Случка - въпрос на различни култури или просто до човек?!

  • 4 121
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 545
Разказвам ви случка от яслата вчера, която силно ме афектира...  Sad

Отивам да взимам Йо и излизаме от общата стая в антрето на яслата, за да й обувам обувките, да си облича якето и т.н. Там всички деца си имат гардеробчета, а върху тях има панерчета, в които служителите на яслата слагат документи или друга информация за родителите. И в същите тези панерчета, когато някое дете има рожден ден, се слагат пликчета с бонбони от родителите на рожденика. И преди 2 дни имаше рожден ден, ние си бяхме събрали бонбоните вече, но на някои още им стояха. На излизане, Йоана ги вижда и иска бонбон, казвам й, че нашите сме ги изяли вече, тя сочи към двете останали пликчета и повтаря "бобон" вече със сълзи на очи...Ходи обясни на едно дете на 20 месеца, че тези не са негови и че няма как да му дадеш, когато те са буквално на една ръка разстояние..И в този момент майката на двете деца, на които бяха бонбоните влиза и гледа как Йоана се дере и сочи бонбоните..И аз си казах, сега ще й предложи един и Йо ще се успокои, дори си представях как ще й каже "Мееси"...
И тогава другата майка, поглежда към Йоана, която все още реве и й вика "Не, тези бонбони не са твои!"  Shocked При което тя още повече се обижда и плаче..И аз не знам какво да направя.. Tired На всичкото отгоре майката каза на по-голямата си дъщеря "Взимай нашите бонбони и да тръгваме" и после ми вика "Приятна вечер, мадам"...всичко това на фона на ревящото ми дете.. Blush

Не знам дали това са френските маниери, но аз бих дала един от тия келяви бонбони, на което и да е дете, което иска... А и в БГ по паркове и площадки, когато едно дете яде и друго го гледа, майките все сме разменяли неща..

Във ФР ми се случи едно дете да гледа Йоана в устата и аз предлагам на майката да му даде бисквитка, тя се мръщи и дърпа детето, казвайки й "Не, вкъщи ще ядеш"..а то после ходи и обира трохите, останали по количката на Йоана..  ooooh!

Та се чудих после дали това си беше културен шок или просто попаднах на такава жена..не знам, но бях силно разочарована и след яслата заведох Йо в магазина и й купих един пакет бонбони, но тъй като имаше право само на 2 преди вечеря, пак имаше рев, но по-скоро рев на протест.. Mr. Green

# 1
  • Мнения: 2 195
Не знам какво да ти кажа . АКо се беше случило на мен със сигурност и аз щях да се почувствам много кофти . За детето си всичко давам . Тук са го черпили малкия . Но пък на площадката усещам силна дискриминация . Децата не искат да играят с него , защото според едно дете сме били "поляци"(изречено с доста презрителен тон за дете)  Rolling Eyes  . То мойто и като не им говори езика не може много да контактува . Трябва аз да ходя да ги моля да играят с него .
Много ми е неприятно , но няма как.Тук живеем  Rolling Eyes . В такива моменти искам да съм си в България .

# 2
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Разказвам ви случка от яслата вчера, която силно ме афектира...  Sad

Отивам да взимам Йо и излизаме от общата стая в антрето на яслата, за да й обувам обувките, да си облича якето и т.н. Там всички деца си имат гардеробчета, а върху тях има панерчета, в които служителите на яслата слагат документи или друга информация за родителите. И в същите тези панерчета, когато някое дете има рожден ден, се слагат пликчета с бонбони от родителите на рожденика. И преди 2 дни имаше рожден ден, ние си бяхме събрали бонбоните вече, но на някои още им стояха. На излизане, Йоана ги вижда и иска бонбон, казвам й, че нашите сме ги изяли вече, тя сочи към двете останали пликчета и повтаря "бобон" вече със сълзи на очи...Ходи обясни на едно дете на 20 месеца, че тези не са негови и че няма как да му дадеш, когато те са буквално на една ръка разстояние..И в този момент майката на двете деца, на които бяха бонбоните влиза и гледа как Йоана се дере и сочи бонбоните..И аз си казах, сега ще й предложи един и Йо ще се успокои, дори си представях как ще й каже "Мееси"...
И тогава другата майка, поглежда към Йоана, която все още реве и й вика "Не, тези бонбони не са твои!"  Shocked При което тя още повече се обижда и плаче..И аз не знам какво да направя.. Tired На всичкото отгоре майката каза на по-голямата си дъщеря "Взимай нашите бонбони и да тръгваме" и после ми вика "Приятна вечер, мадам"...всичко това на фона на ревящото ми дете.. Blush

Не знам дали това са френските маниери, но аз бих дала един от тия келяви бонбони, на което и да е дете, което иска... А и в БГ по паркове и площадки, когато едно дете яде и друго го гледа, майките все сме разменяли неща..

Във ФР ми се случи едно дете да гледа Йоана в устата и аз предлагам на майката да му даде бисквитка, тя се мръщи и дърпа детето, казвайки й "Не, вкъщи ще ядеш"..а то после ходи и обира трохите, останали по количката на Йоана..  ooooh!

Та се чудих после дали това си беше културен шок или просто попаднах на такава жена..не знам, но бях силно разочарована и след яслата заведох Йо в магазина и й купих един пакет бонбони, но тъй като имаше право само на 2 преди вечеря, пак имаше рев, но по-скоро рев на протест.. Mr. Green

предполагам, 4е е до 4овек. никога не съм се сблъсквала с такова неЩо, дори то4но с обратното... понякога дори се дразня, 4е предлагат неЩо на детето без да ме питат "може ли".
мисля, 4е е дала лоШ урок на децата си тази "мадам"

# 3
Ще ти отговоря само на последната 4аст: аз съЩо много се дразня, когато предлагат на детето бисвити, бонбони и т.н. ... първо, 4е ме е гнус да взима от непознати и второ трябва да се нау4и, 4е принципно от непознати храна не се взима   Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 1 128
Ами реакцията въобце си не е правилна.По принцип аз съм против да се дават бонбони под път и над път ей така.Аз съм работила в магазин и винаги сме имали бонбони при касата,децата съответно винаги протягаха ръ4и4ки,но аз питах родителите дали мога да им дам.Все пак ако се тъп4ат със вси4ките бонбони който им излизат пред погледа всеки ден къде ще му излезне края.Ако го е направила от тази гледна то4ка донякъде мога да я разбера ако все пак те попита теб дали и разрешаваш бонбон4е,но така както го е направила въпросната госпожа доста грозно е станало от нейна страна.

# 5
  • Мнения: 382
Аз също съм го научила моя син,че от чужди хора не се взима нищо за ядене.Но в твоя случай е друго.На мен ми се случи тук преди няколко месеца още по гнусна случка.С едни (приятели)той е българин,а тя норвежка и с още едно норвежко семейство бяхме на заедение.Моя син е вече на 10г.,но е дете и е момченце  все пак,та въпросната жена женена за българина извади от чантата си един шоколад и започна да яде.Отчупи едно парченце на другото детенце,а моето дори не го погледна да не говорим да му предложи от ш.....я си шоколад.Исках да я убия.Мъжа ми стана и отиде да му купи,но не в това беше въпроса.Още си спомнам как той погледна към мен когато тя го отмина,после се усмихна и ми каза ама на мен не ми се и ядеше този шоколад мамо.
Това е положението по-големи егоисти и сноби от нас са,но ние сме в тяхната страна и трябва да се научим да преглъщаме.Дано поне децата ни един ден да станат пердета като тях,че да не страдат

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Май е смесица от двете, на мен пък ми се случи свекърът да издърпа от ръцете на Мартин една книжка!!!! защото била на братовчед му.
Мамка му, ми няма да я изяде бе, детето само искаше да види картинките Sad
Аз пък често нося с мен бисквитки като вземам Мартин от ясла и раздавам на децата, след като съм попитала родителите или възпитателката (има едно с алергии, та винаги гледам да не вижда, за да не се дразни) или ако нося мини-сладоледче, винаги го давам след като сме далеч от полезрението на другите.

# 7
тук маи не са такива ...
само понякога не си дават игра4ките децата, ама на малкиа не му прави ве4е впе4атление, знае 4е някои неЩа са само за гледане, а не за пипане   Wink

# 8
  • Мнения: 1 909
Много грозна история, Клео, горкичката малка Йо!

На мен, честно казано, не ми се е случвало такова нещо и не знам какво да ти кажа - дали е от културата или от човека. Но тук като че ли наистина много по-малко ги има тези размени на бисквити и бонбони (но ги има, все пак), което аз го одобрявам като поведение и повече се дразня в България, когато под път и над път предлагат на детенце разни работи, без да се съобразяват.

Аз за такива случаи винаги имам нещо в чантата, с което да спася положението, но тази майка, наистина, как пък не се е трогнала!

# 9
  • Мнения: 90
Клео,мила, разбирам те добре. Правило ми е впечатление това във ФР (сигурно не е само там). Сигурно тази жена не взема от други, ако предложат на децата й и си мисли, че и другите няма да вземат - затова и не предлага. А може и да е просто от онези "емоционални инвалиди", на които не им светва лампичката какво да направят като видят ревящо дете, тъжен близък, човек в нужда и т.н. и или стоят като дървета, или се пръждосват колкото може по-бързо. Вярно е, че в Бг много повече предлагат и черпят - някак си е в културата ни, южняци сме, но си има и негативната страна - всеки си вре носа в работите на другите. Във Фр е по-скоро обратното - всеки си е сам за себе си самостоятелна вселена, другите рядко се забелязват, от носа си по-далече не виждат и не искат да видят. Но това е положението... Не си го слагай на сърце! Йо е още много малка да разбере, но рано или късно ще започне да усеща, че хората са различни. Опитвам се да обяснявам по някакъв начин на Иво в подобни ситуации, че просто това или онова дете не иска да си даде играчката и че просто трябва да го приеме, не можем да имаме всичко, което искаме, мама не винаги може да се намеси и да каже на еди-кой си какво да направи и така.... не винаги съм убедителна, но понякога пък става... Просто, нещата от живота,  с които няма начин и нашите деца да не се сблъскат...  Wink

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
До човек си е. А опира и до гледна точка  Laughing
Замисли се, че и на другото дете му се ядат бонбони и може би и то щеше да се разпищи, ако майка му беше предложила от неговите бонбонки на Йо  Thinking Не е невъзможно нали?! В този случай всяка майка си гледа нейното гардже Wink
Ето ти един пример, аз съм българка. Давам по пакет бонбони на баткото и на малката. Докато баткото се мотае, малката излапва своите и иска тези на брат си. Ако той не ги иска ОК, обаче той държи да ги изяде сам. Тогава й казвам, че не може, това са на брат й, тя нейните си ги е изяла. Не че няма после пищене, но така според мен е правилното и не искам да лишавам едното дете за сметка на другото. Мисля че ситуацията е 1:1 с твоят, разликата е, че двете деца са мои  Laughing
По същият начин постъпвам и в парка. Ако детето само предложи на другото дете играчка или храна добре, но ако знам, че на моето му е неприятно, си мълча. Според мен не е грозно или липса на възпитание, просто сблъсък на интереси  Peace

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Гадно за теб и детенце, но според мен случките ще са винаги, докато тя свикне и започне да го приема за нормално, а за теб ще ти остане странно и обидно / израснала в друга среда /.

Няма да забравя началото на времето ми тук, когато трябваше да живеем с още 2 човека в къщата. Не можех да възприема, че културата им беше да си вземат неща за ядене и да не предложат на другите. Мислех, че е лично, но се оказа, че и други го правят същото. И се пречупваш.

Надявам се един ден моите деца да намерят златната среда, защото  и прекаленото българско раздаване не е добре / познавам хора, които посрещат с трапези, а след това седмици няма какво да ядат/.

# 12
не е длъжна да предложи на твоето дете Peace .
живея в чужбина от много години и тук е така.
ако се случи нещо подобно с моето дете, му казвам на моя език/за да не ме разбират, съвсем умишлено/, че вкъщи имаме по-хубави Laughing.
но то е  научено/а и е по-голямо все пак от твоето/, че не се иска друга играчка, бонбони, или каквото и да е там.

ще ти мине, предполагам вече и малката е забравила, не се натоварвай с това, както казва моят мъж- културен проблем Hug

# 13
  • Мнения: 3 491
За мене жената се е държала адекватно. Ако беше дала на детето ти бонбон, твоето дете може би щеше да получи сигнала, че с рев всичко се постига. Аз самата не бих счела за редно детето ми да взема бонбони от пакетчето на друго (знам я тази традиция по рождените дни, и знам какво значат тези пакетчета за децата) и бих изтълкувала поведението на жената като жест на съдействие. Това, че е пришпорила детето си да взема бонбоните и да вървят, означава, че е искала по-бързо да прекрати кризата на твоето дете.
Съжалявам, че си се афектирала. Може би е наистина до човека, предполагам. Аз по-скоро бих се афектирала, ако жената се е държала по начина, по който на тебе би ти се искало.

# 14
  • Мнения: 7 914
cleoven, Бебинщайн

много гадни истории  Sick
 Hug Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт