Мами вегетарианки, да се преброим и споделим.

  • 40 741
  • 788
  •   1
Отговори
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Здравейте Майчета,

С риск да предизвикам противоречиви реакции предвид мнението на повечето хора за вегетарианството, пускам тази тема за да си обменяме опит и информация относно отглеждането на нашите деца. Може да споделите дали децата ви консумират месни продукти или дали захранвате бебоците си с месо. Какви трудности срещате и какви положителни резултати наблюдавате у децата си. Всеки, който разполага с някаква информация може да я сподели. Лично на мен ми предстои захранване на шестмесечния ми син и естествено възникват много въпроси. Ще помоля всички, които имат негативно отношение по темата за вегетарианството да се въздържат от мнение. Благодаря.

# 1
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Здравейте.
Аз лично съм вегетарианка от 17 години(сега съм на 23) и когато разбрах, че съм бременна реших, че най - доброто за детето ми е да е вегетарианец!И той е.Имах проблеми с личният му лекар, с педиатри, дори в момента педиатъра му "го проверява" веднъж месечно - кръвни изследвания, защото не може явно да приеме, че детето си набавя всичко необходимо за развитието му, с безместна храна!Проблеми обаче с развитието на сина ми, с килограми, с здравето не е имало - което не може да се каже за децата, на следващите всички предписания на педиатрите, родители!Всичко разбира се е строго индивидуално.
В този форум, веднъж бях обвинена от друга майка, че не давам избор на детето си!Изборът, който аз съм направила - детето ми да е вегетарианец, е абсолютно същият както този,на майките които са решили децата им да са месоядци!
За себе си, бях решила, че ще храня детето си само с домашно приготвена храна(не само по причина вегетарианството, а и смятам, че е по - чисто и по - здравословно).И досега не съм имала проблеми с храненето на сина ми,когато излизаме не му купувам разни гадости от рода на зрънчовци, солетки и тем подобни неща и той знае - стигнем ли в магазина, сам се паркира пред щанда с плодовете и започва да ги ровичка, докато му купя някакъв плод.Разбира се, привлечен е от лъскави опаковки и шумолящи плокчета, но мисля, че ако просто го науча, изградя вкуса му грубо казано, няма и да има влечение към всичко, което види по щандовете.
Захраних бебчо сравнително доста късно(на 8 месеца) със сок от черешки.Точно по това време имаше на пазара и му купувах и изтисквах.Детето прие много добре!До колкото разбрах, системата на педиатрите вече отрича децата да се захранват със сокчета, но за късмет или случайност(не знам точно) при моят син нямаше никакви негативни реакции в здравословно отношение, от захранването по този начин.
Ох ще Ви отегча, извинете ме за което.Само за протокола ще добавя - вкъщи сме пълни вегетарианци - не консумираме месо, яйца, риба и гъби дори.
Желая Ви успех и не се връзвайте на глупостите от рода :"Лишаваш го...","Вредно е....","не може да се  развие...."Има милиарди хора по света, който са родени и израстнали вегетарианци и всичко им е наред(за пример ще дам Индия, от където скоро се върнах и където около 90%да не кажа 95% от населението консумира само растителна храна)
Успех

# 2
  • Мнения: 3 376
Страхотна тема!!!!!  bouquetАз също съм вегатарианка и смятам да изградя режима на хранене на сина ми на този принцип,поне докато той не реши друго.Наскоро започнах да го захранвам,досега съм му давала само пюре от картофи  на пара,доста се колебаех с какво да започна.
bloodywhite моля те сподели с нас повече от твоя опит!Как захрани детето,с какво го храниш по принцип и т.н.
Абонирам се ще следя темата с голям интерес!!!!! Peace

# 3
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Здравейте Grinning
Както вече писах, аз започнах да захранвам със сокчета от плодове,въпреки, че до колкото съм запозната много педиатри вече отричат тази система, като всяка седмица давах на малчо да пробва и ново сокче.След това и зеленчукови сокчета - моркови, краставици, тиквички дори(не съм смесвала за сокче плод и зеленчук или пък два вида плодове или два вида  и повече зеленчуци)
Когато започнахме да хапваме пюренца по същият начин - започнах с варено картофче, като постепенно започнах да добавям и други зеленчуци към пюренцето - моркови, тиквички, чушка, карфиол ..., и също постепенно по една идейка сол и масло.Може би 10тина дни след като захраних с картофено пюренце, започнах да правя на малкия сок от магданоз и/или копър и да добавям към пюрето.След около месец, въведох извара с пюрето,малко след това започнах да му правя оризово пюре с разни ядки - бадеми,лешници,разбира се ситно смляни, а около месец след това и разни зелени неща - коприва, спанак и тн - вече на супичка и с хляб или сухар.
Горе - долу на около годинка и 2 месеца, малчо започна да се храни с всички на масата(имам в предвид със същите неща), като изключение съм правила за пържено(и досега избягвам да му давам)и също разни манджи с много подправки.
В момента сме в чудесно здраве(което винаги е било така) - без желание да се фукам или нещо подобно разбира се, кръвните изследвания на малчо са перфектни и не страда от недостиг на абсолютно нищо.Дори педиатъра ни се отказа от идеята да ни кара да се храним с месо Grinning
Аз съм напълно убедена, че вегетарианското хранене с нищо не вреди на малко дете, а напротив, освен всичко друго и имунната система е много по - силна, на детският организъм е много по - лесно да усвоява всички необходими за развитието му витамини, микроелементи, аминокиселини и тн., от плодове, зеленчуци, ядки, зърнение храни и мляко, отколкото от месни продукти.
Успех Peace

# 4
  • Мнения: 3 376
Благодаря ти за изчерателния отговор!!!
А може ли да те попитам оризовото пюре,което си му давала какво е-от тази оризова каша,която е специално за бебета ли?

# 5
  • Мнения: 1 691
Здравейте Simple Smile Вкъщи не сме вегетарианци, но спазваме постите и малко по малко започнах да се интересувам как да е балансирано менюто ни, за да може и малкият да се храни нормално.
Аз правя домашна оризова каша - от оризово брашно (продават го по диетичните щандове), като я варя за 4-5 минутки на слаб огън с бъркане. Още по-добрият вариант е да се препече и смели на брашно кафяв ориз и така да се вари (имаше го някъде описано в Библиотеката). Веднъж опитах да пасирам сварен ориз - с вилица не можах да го смачкам добре, а с пасатор стана една лепкава маса, която не ставаше за ядене.

# 6
  • Мнения: 3 376
Здравей!!!
А какво е сътношението вода-брашно?Аз имам даже в къщи оризово брашно и още утре ще опитам Peace

# 7
  • Мнения: 1 427
Аз съм вегетарианка от 14 години, но май не съм за тази тема, щото дъщеря ми е месоядна. Рядко яде месо, но яде все пак. Решила съм изборът да е неин за това, не мой!

# 8
  • Някъде във Вселената :)
  • Мнения: 340
Ето една интересна статия http://vegetarianstvoto.hit.bg/children.html.
Аз лично съм решила, ако мъничкия прояви интерес към месото, защото татко му си похапва, да не го спирам. Той ще си покаже.
Аз съм вегетарианка от 14 години, но май не съм за тази тема, щото дъщеря ми е месоядна. Рядко яде месо, но яде все пак. Решила съм изборът да е неин за това, не мой!
Силва, а как точно дъщеря ти опита месо и кога. Ти ли и предложи или тя сама избра? Захранвала ли си с месни пюрета. Аз мисля този момент да го пропусна.

# 9
  • Мнения: 3 376
И аз мисля да пропусна момента с месните пюрета...Но ако детето като порастне малко и започне само да посяга към храната и поиска мръвка,няма да го спирам.Ще яде каквото само реши,но докато зависи от мен ще му давам това което смятам,че е най-добро за него.
Междудругото съм чувала за майки вегетарианки чиито деца също не искат да ядат месо.Тайничко се надявам,че моето ще е такова Blush,но ще видим.

# 10
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Благодаря ти за изчерателния отговор!!!
А може ли да те попитам оризовото пюре,което си му давала какво е-от тази оризова каша,която е специално за бебета ли?
Здравейте.
По принцип купувах за малчо "Ънкъл Бенс", защото е по - качествен от много от оризите на пазара, сварява се за около 10 минути и зърната не се разваряват(при следване указанията на опаковката).След сваряването го смилах с една от приставките на "Витал център"(това е чудесен уред, и досега ми върши страхотна работа), но също може и с пасатор да се направи или да, с вилица, но отнема малко повече време и усилия, за да стане каша.Получаваше се лепкава каша, която наистина не изглеждаше особено добре, но пък всичко беше чудесно смляно.Към кашата вече може да се прибавят ситно смлени ядки, някъкви леки подправки(много ситна чубрица или пък босилек, но в съвсем малко кличество - просто една идейка).В началото му разреждах кашата с малко кисело мляко, иначе не искаше да я яде ако му е много гъста.И така Grinningсъвсем лесно и става за около 15-20 минути.
Успех Peace

# 11
  • Мнения: 953
Мами не искам да ви питам правилно или не е това детето да не яде месо, вие като родители преценявате сами.
Чудя се  обаче как ще решите проблема, като станат по-големи и тръгнат на детска градина дали някой ще се съобразява с това и ще им готви отделно за тях - аз не мисля че е възможно.

# 12
  • Мнения: 1 371
Аз не съм вегетарианка, но не ям месо. Просто, защото не ми харесва. Но не бих се отказала от млякото, под каквато и да е форма. Била съм и веганец, но млякото много ми липсваше. Когато бях бременна, всички ме изяждаха за това, че не ям месото, заради бебчето. Сега си налагам да ям риба и бяло пилешко месо, единствено заради кърмата. Все пак детето ми почти 6 месаца вече е кърмено и не искам нищо да му липсва. Не съм се замисляла за месното захранване, но ако не иска пюренца от месо - няма да го насилвам. Но и няма да му отнемам избора ....

# 13
  • Мнения: 1 371
..Чудя се  обаче как ще решите проблема, като станат по-големи и тръгнат на детска градина дали някой ще се съобразява с това и ще им готви отделно за тях - аз не мисля че е възможно.
То има решение за това - готвиш и му даваш да си носи в градината. Малко е гадно за детето, но щом не е и захранено с месо, няма друг начин... То само няма да иска да яде там.

# 14
  • Мнения: 2 818
..Чудя се  обаче как ще решите проблема, като станат по-големи и тръгнат на детска градина дали някой ще се съобразява с това и ще им готви отделно за тях - аз не мисля че е възможно.
То има решение за това - готвиш и му даваш да си носи в градината. Малко е гадно за детето, но щом не е и захранено с месо, няма друг начин... То само няма да иска да яде там.


Няма да стане, защото от Хеи не разрешават да се внасят домашноприготвени неща...
Иначе моята 3-годишна дъщеря беше вегетарианка до преди да тръгне на детска, сега там май яде, но вкъщи така или иначе няма месо... обича риба понякога, но за мен това е най-приемливото месо. Инак има една детска градина където храна е винаги веге, но е частна...
Аз самата съм веге от 5г. Сина ми също няма да яде месо дадено от мен... като тръгне на градина, ако иска да яде... или когато сме на гости... т.е. не спирам, но и не предлагам. За мен лично едно дете няма нужда от месо... от млечни да, но месо не...
Напоследък приказката за Червената шапчица я разказваме с изменен край... как вълкът накрая става вегетарианец и стават приятели с ловеца, червената шапчица и бабата и похапват дружно питка с масълце и чубрица  Mr. Green

При захранването си й давах всичко, което е нормално да се дава, но без месо... много обичаше спанак с ориз Simple Smile Бадеми и всякакви други ядки прояде наскоро, поради алергии. Те са силен алерген. Това, което не се сетих да й давам да кълнове, но сега(към нова година де) на малкия ще давам домашно приготвени... още не съм избрала какви обаче.

Общи условия

Активация на акаунт