Не яде никакви плодове и зеленчуци!

  • 4 947
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 822
Племенникът ми е на 3 годинки и 9 месеца, но не хапва никакъв плод или зеленчук! Страда от запек и често боледува! Направо бяга като види ябълка или банан! Моля ви за съвет, какво да правим? Как да го накараме да хапва поне от време на време?

# 1
  • Мнения: 2 082
ако плодовете се пасират или се смесят с нещо дали няма да ги хареса?например банан с кис.мляко,нишесте с настъргана вътре ябълка,таратор...а на сокове пак ли не иска?
за запека повече течности,овесени ядки,активия с мюсли,сутрин на гладно топла вода с мед.кивито помага,но ако го яде...

# 2
  • Мнения: 2 331
не знам дали ще го заблудите и дали заблудата е правилният подход,но аз бих опитала да му обясня ползата от тях-спомнете се за песни за плодове и зеленчуци ,и след това бих му правила плодови млека/кисело мляко с настърган плод/.синът ми е на 2,5 г.и не яде сурови зеленчуци,но обожава таратор и аз използвам.дано съм била полезна!

# 3
  • София
  • Мнения: 1 057
Синът ми, още от захранването си не яде зеленчуци. Тогава ги пробутвах само с месно пюре, а сега хапва много рядко краставица, печена чушка и домат. Друго - не. От плодовете, не яде само ябълки (независимо какъв сорт). Аз не го карам на сила... ако иска.
Племенникът ти е голямо дете, предполагам можете да му обясните, че е организмът му има нужда от разнообразна храна (в т.ч плодове и зеленчуци) за да е здрав и силен Simple Smile
Цитрусови плодове също ли отказва? Скоро идва сезона на ягодите, черешите, вишните, малините... по-натам дините и пъпешите, гроздето... избор голям...
Съвсем нищо ли не хапва  newsm78

# 4
  • Мнения: 417
A родителите му ядат ли? Децата обикновенно подражават на храненето на родителите. При нас има винаги плодове на видно и достъпно място. Пробвайте да му ги предлагате нарязани в причудливи и весели формички и да стане като игра в която също и големите да ги ядат.

# 5
  • Мнения: 2 700
Разбирам прекалено добре ситуацията, тъй като дъщеря ми беше такава. Въпреки всички мултивитаминни сиропи, които й давахме, кожата на ръцете й беше започнала да се бели от авитаминоза. Наблюденията ми за нея показваха две неща: 1/ започва да харесва дадена храна едва когато я е яла поне 3 пъти и 2/ беше свикнала с вкуса на обработената храна и всичко сурово я притесняваше. Аз реших проблема радикално. Мъжът ми беше в командировка (подчертавам го, защото при сърцераздирателните сцени, които последваха трябваше иначе и двамата да сме еднакво настойчиви) и се запънах, че ще яде домат насила. Казвам насила, защото и до ден днешен дъщеря ми е инат и номерът с глад не минаваше. Наложи се да я напердаша, но се преборих и го изяде. Сцената се повтори още няколко дни, след което безпроблемно започна да яде всякакви плодове и зеленчуци. И до ден днешен домат яде с уговорки ( за което знам, че вината е изцяло моя), но се надявам с времето да го израсте като спомен.
Не съм привърженик на силовите методи, но се оказа, че има деца, при които само те действат.

# 6
  • Мнения: 2 237
И моята не яде плодове и зеленчуци.Преди много обичаше,сега нещо се запъна...Не я насилвам,но дано се научи с времето.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
A родителите му ядат ли? Децата обикновенно подражават на храненето на родителите.

В къщи всички ядем плодове и зеленчуци /които са на видно място/, с изключение на Калина. Тя дори отказва да опита  Naughty Като малка ядеше банани, а сега и това отказва или ако се престраши да хапне хапка, се потриса... Sick
Зеленчуци яде само под формата на манджа и то ограничен асортимент. Не я насилвам, нито имам такива намерения, но и здравословни проблеми като чести боледувания или авитаминози не е имала. Компенсирам като й изцеждам пресни сокове, макар че и тях не винаги иска да пие.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 17 841
Имам абсолютно същия проблем. Хапва само краставици и моркови, само цели, ако са нарязани или настъргани не иска да ги помирише. Надявам се с времето да се научи. Tired

# 9
  • София
  • Мнения: 978
Аз съм на 33г. и до ден днешен не ям никакви плодове и зеленчуци, от малка съм така и никога не съм яла - не ми е вкусно. Мога да се похваля с отлично здраве, така че не се притеснявайте толкова.
Все пак е хубаво, ако можете да накарате хлапетата да хапват, всички знаем колко е полезно.

# 10
  • Мнения: 1 416
Аз не ям никакви плодове, а от зеленчуците - само краставици и домати чат-пат.
Вкъщи опитваха какво ли не, за да ме накарат да хапвам такива храни, успех нямаше. И са ме молили, и са ме залъгвали, и са ме били...
Желая ти успех с твоето дете. Соларис е споделила ценен опит, може пък и във вашия случай да е от полза...

# 11
  • Мнения: 1 737
И моето дете откровено мрази всякакви плодове, но всеки ден яде плод. Смесвам му ги в половината от кремчето от кухнята, добавям орехи, мед, сметана и така яде всякакви разнообразни плодове.
Другия ми номер е сутрин, като правя от готовите каши - по-напарфюмираните, вместо да ги разтварям във вода, ги сипвам във фреш от портокал, или грейпфрут. Понякога - половината е вода, половината сок. 80 - 100 мл. сок му давам така, все е нещо. Слагала съм му сок от морков, или ябълка даже в АМ вечер - на 200 мл. мляко, 50 - 80 мл. сок минават също.

# 12
  • Мнения: 5 228
В къщи всички ядем плодове и зеленчуци /които са на видно място/, с изключение на Калина. Тя дори отказва да опита  Naughty Като малка ядеше банани, а сега и това отказва или ако се престраши да хапне хапка, се потриса... Sick
Зеленчуци яде само под формата на манджа и то ограничен асортимент. Не я насилвам, нито имам такива намерения, но и здравословни проблеми като чести боледувания или авитаминози не е имала. Компенсирам като й изцеждам пресни сокове, макар че и тях не винаги иска да пие.

Абсолютно същата история. Плодове яде само под формата на бебешко пюре, и то точно определена марка.  Rolling Eyes Нямам никакво намерение да я насилвам, но се надявам това лято да прояде. Като види суров зеленчук или плод чак потреперва, толкова гадно й  става. Изобщо не иска да пробва дори.

# 13
  • Мнения: 1 044
Проблем е, че детето не иска пресни плодове и зеленчуци. Но според мен в в сготвените храни има също има витамини, особено ако са приготвени както трябва. Така че приема на зеленчуци може да се навакса така. Към пресните плодове трябва да се подходи с хитрост - една моя позната слагаше фреш от портокали в картонена опаковка на готови сокове - докато малкия се усети, че нещо не е наред,е изпил известно количество. Настъргани плодовете могат да се прибавят към кремове, сосове и каши.

Общи условия

Активация на акаунт