не ми говори нищо. Освен това е много важно на кой ден са направени изследванията т.к. нивата на ФСХ се променят през месеца:



Принципно опасни са високите стойности /над реф. стойности/. Тогава забременяване настъпва много трудна и се касае за изчерпан яйчников резерв /на практика влошено качество на яйцеклетките/. Важно е й съотношението ФСХ:ЛХ - приблизително трябва да е 1:1. До сега не съм чувала ниските стойности на ФСХ да са проблем.
Говориш и за хормони на щитовидната железа /все едно ФСХ е такъв/, обаче той не е. И ти и приятелката ти явно не сте много наясно. Най-добре е да говори с лекаря си, преди да си самоназначава диагнози.

# 2
  • Мнения: 4 302
FSH e хормон от хипофизата. Да не става дума за ТSH?

# 3
  • Мнения: 2 013
FSH e хормон от хипофизата. Да не става дума за ТSH?

 ooooh! Tired
Ау, възможно е! Може би съм сбъркала първата буква на хормона... При TSH има ли референтна стойност около 50? Видимо беше, че нейните стойности са по-малко от половината от референтните...
Нищо не направих....
Иначе тя е започнала да ходи при д-р Стаменов, сега ще пуска още хормони по време на цикъл, ще правят и фоликуметрия...

# 4
  • Varna
  • Мнения: 1 094

Иначе тя е започнала да ходи при д-р Стаменов, сега ще пуска още хормони по време на цикъл, ще правят и фоликуметрия...
Правилно се е насочила и мился, че там ще получи компетентни отговори на своите въпроси. Ние тук може само да гадаем за какво става въпрос, още повече, че не е ясно точно кой хормон е изследвала, а и от едно изследване само не могат да се правят генерални заключения, най-малкото е добре да го повтори поне още веднъж, когато има нещо което я притеснява в резултата. Успех!  Grinning

# 5
  • Мнения: 4 302
Ето научих нещо ново! Не знаех, че TSH и той е хипофизен, отговорен за действието на щитовидната жлеза  ooooh!
Тази статия може да е полезна, но peta е права. Голямата стъпка на приятелката ти е,че се е обърнала към специалист, с който ще намерят верния път. Сигурна съм.

# 6
  • Мнения: 2 013
Ето научих нещо ново! Не знаех, че TSH и той е хипофизен, отговорен за действието на щитовидната жлеза  ooooh!
Тази статия може да е полезна, но peta е права. Голямата стъпка на приятелката ти е,че се е обърнала към специалист, с който ще намерят верния път. Сигурна съм.

Благодаря  bouquet

# 7
  • Мнения: 822
Посъветвай колежката си да си направи следните хормони: TSH, FT4 и техните антитела - Anti-TG(TAT) и Anti-TPO(MAT).
ТSH трябва да е под 2.0 mIU/l  за успешно забременяване.

Общи условия

Активация на акаунт