Мога ли да захраня, ако бебчо има слуз в акото?

  • 1 697
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 153
Здравейте мами! Моля ви за съвет, защото само някой с опит би могъл да ми помогне!
От две седмици синът ми /пет месеца и половина/ има слуз в акото. Изключително на кърма е, разте и се развива доста едър за възрастта си - 9.350 кг. - 73 см. Акото му си мени цвета почти всеки ден - откато се появи слузта. Първо стана воднито, после - тревисто зелено. След това зелено с някакви бучици и си промени цвета. Имаше и оранжеви отенъци. От четири дни давам "ентерол" и слузта се превърна в малки нижки, като цвета се промени до жълтеникаво - каквото си бе преди да се появи слузта. Искам само да допълня, че преди да се появи слузта сина ми четири дни подред имаше температура - до 38.4 градуса и леко зачервено гърло със запушено носле. Давах му няколко дни витамин С и калциум.
Ходихме на лекар и той ни каза, че слузта се е появила понеже не съм го захранила до момента, което на мен ми се стори пълна глупост. Иначе бебчо е супер. Не плаче, по цял ден се смее, слага всичко в устата си /сърбят го зъбки, но няма и помен да се покажат/ и по никакъв начи не показва че е болен.
Тъй като смятам да го захраня вече, мога ли при гореописаната ситуация да сторя това. Лекарят ме посъветва, след като се махне слузта да почна първо с прясно изцедени сокчета, за да свикнела лигавицата на стомаха и да нямаме проблеми с нея и за напред.
Благодаря на всички, които ще се отзоват предварително!

# 1
  • Мнения: 196
Мила мамо Мими захранвай си детето и не си прави оглушки!Утре като се видим ще си говорим повече по темата  love001

# 2
  • Мнения: 153
Хайде момичета, никоя ли не е имала като моя проблем? Моля помогнете ми? Ами със слуз в акото колко от вас са се сблъсквали? И сериозно ли е това? Пишете ми!!! Praynig

# 3
  • Мнения: 3 926
Здравей Графи - по всичко личи, че бебчо е прекарал или някакъв ентеровирус - температура и слуз в акото са си симптоми на нещо стомашно-чревно... или стартирате зъбоникненето. Хубаво е да изчакаш малко със захранването, но ако си решила да стартираш с оризова каша - давай смело. Няколко лъжички каша може да сгъстят положението на "изхода" и да оправят нещата. Още повече щом бебето е в добро настроение и не изглежда болно Grinning
А това с прясно изцедените сокчета го остави лекарят да си го прилага след разтройство Wink Нека свиква неговата лигавица. Твоята работа е да щадиш бебешката с оризова каша или картофено пюре и да отложиш въвеждането на суровите целулози и плодови киселини.
Успех и пиши как сте стартирали Grinning

# 4
  • Мнения: 153
Благодаря за мнението! И аз си мислех за оризова каша! Rolling Eyes  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 958
Твърдо съм за оризовата каша. При нас подейства добре, намаляха коликите и вече няма слуз. След като свикне, може зеленчук, но внимателно - тиква, картоф, морков, тиквичка, ще пробваш кое как действа. Плодовите може да започнеш ако се запече много, но внимателно и по 1, 2 л. в кашата, за да неутрализира запичащия ефект. Пресни сокчета забрави за сега, поне според мен.
Успех и най вече бъди спокойна!!! Simple Smile

# 6
  • Мнения: 153
Твърдо съм за оризовата каша. При нас подейства добре, намаляха коликите и вече няма слуз. След като свикне, може зеленчук, но внимателно - тиква, картоф, морков, тиквичка, ще пробваш кое как действа. Плодовите може да започнеш ако се запече много, но внимателно и по 1, 2 л. в кашата, за да неутрализира запичащия ефект. Пресни сокчета забрави за сега, поне според мен.
Успех и най вече бъди спокойна!!! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 153
Благодаря за съветите!  Heart Eyes
Във връзка с въвеждането на оризовата каша искам да попитам: Ще ми препоръчате ли на коя фирма да бъде? Може би такава с по-малко калории, защото както споменах по-горе сме доста дебелички!  Laughing , и след това: Как в този случай да проведа захранването - много бавно с по няколко лъжички и без да замествам изцяло хранене, а след като коремчето на бечо свикне, да въведа зеленчуковото пюре, с което вече ще мога /но не бързо, защото не ми се иска/ да заместя обедното хранене? newsm78
Още веднъж благодаря!

# 8
  • Мнения: 153
Всъщност първо трябва давам само оризова каша, без да замествам хранене, а после в нея трябва да прибавям по лъжичка зеленчуково пюре и чак след това трябва да заместя едно хранене и то изцяло само със зеленчуково пюре? Така ли!  newsm78
Извинете ме, ама съвсем съм невежа в това отношение! Запозната съм само как се въвеждат пюрета, за кашите никъде не можах да прочета!   Rolling Eyes С тях може ли да се замести хранене? А ако да, после зеленчука как се въвежда - отново ли лъжичка по лъжичка? Споделете мами, моля ви!  Praynig

# 9
  • Мнения: 532
Здравей,

Успокоих се като видях включването на Асинка.

Слузта в акито е от раздразнено дебело черво - може да е ентеровирус както е предположила тя, най-вероятно, може синтетичните вит.С и калциев глюконат да са раздразнили, може да вкарва бактерийки заради никнещите зъбки и непрекъснатите ръчички вътре ...

По принцип при болно дете, разстройство и слуз и други здравословни неразположения не се препоръчва захранване.

Но при вас, ако сте изкарали ентеровирус, а сега сте добре, съм склонна да мисля, че 1-2 лъжички БЕЗМЛЕЧНА ОРИЗОВА КАША, която действа запичащо и е чудесна въглехидратна абсорбираща на разни вирусчета храна - може да ви дойде добре.

Няма разлика дали е каша или пюре за захранване - всичко се започва с по 1-2 лъжички и със същата стъпка дневно се увеличава до достигане на порция за възрастта - ако детето откаже порцията наполовина, значи дотам  Mr. Green

Ето две други теми, които ще те информират доста:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=189420
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=149543.0

Изчети ги и ако имаш още въпроси, давай смело  Hug

# 10
  • Мнения: 153
Благодаря от сърце!  bouquet

# 11
  • Мнения: 153
Снежи, извини ме, че пак ще питам, но съм любопитна да разбера още нещо във връзка със захранването! Embarassed Някъде бях чела, че само храната /независимо дали е пюре или каша/ която съдържа мляко е пълноценна за бебето, така че предполагам безмлечната каша ще трябва да смеся с кърма нали? Ако не то предполагам че ще дохранвам! Как да разбера обаче какво количество точно да дам ако смесвам и какво ако дохранвам. И на следващо място - когато въведа зеленчуковото пюре - отново всичко става лъжичка по лъжичка нали? В този случай ако избера за първо зеленчуково пюре - морков например, мога да дам ориз със морков нали! Виждала съм че се предлагат такива в магазините. Ох доста съм объркана честно казано... Shocked

# 12
  • Мнения: 532
Да, очаквах, че ще попиташ точно това.

Бг схемата говори за изместване на кърмения, т.е. за заместване на кърмене с твърда храна.

Тук във форума се говори малко по-различно. кърмата е основната храна на бебето до 1 годинка. За да има кърма, не трябва да има заместено кърмене. Или ако заместваш кърмения, намаляваш броя им и кърмата намалява и детето малко по малко се отбива.

Обикнвено тук твърдите храни се започват на 5.5-6 месеца, даже и по-късно. Майката предлага 1/2 - 1 час след кърмене, т.е. между кърменията. Като начало може би някъде преди обяд. Даваш 1-2 лъжички оризова каша с вода. Според мен стигаш най-много до 50-60 мл. Твърде многото твърда храна в ден също може да намали желанието за сукане.
други майки предлагат лъжичките в началото на кърменето и после докърмват.

Горе-долу нещо такова, че между 6-12 месеца, основното е кърмене на поискване, като някъде между кърменията (вие ще си изградите режим) се предлагат твърдите храни. Всяка нова се започва с 1-2 лъжички. Достигаш горе-долу за около 5-7 дни до 50-60 мл. Може и малко повече, може и по-малко - зависи от детето.

Като порасне детето и поема по-големи порции твърда храна - ще имате режим на твърдата храна - закуска, обяд, следобедна закуска, вечеря и някъде между тях кърмене на поискване.

Млечните хранения са необходими, когато се замества кърмене с твърда храна, но тук се предлага твърда храна и се докърмва - детето получава млякото главно от кърмата. Предпочитат се безмлечните бебешки продукти - целта е изместване на запознаването с кравешкия протеин за максимално късна възраст - след 9-10 месец, а може и по-късно.

Може да се наложи понякога майката на по-голямо бебе да отсъства и бебето да се храни само с твърди храни - ами майката изцежда кърма и се слага по пюретата, кашите или се предлага с шише, лъжичка, а може и да не изцежда, то бебето после си наваксва с по-често сукане.

Предложи безмлечна оризова малко преди обяд - стигнете по малко до 40 мл, хайде по-малко, че оризът много запича, докърмете се.

После предложи морковче, така както си е пюрето, не смесвай с каша, пак започвате с малко. Морковчето преди обяд, а оризът следобяд някъде, между кърменията. Не давай много твърда храна в ден.

Имай предвид, че оризът и морковът са запичащи - така че не давай много, въпреки че кърмата трябва да "отпушва". Следващото пробвано може да е тиква - тя е разхлабваща.

Незнам дали ти обясних горе-долу принципът. Следи темите за захранване - има сега една за педагогическо захранване - опитът на другите ще те научи много.

Важното е да кърмиш и да предлагаш храните една по една и винаги бавно и внимателно - да правиш баланс между твърда храна и кърмене в зависимост от детето си.

Надявам се те поориентирах, и ако следват още въпроси, давай ги  Wink

# 13
  • Мнения: 153
Благодаря ти много Снежи!  Heart EyesБеше много изчерпателна и всичко ми стана ясно! Има само един проблем!  CryТрябва да се върна на работа, септември, когато малкият стане на десет месеца, та мислех до токава да въведа храните и да го кърмя само сутрин и вечер, ако е рекъл Господ, може и на обяд в обедната почивка. Затова, се чудя как точно да въведа храните, така че до септември да имеме заместено хранене.  newsm78Въпросът ми е: Как след схемата която ми описа /още веднъж - страшно изчерпателна беше/ да заместя едно по едно три или поне две от храненията? Механизмът на захранване ме интересува. След като бебчо опита повечето зелечуци и плодове, в часовете преди кърменията, как да заместя самите кърмения? Може би като дойде часа да му дам от пюрето, което ще е смесено със замразена кърма или АМ, тъй като повечето пюрета на пазара не са млечни.
Май доста нагла станах!  EmbarassedБлагодаря за всичко! И ако не ти се оговаря ще те разбера! Grinning Grinning Grinning

# 14
  • Мнения: 532
Разбирам  Grinning

Аз предлагам следното.

1. Аз по-късно (или при първа възможност) на ЛК ти разказвам малко за храните и захранването - кратко, но изчерпателно, ще се постарая. Двете теми, които ти дадох по-нагоре също са добри в това отношение. Ще ти разкажа и за "най-добрите практики", които съм синтезирала тук от форума за съчетаване на кърмене, работа и захранване.

2. Пусни една темичка за "Как да организирам кърмене и захранване? След 3 месеца бебо ще е на 10 м., а аз на работа!?" или организирай заглавието по друг начин - надявам се да се включат мами с личен опит.

3. Разгледай библиотеката с неща по тематиката. надолу имаше теми за кърмене и работа

4. Мини страница по страница назад във форума, четейки набързо заглавията на пусканите теми - де що има за работа и кърмене, отваряй и чети. Разбира се, можеш да не стигнеш до стр.1, хихихи, имам предвид, докъдето успееш и докъдето ти се заформи идеята.

5. Друг вариант - пускаш търсачка в Кърмаческия "работа" или по някакъв друг ключ, ако ти хрумне, за да изкараш теми по твоята тематика.

Май доста работа излезе, но  newsm78 дано бързо успеем да сводираме нещата да са максимално ясни за теб и добри за бебо.

Как ти се струва така?  Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт